2018

Wymagania szczególne wobec wykonawcy wykazującego doświadczenie zdobyte w ramach konsorcjum w kontekście wyroków TSUE

Jeżeli zamawiający chce weryfikować, jakie konkretnie doświadczenie zdobyła firma realizująca prace w ramach konsorcjum, to musi wskazać to  już w SIWZ tzn. że będzie badał jego rzeczywisty udział.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 18 września 2017 r., sygn. akt KIO 1854/17

Wybór oferty może zostać podważony niezależnie od wartości postępowania

Sądy okręgowe – w Lublinie i w Szczecinie wydały orzeczenia niekorzystne dla interpretacji Izby. Dopuściły tym samym szerokie podważanie przez wykonawców poprawności wybranych ofertWyrok sądu okręgowego w Lublinie z 21 grudnia 2016 r., sygn. akt IX Ga 502/16, wyrok sądu okręgowego w Szczecinie z 22 grudnia 2016 r., sygn. akt II Ca 1461/16

2017

Udzielanie zamówień publicznych w częściach po nowelizacji ustawy Pzp

Udzielanie zamówień publicznych podzielonych na części w aktualnym stanie prawnym różni się istotnie w wielu aspektach od udzielania takich zamówień sprzed nowelizacji. Podział zamówienia na części, zgodnie z ideą prawodawcy unijnego, staje się po nowelizacji niemalże obowiązkiem zamawiających, z kilkoma wyjątkami. A zatem przeciwnie niż w stanie sprzed nowelizacji, zamawiający nie dysponuje już swobodą absolutną w zakresie decydowania o udzieleniu zamówień w częściach.

Nowelizacja Pzp - udzielanie zamówień publicznych w częściach

Udzielanie zamówień publicznych podzielonych na części w aktualnym stanie prawnym różni się istotnie w wielu aspektach od udzielania takich zamówień sprzed nowelizacji. Podział zamówienia na części, zgodnie z ideą prawodawcy unijnego, staje się po nowelizacji niemalże obowiązkiem zamawiających, z kilkoma wyjątkami. A zatem przeciwnie niż w stanie sprzed nowelizacji, zamawiający nie dysponuje już swobodą absolutną w zakresie decydowania o udzieleniu zamówień w częściach.

Nowelizacja Pzp - terminy obowiązujące w przetargach

Czas składania ofert, okres związania ofertą i ważności wadium, data zawarcia umowy po wyborze oferty oraz wniesienia odwołania – przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najważniejszych terminów w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Do części z nich zastosowanie znajdą szczególne zasady. Sprawdź, jak obliczać termin związana ofertą i go przedłużać, co zrobić, gdy termin na złożenie odwołania upływa w sobotę i jak traktować termin standstill, gdy zawierasz umowę z kolejnym w rankingu wykonawcą. Jeśli chcesz poprawnie stosować przepisy i bezbłędnie obliczać terminy, ten tekst jest dla Ciebie.

2016

Podział zamówienia na części – oferty częściowe lub postępowania częściowe

Podział zamówienia na części może być korzystnym dla zamawiającego rozwiązaniem, gdyż umożliwia udział w postępowaniu większej liczbie wykonawców, którzy być może nie mieliby szansy złożyć oferty, gdyby zamówienie nie zostało podzielone na części.

Nowy druk ogłoszenia o zamówieniu w przetargu nieograniczonym – jak go wypełnić

Pytanie Proszę o pomoc dotyczącą wypełnienia punktu III.1.3 ogłoszenia o zamówieniu (przetarg nieograniczony): „Zamawiający wymaga od wykonawców wskazania w ofercie lub we wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu imion i nazwisk osób wykonujących czynności przy realizacji zamówienia wraz z informacją o kwalifikacjach zawodowych lub doświadczeniu tych osób: .....”. W siwz żądam wykazu osób zgodnie z § 2 ust. 4 pkt 10 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów (osoby z uprawnieniami drogowymi). Wykaz złoży jednak, jak  wiadomo, wykonawca najwyżej oceniony, ale nie wraz z ofertą a później – na nasze wezwanie. Co zatem zaznaczyć w tym miejscu ogłoszenia? Otrzymałem wskazówki, iż należy tę informację traktować rozszerzająco i dotyczy ona właśnie potencjału osobowego (wykazu osób), który musi przedstawić wybrany wykonawca. W związku z tym zaznaczyliśmy w ogłoszeniu „tak”. Czy prawidłowo?Odpowiedź W mojej ocenie zamawiający poprawnie zaznaczył opcję. Jednak wobec wątpliwości i braku stosownego orzecznictwa i piśmiennictwa można też rozważyć wpisanie w tym miejscu ogłoszenia w informacjach dodatkowych wyjaśnienia, że do złożenia wykazu zamawiający wezwie wykonawcę, którego ofertę oceni najwyżej.

2013

Pilne wydatkowanie środków publicznych – jak postąpić, aby nie narazić się na zarzuty organów kontrolnych

Zamawiający często mają do czynienia z koniecznością pilnego wydatkowania przyznanych środków. Mogą to być środki unijne, zatwierdzone umową o dofinansowanie projektu, który musi zostać zamknięty i rozliczony w danej perspektywie czasowej. Niejednokrotnie są to też środki przyznane pod koniec roku z uzyskanych oszczędności lub dotacje celowe przekazane z organów założycielskich, np. urzędów gmin, ministerstw, urzędów wojewódzkich z zastrzeżeniem ich wydatkowania w bardzo krótkim terminie.