Nie można przedłużać terminu związania ofertą po wyborze oferty

Pytanie: W przetargu wpłynęły 3 oferty. Zamawiający wybrał pierwszą, ale wykonawca złożył oświadczenie o odmowie podpisania umowy. Zatrzymaliśmy jego wadium i na podstawie art. 263 ustawy Pzp w okresie terminu związania ofertą wybraliśmy ofertę drugiego wykonawcy. Termin związania ofertą wypada na 16 stycznia, termin podpisania umowy z kolei na 20 stycznia. Wykonawca najprawdopodobniej nie podpisze umowy, ale na razie nie złożył żadnego oświadczenia. Czy jeśli 20 stycznia wykonawca odmówi podpisania umowy, to możemy zatrzymać jego wadium?

Kiedy można wezwać do ponownych wyjaśnień rażąco niskiej ceny?

Pytanie: Wykonawca złożył odwołanie od zaniechania odtajnienia wyjaśnień dotyczących rażąco niskiej ceny, złożonych przez wybranego wykonawcę. KIO uwzględniła odwołanie i nakazała zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty i ujawnienie zastrzeżonych informacji. Zamawiający zawiadomił wykonawcę o unieważnieniu wyboru i poinformował, że niezasadnie utajnione wyjaśnienia zostaną mu udostępnione. Jednocześnie poinformował, że wybrany pierwotnie wykonawca został ponownie wezwany do wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny. Niewątpliwie nowe wyjaśnienia zostaną również utajnione, a tym razem wykonawca dochowa większej staranności w uzasadnieniu. Czy zamawiający był uprawniony do ponownego wezwania do wyjaśnień, które pierwotnie uznał za wystarczające? Kiedy należy wnieść odwołanie od tej czynności? Po powzięciu informacji o ponownym wezwaniu czy po ponownym wyborze oferty?

Jakie umowy trzeba publikować w rejestrze umów w sprawie zamówień publicznych?

Na podstawie art. 6 ustawy z 14 października 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw wprowadza się do ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych art. 34a. Wskazuje on na obowiązek prowadzenia rejestru umów, jakie zawierają jednostki sektora finansów publicznych. Czy wobec tego jednostki organizacyjne gminy posiadające status zamawiającego i odrębną księgowość (np. szkoły, biblioteki) będą zobowiązane prowadzić taki rejestr? Czy 1 lipca 2022 r. trzeba będzie wprowadzić do rejestru umowy zawarte od 1 stycznia 2022 r.? Czy w rejestrze trzeba będzie wskazywać jedynie umowy zawarte w formie pisemnej? Czy np. wydatek powyżej 500 zł realizowany na podstawie faktury (a więc umowy ustnej) także będzie podlegać rejestracji? Czy należy tutaj brać pod uwagę kwotę netto czy brutto? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w wyjaśnieniu naszej ekspertki.

Jakie postanowienia warto zawrzeć w umowie

Pytanie: Moje pytanie dotyczy umowy na wykonanie usługi projektu budowlanego w ramach postępowania podstawowego bez negocjacji. Jeżeli zamawiający podpisze umowę na okres 10 miesięcy, dając możliwość jej wydłużenia, i okaże się, że po przedłużeniu terminu jej realizacji przekroczy ona 12 miesięcy, to czy będą miały tu zastosowanie przepisy dot. umów zawieranych na okres dłuższy niż 12 miesięcy (art. 436 pkt 4, art. 439, art. 443, art. 447 Pzp). Czy art. 443 ust. 2 ustawy Pzp dotyczący płatności częściowych ma zastosowanie także do umów zawieranych na okres krótszy niż 12 miesięcy?