Jakie są reguły udziału konsorcjum w postępowaniu jako wykonawcy?
Zamawiający w postępowaniu w trybie unijnym zastosował procedurę odwróconą. Oferty złożyły konsorcja w składzie 7–12 partnerów. Z analizy JEDZ wynika, że np. zsumowanie potencjału czterech partnerów potwierdza postawione przez zamawiającego warunki. Czy należy wyjaśniać z wykonawcą taką liczbę partnerów? Jak w takiej konstrukcji powinny być dostarczone polisy OC – na okres obowiązywania umowy wobec każdego partnera czy też np. jeden z nich może okazać polisę o wartości, której żądał zamawiający? Obawiamy się, że możemy mieć problemy z zaspokojeniem roszczeń z takiej polisy. Z drugiej strony ubezpieczyciel nie wystawi polisy na konsorcjum, ponieważ jest to konstrukcja przewidziana w ustawie Pzp. Jakich dokumentów zamawiający może w tej sytuacji żądać?
Jak ustalić wysokość zabezpieczenia wykonania umowy?
PytanieW postępowaniu powyżej progów unijnych żądano zabezpieczenia należytego wykonania umowy w wysokości 10% całkowitej podanej w ofercie ceny. W postępowaniu została złożona jedna oferta przez wykonawcę zagranicznego, który poinformował, iż obowiązek podatkowy względem całości przedmiotu zamówienia leży po stronie zamawiającego. Od jakiej kwoty należy wyliczyć zabezpieczenie – od ceny podanej w ofercie przez wykonawcę (netto=brutto), czy od całkowitej ceny oferty tj. po doliczeniu do niej należnego VAT?
Jak uniknąć problemów prawnych dbając o właściwą datę obowiązywania zabezpieczenia wykonania umowy?
PytanieMoje pytanie dotyczy zabezpieczenia należytego wykonania umowy w formie gwarancji bankowej na roboty budowlane (o wartości poniżej unijnego progu). Umowę podpisano 4 maja 2017 r. Rozpoczęcie robót nastąpiło 22 maja 2017 r. Złożyliśmy zabezpieczenie w dniu podpisania umowy, jednak w dokumencie zapisano ważność gwarancji od 22 maja 2017 r. Czy taka gwarancja jest ważna? Czy należy poprawić datę jej obowiązywania na dzień podpisania umowy tj. 4 maja 2017 r.?
Jak uniknąć odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w razie rozwiązania umowy o zamówienie?
PytanieW budynku są prowadzone prace remontowe, których głównym celem jest dostosowanie go do potrzeb użytkownika. W czasie remontu zaszła konieczność wykonania dodatkowych robót nieuwzględnionych w projekcie. W związku z tym, należy wykonać nową dokumentację techniczną. Omawiane roboty są na tyle istotne, że nie można ich przeprowadzić w ramach realizacji obecnej umowy i zachodzi konieczność jej rozwiązania. Czy taka czynność ma konsekwencje związane z odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (z uwagi na dodatkowe koszty np. przygotowania nowej dokumentacji i rozwiązania kontraktów towarzyszących tej umowie)?
Jak prawidłowo określić wartość zamówień na dostawy paliwa?
PytaniePod koniec listopada 2016 roku otwarto przetarg na dostawę paliwa lotniczego. Postępowanie było podzielone na 2 zadania: zadanie I – paliwo lotnicze AVGAS 100LL, zadanie II – paliwo lotnicze JET A1. Wybrano wykonawcę tylko na zadanie I. Wartość II zadania nie przekracza 30.000 euro. Czy można aktualnie udzielić go w procedurze pozaustawowej do 30.000 euro, mimo iż mamy 2017 rok, pod koniec którego planujemy zakup paliwa na 2018 rok?
Jak potraktować niepodpisany JEDZ?
PytanieProwadzimy przetarg powyżej progów unijnych. W ofercie wykonawca złożył JEDZ, ale niepodpisany. Czy należy wezwać go do złożenia dokumentu na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy Pzp? Jeśli go nie przedstawi, trzeba dać mu drugą szansę z art. 26 ust. 3 ustawy Pzp? Czy JEDZ powinien być aktualny na dzień składania ofert?
Czy podmiot trzeci składając własną ofertę narusza uczciwą konkurencję udostępniając wiedzę wykonawcy?
PytanieW przetargu nieograniczonym na roboty budowlane z procedurą odwróconą (art. 24aa ustawy Pzp), wpłynęły oferty. Najwyżej oceniony w rankingu wykonawca spełnia warunek wiedzy i doświadczenia, polegając na zasobach podmiotu trzeciego. Podmiot ten wystawił mu zobowiązanie a oferta jest poprawna i zgodna z siwz. Niestety podmiot trzeci także wystartował w tym przetargu i jest w rankingu ofert na drugim miejscu – jako niezależny wykonawca. Pomiędzy nim a wykonawcą nie ma powiązań kapitałowych i osobowych. Uważamy, że brak tu podstaw do wykluczenia z postępowania i według nas nie jest to zmowa cenowa. Jak wobec tego obronić się przed odwołaniem, które być może złożą inni uczestnicy przetargu?
Co zrobić, jeśli oferta złożona po terminie jest nieskuteczna?
Wykonawca złożył w postępowaniu jedną ofertę przed upływem terminu składania ofert a drugą po tej dacie. Czy przyjąć, że uzyskaliśmy dwie oferty, mimo, że tę złożoną po terminie musimy odesłać?