Zarzuty prezesa UZP do czynności podejmowanych po nowelizacji
Prezes UZP wysunął zastrzeżenia odnoszące się do jednego z postępowań podlegającego kontroli uprzedniej. Zamówienie było przewidziane do współfinansowania ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. Zapoznaj się z zarzutami kontrolujących i sprawdź, jakich działań należy się wystrzegać w procedurach wszczynanych w warunkach znowelizowanych przepisów Pzp. Wynik kontroli uprzedniej prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z 26 maja 2017 r., sygn. akt KU/41/17 UZP/DKUE/KU/41/17
KIO rozstrzyga problemy dotyczące Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia
Krajowa Izba Odwoławcza zajęła się rozpatrzeniem kluczowych kwestii odnoszących się do Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia. Wątpliwości zgłosili wykonawcy uczestniczący w jednym z największych postępowań prowadzonych w ramach inwestycji w sektor infrastrukturalny, prowadzonych w trybie dialogu konkurencyjnego. Przedmiotem rozpoznania było uzupełnianie JEDZ, podpisywanie JEDZ podmiotów trzecich, sposób składania tłumaczenia JEDZ i składania wyjaśnień dotyczących dokumentu JEDZ, w szczególności wyjaśnień odnoszących się do JEDZ innego podmiotu.
Nowy wyrok TSUE ważny dla zamawiających i wykonawców – 5 ważnych wniosków dotyczących sporządzania ofert
Jedno z najnowszych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości wskazuje, że wykonawca nie może na etapie oceny ofert zdecydować o tym, że będzie korzystał z potencjału podmiotu trzeciego, podczas gdy oferta na to nie wskazywała. Innym ważnym wnioskiem płynącym z orzeczenia jest to, iż wykonawca nie może powoływać się na doświadczenie zdobyte w ramach konsorcjum, jeśli faktycznie nie uczestniczył w realizacji umowy.
Na czym polegają ważne zasady wydatkowania środków z EFS?
PytanieJesteśmy partnerem projektu współfinansowanego z EFS, którego liderem jest jednostka sektora finansów publicznych zobowiązana do stosowania ustawy Pzp. Wszystkie działania w projekcie wykonywać my jako partner. Czy powinniśmy zastosować ustawę Pzp przy wyborze wykonawców, mimo, jesteśmy prywatną firmą szkoleniową?
Kto składa oświadczenie o przynależności do grupy kapitałowej w procedurze odwróconej?
PytanieCzy w procedurze prowadzonej z art. 24aa ustawy Pzp, zamawiający powinien wezwać do uzupełnienia dokumentu wszystkich wykonawców, którzy nie złożyli oświadczenia o przynależności lub braku przynależności do grupy kapitałowej, czy tylko tego najwyżej ocenionego?
Kiedy można zmodyfikować cenę w przypadku wynagrodzenia ryczałtowego przy zmianie umowy?
PytanieChcemy ogłosić postępowanie w trybie licytacji elektronicznej na budowę kanalizacji sanitarnej. Jak wiadomo cena podana przez wykonawców podczas licytacji ma charakter ryczałtu. Czy możemy w takiej sytuacji udzielić zamówień dodatkowych w ramach podpisanej umowy? Czy wolno nam np. zawrzeć w projekcie umowy zapis, że w przypadku określonych nieprzewidzianych w dokumentacji projektowej okoliczności zmienimy sposób realizacji umowy i zwiększymy wynagrodzenie wykonawcy?
Kiedy lider konsorcjum może poświadczać dokumenty za zgodność z oryginałem?
PytanieWystępujemy w przetargu jako konsorcjum złożone z 5 partnerów. Do oferty zostało dołączone pełnomocnictwo dla lidera, z którego wynika m.in. że jest on upoważniony do poświadczania za zgodność z oryginałem dokumentów składanych w postępowaniu. Czy zamawiający powinien uznać za prawidłowe np. zaświadczenie z KRK partnera przedłożone w kopii a poświadczone za zgodność z oryginałem przez lidera? Rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentów w § 14 jednoznacznie wskazuje katalog osób uprawnionych do poświadczania pism za zgodność z oryginałem. Z drugiej strony partner udzielił w tym zakresie pełnomocnictwa liderowi.