Czy zamawiający ma obowiązek publikacji informacji z otwarcia ofert, gdy nie otrzymał żadnej oferty?

Pytanie W postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego nie wpłynęła żadna oferta. Czy zamawiający jest zobowiązany po terminie otwarcia ofert zamieścić jakieś informacje na swojej stronie internetowej?

Czy udzielając zamówienia Poczcie Polskiej wolno korzystać z trybu z wolnej ręki?

Pytanie Czy prowadząc postępowanie na realizację usług nadawania przekazów pocztowych ze świadczeniami z pomocy społecznej, w świetle obowiązujących przepisów – w szczególności art. 15 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy Pzp – można zastosować tryb zamówienia z wolnej ręki? Powołalibyśmy się na przesłankę zastosowania tej procedury, określoną w art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy Pzp i udzielili zamówienia operatorowi wyznaczonemu, tj. Poczcie Polskiej S.A.

Czy uchylanie się wykonawcy od zawarcia umowy to podstawa unieważnienia postępowania?

PytanieFirma, którą wybrano w przetargu (zakończonym przed nowelizacją), skutecznie przekładała dzień zawarcia umowy. Minął już termin związania oferta, a nawet czas realizacji zamówienia. Wykonawca do tej pory nie uchylał się jednak od zawarcia kontraktu. Nie odpowiedział jedynie na ostatnie pismo i dopiero tę okoliczność traktuję jako unikanie podpisania umowy. Jak – i czy w ogóle – powinnam unieważnić postępowanie?

Czy aby uniknąć urzędowych upomnień, trzeba odpowiednio ogłosić unieważnienie postępowania?

 Pytanie W ubiegłym roku w maju na stronie Urzędu Publikacji Unii Europejskiej ogłosiliśmy postępowanie, które zostało unieważnione na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp, tj. z uwagi na to, że nie otrzymaliśmy żadnej oferty niepodlegającej odrzuceniu. Już kilka razy otrzymaliśmy e-maila z przypomnieniem o obowiązku przesłania ogłoszenia o udzieleniu zamówienia. W jaki sposób zamknąć tę procedurę?

Aktualność dokumentów składanych w celu wykazania braku podstaw wykluczenia – poznaj zasady jak prawidłowo je oceniać

 Przedkładane przez „zwycięskiego” wykonawcę oświadczenia lub dokumenty mają być dokumentami aktualnymi na dzień złożenia, co nie oznacza, że nie mogą to być dokumenty wystawione po dacie składania ofert. Wręcz przeciwnie, wykonawca może posługiwać się dokumentami, odzwierciedlającymi stan po terminie składania ofert, z tym zastrzeżeniem, że dokument ma pozostawać aktualny w zakresie określonej sytuacji danego wykonawcy.  Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 19 grudnia 2016 r., sygn. akt KIO 2249/16