Jakie procedury uwzględnić w planie postępowań o udzielenie zamówień publicznych?
Pytanie Czy zamawiający powinien wykazać w planie postępowań o udzielenie zamówień na 2017 rok procedury, które będzie przeprowadzał w IV kwartale 2017 roku, a które będą dotyczyły zamówień na 2018 rok (np. sprzedaż energii elektrycznej od 1 stycznia 2018 r., konserwacja systemu oświetlenia ulicznego itp.)? Postępowania muszą być przeprowadzone w 2017 roku.
Jaki jest termin ważności dokumentów dotyczących wykluczenia?
Pytanie Czy dokumenty np. z ZUS czy KRK, które wykonawca musi uzupełnić po wyborze jego oferty, powinny być aktualne na dzień składania ofert? Zamawiający wskazał, iż muszą być one aktualne na dzień ich złożenia. W dalszej części wezwania zawarł jednak zapis, że zaświadczenia muszą mieć ważność np. 6 miesięcy przed terminem składania ofert. Czy słusznie?
Jak łączyć zamówienia, które przewidujesz w planie zamówień publicznych na 2017 rok?
Pytanie Przygotowuję plan zamówień publicznych. W planie gospodarczym jednostki łącznie przewidziano około 300.000 zł na opracowanie dokumentacji projektowych dla kilku zadań inwestycyjnych, które będą realizowane w kolejnych latach. Przewiduje się m.in. zlecenie dokumentacji projektowej na budowę kanalizacji, budowę boiska sportowego, przebudowę przepustu drogi oraz rozbudowę budynku szkoły podstawowej. Każdy z projektów które planujemy zlecić, będzie dotyczył innej branży i innych obiektów na terenie gminy. Żaden z nich – zlecany osobno – nie przekroczy 30.000 euro (w danej branży). Czy zatem powinnam zsumować pozycje z planu gospodarczego dotyczące dokumentacji projektowych (różnych branż i obiektów) i wpisać je do planu zamówień publicznych dlatego, że łącznie przekraczają sumę 30.000 euro (na każdą dokumentację będzie trzeba przeprowadzać przetarg nieograniczony)?
Jak stosować kryterium ceny przy robotach budowlanych zgodnie z nowymi przepisami?
Pytanie Przygotowuję specyfikację istotnych warunków zamówienia na roboty budowlane w zakresie renowacji/odtworzenia wewnętrznej zabytkowej stolarki drzwiowej. Czy po ostatniej nowelizacji ustawy Pzp mogę ustanowić kryterium ceny z wagą 80% i terminu wykonania zamówienia z wagą 20%? Załącznikiem do specyfikacji jest opis przedmiotu zamówienia stanowiący jednocześnie pomocniczy przedmiar, specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót oraz opis zakresu robót w postaci wycinków z dokumentacji projektowej.
Jak prawidłowo zatrudnić osoby na umowę o pracę?
PytanieZamawiający, przygotowując przetarg na zimowe utrzymanie dróg powiatowych w sezonie zimowym w 2016/2017, podzielił zamówienie na 6 części (rejony utrzymania dróg). W jednej z części wymaga od wykonawcy posiadania minimum dwóch jednostek sprzętowych, w pozostałych po jednej. Praca sprzętu będzie rozliczana za w faktycznie wykonane usługi. Wykonawca uruchamia sprzęt tylko na polecenie zamawiającego (dyżurnego prowadzącego przy „akcji zima”). Czy wobec tego należy wymagać od niego zatrudnienia kierowców jednostek sprzętowych na umowę o pracę?
Jak prawidłowo dokonać zamówienie usług radcy prawnego?
Pytanie W jaki sposób należy udzielić zamówienia na usługi niepriorytetowe dotyczące usług radcy prawnego po nowelizacji ustawy Pzp z 2016 roku? Ich koszt wynosi około 25.000 zł rocznie.
Jak poprawnie oszacować wartość podstawowego zamówienia?
PytanieCzy zamawiający po nowelizacji ustawy Pzp z 2016 roku jest zobowiązany do wartości podstawowego zamówienia dodać kwotę zamówień uzupełniających? Jeżeli w ogłoszeniu o zamówieniu i w siwz podaje tylko zakres zamówień, to do jakiej wartości może udzielić zamówienia z wolnej ręki?
Interes w uzyskaniu zamówienia - przegląd orzecznictwa
Pojęcie interesu w uzyskaniu zamówienia jest inaczej rozumiane na gruncie prawa polskiego, a inaczej europejskiego. Czy w krajowych realiach możliwe jest żądanie od zamawiającego unieważnienia postępowania? Kiedy zasadne jest kwestionowanie wyboru oferty konkurenta? Przeczytaj poniższy tekst i zapoznaj się z interpretacjami polskich i europejskich organów orzekających. Omawiamy również pytanie prejudycjalne wystosowane przez Krajową Izbę Odwoławczą.
Czy zawsze należy sprawdzić, kto podpisał ofertę?
Pytanie Jak w świetle nowelizacji ustawy Pzp zweryfikować, czy oferta została podpisana przez umocowaną do tego osobę, skoro na etapie składania ofert wykonawcy przedstawiają jedynie wstępne oświadczenia lub JEDZ? Wcześniej do oferty załączali odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Czy w świetle nowych przepisów należy z góry przyjąć, że ofertę podpisała właściwa osoba?
Czy zamawiający ma prawo zastrzec osobiste wykonanie kluczowych części zamówienia, ale pod pewnymi warunkami?
Pytanie Czy zamawiający może zawrzeć w specyfikacji istotnych warunków zamówienia następujące zdanie: „Zamawiający zastrzega obowiązek osobistego wykonania przez wykonawcę kluczowych części zamówienia, tj.: ułożenie nawierzchni syntetycznej wykonawca winien wykonać osobiście, bez udziału podwykonawców”? Czy nie jest to sprzeczne z art. 26 ust. 2b ustawy Pzp? Taki zapis uniemożliwia nam złożenie oferty, ponieważ zamierzamy polegać na doświadczeniu naszego podwykonawcy.