Udostępnienie oferty wraz z wyjaśnieniem rażąco niskiej ceny
Pytanie: Prowadzimy postępowanie na roboty budowlane. Jesteśmy po otwarciu ofert. Okazało się, że musimy wysłać dwa wezwania do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny, na które otrzymaliśmy odpowiedź. Następnego dnia wpłynęła prośba od wykonawcy, aby przekazać mu ofertę konkurenta oraz jego wyjaśnienia rażąco niskiej ceny, co uczyniliśmy. Następnie komisja stwierdziła, że chce dopytać wykonawcę w sprawie przesłanych wyjaśnień dotyczących ceny. Otrzymaliśmy od niego uzupełnione wyjaśnienia. Czy obecnie wykonawcy, który poprosił nas o przesłanie oferty oraz wyjaśnień rażąco niskiej ceny konkurenta, powinniśmy przekazać uzupełnione wyjaśnienia, które dosłał wykonawca?
Podpis DocuSign na wstępnym oświadczeniu – jak ocenić ofertę?
Pytanie: Czy złożenie przez wykonawcę w postępowaniu krajowym na oświadczeniu z art. 125 ust. 1 podpisu DocuSign spełnia wymagania określone w art. 63 ust. 2 ustawy Pzp? Jeśli nie, to czy istnieje jakaś okoliczność bądź przesłanka pozwalająca złożyć to oświadczenie w formie papierowej (jeśli wykonawca zagraniczny nie posiada elektronicznego podpisu kwalifikowanego)?
Kiedy w praktyce wydłużyć termin składania ofert przy odpowiedzi na pytania do SWZ?
Pytanie: Czy przy 7-dniowym terminie składania ofert w przetargu nieograniczonym na usługi, odpowiadając na pytania w 6. dniu tego terminu, powinniśmy przedłużyć termin składania ofert, aby zachować termin 6 dni od udzielenia odpowiedzi?
Jak podejść do nieścisłości w informacjach o odwróconym VAT?
Pytanie: Wykonawca zaoferował wykonanie przedmiotu zamówienia w cenie X zawierającej VAT. Następnie zaznaczył, iż wybór jego oferty będzie prowadził do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego oraz wpisał wartość zadania netto i stawkę VAT. Jest to postępowanie na dostawę soli drogowej, więc nie występuje tu przypadek odwróconego VAT. Czy wzywać wykonawcę do wyjaśnienia, czy pozostawić taką ofertę bez żadnej reakcji? Dodam, iż nie jest to oferta najkorzystniejsza.
Jak ocenić nieprawidłowości w podaniu VAT w ofercie częściowej?
Pytanie: Postępowanie podzielono na 5 części. Jeden z wykonawców złożył ofertę na 3 części. Przedmiotem zamówienia jest usługa szkoleniowa (czyli zwolniona z VAT). W ofercie na jedną z części nie wpisał wartości słownie, VAT i jego stawki. W pozostałych częściach w miejscu VAT podał „zwolniony”. Jakie skutek ma niewpisanie słownie kwoty i VAT, gdy wiadomo, że usługa jest zwolniona z podatku? Czy należy potraktować to jako błąd, czy omyłkę?
Gwarancja wadialna z graficzną wizualizacją podpisu nie zabezpiecza oferty
Pytanie: Wykonawca złożył ofertę składającą się z kilku dokumentów, ale w jednym pliku PDF i ten plik został prawidłowo podpisany. Jednym z dokumentów w tym pliku jest poręczenie wadialne, na którym widnieje grafika z podpisu kwalifikowalnego poręczyciela. Niestety nie można zweryfikować podpisu poręczyciela na tym dokumencie, gdyż jedynym podpisem pliku PDF jest podpis wykonawcy. Czy w tym przypadku należy uznać, że nie złożono oryginału poręczenia i należy odrzucić ofertę z art. 226 ust. 1 pkt 14 ustawy Pzp, jako że wadium nie zostało wniesione prawidłowo?
Czy zamówienie obsługi prawnej jednostki podlega Pzp?
Pytanie: Gmina zatrudnia prawników, którzy zajmują się opiniowaniem umów, zarządzeń, uchwał oraz występowaniem przed KIO i sądami. Uważam, że tego rodzaju usługi nie są wyłączone od stosowania ustawy Pzp, czy mam rację? Jeden z radców prawnych zajmuje się obsługą prawną jednostki i jednocześnie prowadzi sprawę przed sądem, która będzie trwać jeszcze w 2023 roku. Czy w takiej sytuacji możemy przedłużyć umowę z radcą bez stosowania przepisów ustawy Pzp, mimo że jego zadaniem jest obsługa bieżąca urzędu oraz występowanie przed sądami? Czy może należałoby oszacować osobno obsługę prawną, a osobno reprezentację przed sądami?
Czy zamawiający musi sprawdzać, jaki VAT wykonawca zastosował w cenie ofertowej?
Pytanie: Zamawiający w postępowaniu prowadzonym w trybie podstawowym z możliwością negocjacji zawarł w SWZ zapis: „Wykonawca powinien wyliczyć cenę oferty brutto, tj. wraz z należnym VAT w wysokości przewidzianej ustawowo, w formularzu ofertowym”. Zamawiający wymagał wskazania wyłącznie ceny brutto (bez VAT). Czy fakt, iż zamawiający na etapie badania ofert nie sprawdza, jaką stawkę VAT zastosowali poszczególni wykonawcy biorący udział w postępowaniu, jest zgodny z art. 16 pkt 1 ustawy Pzp? Może zdarzyć się sytuacja, gdy jedni wykonawcy zastosują stawkę VAT 8%, a inni 23%, co będzie skutkowało nierównym traktowaniem wykonawców.
Czy zamawiający może zrezygnować z przewidzianej w SWZ aukcji elektronicznej?
Pytanie: Zamawiający wskazał w SWZ, że zamierza przeprowadzić w postępowaniu aukcję elektroniczną. Czy w takiej sytuacji zamawiający może zrezygnować z przeprowadzenia aukcji?