Nowe przesłanki wykluczenia – jak sprawdzić podwykonawców i dostawców wykonawcy?

Pytanie: Biorąc pod uwagę art. 5k rozporządzenia unijnego – czy jeżeli wykonawca nie podał w ofercie ani podwykonawców ani podmiotów, na których zdolnościach polega, to czy w takiej sytuacji musi wskazywać dostawców? Realizujemy zamówienie unijne, które dotyczy dostawy śmigieł do samolotów. Zamawiający wie, że wykonawca nie jest producentem tych śmigieł.

Kryteria oceny ofert nie mogą dotyczyć właściwości wykonawcy

Pytanie: Jakie kryteria oceny ofert można zastosować do usług ochrony obiektów? Poza czasem dojazdu ekipy interwencyjnej (co i tak jest trudne do zweryfikowania i jest to kryterium pozorne, ale jak widzę często stosowane) i zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej? Myślałem nad doświadczeniem w ochronie konkretnego typu instytucji (naukowych) ale to jest niemożliwe z tego co wiem jako że dotyczy to wykonawcy. Art. 244 wprowadza furtkę ale nie znalazłem rozporządzeń ułatwiających przeprowadzenie postępowania na ochronę. 

Kiedy należy aneksować umowę o zamówienie publiczne?

Pytanie: Mamy taką ,,politykę,, u nas w jednostce, że w przypadku zgłoszenia podwykonawcy w trakcie realizacji zamówienia spisujemy z wykonawcą aneks, który wprowadza przedmiotowego podwykonawcę do realizacji zadania. Pojawia się pytanie, na jakiej podstawie dokonać zmiany. Czy właściwą podstawą będzie art. 455 ust 1 pkt 1? Wtedy taką zmianę należy wykazać w ogłoszeniu o wykonaniu umowy? Czy powinnam po zawarciu takiego aneksu tworzyć ogłoszenie o zmianie ogłoszenia o wyniku postępowania?

Jak zgodnie z ustawą Pzp wydatkować dotacje, które szkoła otrzymuje na uczniów z Ukrainy?

Pytanie: Mam pytanie dotyczące dotacji na dzieci z Ukrainy. Gmina otrzymała na poszczególne szkoły i przedszkola, które przyjęły dzieci z Ukrainy, dotacje w różnych kwotach. Ponieważ nie określono, na co można je wydatkować, księgowa rozdzieliła kwoty na jednostki. Część przeznaczono na wynagrodzenia a część na zakupy. Czy ten podział jest prawidłowy i można je wykorzystać według uznania? Jak dokonywać zakupów z tych środków? Czy można skorzystać z wyłączenia stosowania ustawy Pzp na podstawie ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa? Czy wolno zakupić laptopy do pracowni komputerowej jeśli np. do szkoły doszło 3 dzieci z Ukrainy i potrzebne były 3 dodatkowe stanowiska? Czy wolno uzupełnić środki czystości, materiały biurowe czy tonery, w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na te artykuły? Jak to się ma do umów podpisanych na te same dostawy na cały rok? Tego typu dotacje mamy otrzymywać w transzach i w różnych kwotach.

Jak właściwie określić termin realizacji zamówienia

Pytanie: Czy termin realizacji zamówienia określony w SWZ np. 30 września 2022 to termin w którym powinien być spisany protokół końcowy robót, czy też termin w którym najpóźniej Wykonawca powinien zgłosić gotowość do odbioru, po czym Zamawiający wyznacza termin odbioru robót? W umowach stosujemy zapis: 1. Wykonawca zobowiązuje się do zakończenia robót i zgłoszenia gotowości do końcowego odbioru robót, związanych z przedmiotem umowy, określonym w § 1 umowy w terminie ..........miesięcy od daty podpisania umowy/udzielenia zamówienia tj. do dnia .......................... 2. Za termin wykonania umowy, przyjmuje się datę zgłoszenia przez wykonawcę gotowości do odbioru końcowego, pod warunkiem potwierdzenia wykonania robót przez zamawiającego w protokole końcowym. Jedna z instytucji twierdzi że protokół odbioru jest późniejszy niż termin określony w SWZ a zgodnie z umową za termin odbioru przyjmuje się datę zgłoszenia do odbioru pod warunkiem późniejszego odbioru na który to odbiór zamawiający ma 14 dni.

Jak rozwiązać trudności w realizacji umowy z uwagi na wojnę między Rosją i Ukrainą?

Pytanie: Zamawiający otrzymał od wykonawcy wniosek dotyczący zmiany sposobu pakowania produktu oraz jego gramatury. Wykonawca zgodnie z opis em przedmiotu zamówienia ma dostarczać pasztet w puszcze w gramaturze 155 – 160 g. We wniosku wykonawca prosi o zgodę na dostawę pasztetu w alupaku o mniejszej gramaturze tj. 130 g, gdyż import opakowań metalowych pochodzi z Rosji i producenci mają problem z ich zakupem. Zamawiający w umowie nie przewidział możliwości zmiany sposobu pakowania produktów. Czy obecnie można wyrazić zgodę na czasowe dostawy pasztetu w innym opakowaniu, ze względu na wystąpienie wojny na Ukrainie? Czy można powołać się na zapisy z umowy dotyczące siły wyższej?

Co działo się w zamówieniach w ostatnim roku – sprawozdanie prezesa UZP

Wartość udzielonych w 2021 roku zamówień publicznych wyniosła 184,6 mld złotych, co stanowiło 7,04% PKB w 2021 roku. Nadal zatem rynek przetargów daje przedsiębiorcom ogromne szanse na stały i pewny zarobek. Warto przy tym zaznaczyć, że średnia liczba ofert w postępowaniach nie jest zbyt duża, bo wynosi ok. 2,5, zatem nie ma tutaj znaczącej konkurencji. Inne ciekawe i istotne dla uczestników rynku zamówień publicznych wnioski wynikające ze sprawozdania opisujemy w tabeli poniżej.

Brak pozwolenia na realizację inwestycji drogowej – czy wolno rozpocząć przetarg?

Pytanie: Czy można ogłosić postępowanie o udzielenie zamówienia przed uzyskaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (zastępuje pozwolenie na budowę) wydawanego na podstawie ustawy z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, tzw. specustawy drogowej?

Uwaga! MiniPortal będzie działać do końca 2022 roku

Urząd Zamówień Publicznych wydłużył działanie miniPortalu do końca bieżącego roku, mimo, że wcześniej zapowiadano jego wyłączenie na 1 września. Ponadto uruchomiono ostatnie moduły ogłoszeń unijnych na Platformie e-Zamówienia.