Istotne zmiany w zapytaniach ofertowych i zamówieniach publicznych
Pytanie: Pytanie: Beneficjent na etapie tworzenia zapytania ofertowego nie przewidział wszystkich zależności i całego zakresu realizacji, który planuje zlecić wykonawcy. Okazało się, że nie może dostarczyć materiałów dla wykonawcy, które uznał na etapie zapytania, że zostaną dostarczone. Jest to możliwe jedynie po stronie wykonawcy prac, który posiada odpowiednie uprawnienia umożliwiające zarządzanie tymi komponentami wraz z ich utylizacją. W toku weryfikacji i planowania dostaw okazało się, że nie może być zamawiającym dla komponentów ze względu na złożony i kosztowny proces certyfikacji, który musi spełnić. Czy po podpisaniu umowy można jeszcze zmienić i uzupełnić zapytanie ofertowe?
Czy zamawiający powinien żądać oświadczenia o braku przynależności do grupy kapitałowej?
Pytanie: Pytanie: Czy w trybie podstawowym art. 275 pkt 1 ustawy Pzp, określając przesłankę wykluczenia z art. 108 oraz 109, muszę wzywać wykonawcę do złożenia oświadczenia o braku przynależności do grupy kapitałowej? Jeżeli wzywam, to na jakiej podstawie, w jakiej formie i w jakim terminie?
Czy niska cena podlega obowiązkowi badania pod kątem rażącego zaniżenia
Niskie ceny to często występujące zjawisko na rynku zamówień publicznych. Taka cena zaczyna być problematyczna, gdy znacząco odbiega od innych ofert. Jest to jeden z elementów, które obligują do jej wyjaśnienia. Czy jeżeli nie zachodzą bezpośrednio przesłanki wynikające z regulacji ustawy Pzp, które wprost obligują do weryfikacji wysokości ceny, zamawiający powinien rozpocząć taką procedurę? A jeżeli tak, to co powinno wzbudzić jego wątpliwości? Sprawdź, jakie stanowisko zaprezentowała w tym zakresie Krajowa Izba Odwoławcza. Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 4 marca 2021 r., sygn. akt KIO 426/21
Aukcja elektroniczna – istotne są bieżące informacje dla wykonawców
Istotą aukcji elektronicznej jest bieżące informowanie wykonawców o pozycji złożonej oferty, otrzymanej punktacji, a także o punktacji najkorzystniejszej oferty. Bieżące informowanie oznacza, że aktualne informacje powinny być dostępne każdemu wykonawcy w czasie rzeczywistym, po każdym złożonym postąpieniu. Mając powyższe na uwadze, Izba stwierdziła, że podczas aukcji przeprowadzonej przez zamawiającego 2 stycznia 2020 r. nie została zapewniona możliwość bieżącego uzyskiwania przez odwołującego informacji o pozycji jego oferty, otrzymanej punktacji, a także o punktacji najkorzystniejszej oferty. Naruszyło to art. 91c ust. 3 ustawy Pzp i w konsekwencji art. 7 ust. 1 ustawy Pzp.
Jak wyznaczyć warunki udziału w postępowaniu, aby nie narazić się na zarzuty
Pytanie: Pytanie: Czy zamawiający w przetargu na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy może postawić warunek dotyczący wykonania przez wykonawcę usługi polegającej na odbiorze, transporcie i zagospodarowaniu odpadów komunalnych o łącznej masie 600 Mg, jeśli ilość odebranych odpadów w 2017 roku wynosiła 560 Mg? Czy wymaganie wykonania usługi łącznie z zagospodarowaniem odpadów, które to zagospodarowanie polega jedynie na przekazaniu ich do odzysku do regionalnej instalacji, nie powoduje ograniczenia konkurencji?
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3