Czy uzupełnienie wykazu wykonanych robót na potwierdzenie posiadanego doświadczenia narusza ustawę Pzp

O ile można udostępnić część potencjału sprzętowego w postaci niektórych spośród posiadanych pojazdów specjalistycznych, maszyn, urządzeń, narzędzi, o tyle nie da się uchwycić, na czym miałoby polegać udostępnienie części wiedzy i doświadczenia, które dzięki prowadzonej działalności osiągnęły określony poziom zaawansowania.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 19 marca 2021 r., sygn. akt KIO 625/21

Czy udział w przygotowaniu postępowania jest powodem do wykluczenia wykonawcy

Pytanie: W obowiązującej do 31 grudnia 2020 r. ustawie z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych obowiązywał art. 24 ust. 1 pkt 19, z którego wynikała przesłanka wykluczenia z postępowania wykonawcy, który brał udział w przygotowaniu postępowania o udzielenie zamówienia lub którego pracownik, a także osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia, o dzieło, agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług brali udział w przygotowaniu takiego postępowania. Chyba że spowodowane tym zakłócenie konkurencji może być wyeliminowane w inny sposób niż przez wykluczenie wykonawcy z udziału w postępowaniu. Aktualnie obowiązująca ustawa z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych w art. 108 wskazuje na fakultatywne przesłanki wykluczenia, gdzie brak jest przesłanki wykluczenia wykonawcy na podstawie wystąpienia podobnych okoliczności. W związku z powyższym: czy wykonawca, który bierze udział w przygotowaniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (np. udział tego wykonawcy w przygotowaniu postępowania jako autora dokumentacji projektowej na wykonanie określonych robót budowlanych i później wystąpieniu w postępowaniu na wykonanie tych robót), nie stanowi już o „możliwym” zakłóceniu konkurencji i ewentualnym badaniu złożonych wyjaśnień/dowodów pod kątem wykluczenia wykonawcy?

Czy podpisanie formularza złożenia oferty jest jednoznaczne z podpisaniem oferty

Pytanie: Wykonawca złożył ofertę w postępowaniu poniżej progów unijnych przez ePUAP za pomocą Miniportalu. Podczas weryfikacji przez zamawiającego, czy oferta została podpisana, pojawił się komunikat, że plik z ofertą nie został podpisany. Na otrzymanym z ePuap Urzędowym Poświadczeniu Przedłożenia oferty widnieje zapis, że poświadczenie zostało podpisane. Czy podpisanie formularza złożenia oferty przez e-PUAP jest wystarczające, aby uznać, że oferta została podpisana?

Czy oświadczenia wykonawcy powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym

Pytanie: Prowadzony jest przetarg nieograniczony o wartości powyżej progów unijnych, na podstawie przepisów nowej ustawy Pzp. W jakiej formie/postaci wykonawca powinien złożyć wyjaśnienia treści SWZ, wyjaśnienia rażąco niskiej ceny, zgodę na przedłużenie terminu związania ofertą i zgodę na wybór oferty po upływie terminu związania ofertą?

Co można wyłączyć spod reżimu stosowania regulaminu wewnętrznego jednostki

Pytanie: Czy w regulaminie w sprawie udzielania zamówień publicznych o wartości szacunkowej nieprzekraczającej kwoty 130.000 zł można wprowadzić zapis wskazujący, że regulaminu nie stosuje się do realizacji zadań z funduszu sołeckiego do kwoty 50.000 zł netto?

Analiza potrzeb i wymagań zamawiającego

Obowiązująca od 1 stycznia 2021 r. nowa ustawa Pzp w pewnym zakresie przemodelowuje dotychczasowe przepisy odnoszące się do zamówień publicznych. Nakłada ona na zamawiających szereg nowych obowiązków, dotychczas nieistniejących i budzących praktyczne obawy co do prawidłowości ich wypełniania. Taką nowością jest konieczność sporządzania analizy potrzeb i wymagań, która ma poprzedzać niektóre postępowania zakupowe albo prowadzić do ich nieogłaszania. Obowiązek przeprowadzenia analizy potrzeb i wymagań ma na celu przyczynić się do zwiększenia skuteczności i efektywności udzielania zamówień publicznych, dodatkowo skutkować ma lepszym przygotowaniem procesu udzielania zamówień przez zamawiających.