Swobodne traktowanie podstaw unieważnienia postępowania o zamówienie publiczne
Unieważnienie postępowania z uwagi na wady tegoż postępowania jest stosunkowo często nadużywane przez instytucje zamawiające. Nie każde uchybienia w postępowaniu powodują takie konsekwencje. Aby zaistniała podstawa unieważnienia, w postępowaniu musi wystąpić nieusuwalna wada, skutkująca unieważnieniem umowy. Jak interpretować takie okoliczności w obliczu stanowisk wyrażonych przez KIO, wskazujemy w poniższym tekście.
Proces weryfikacji ofert w nowej ustawie Pzp
Kluczowym celem prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest dokonanie wyboru wykonawcy zamówienia publicznego, który zrealizuje zamawiane świadczenie, zgodnie z oczekiwaniami zamawiającego zawartymi w dokumentach zamówienia. Wykonawca wyłoniony w toku procedury powinien zatem z jednej strony dawać rękojmię należytej realizacji zamówienia, z drugiej zaś oferta przez niego złożona powinna w najwyższym stopniu odpowiadać uzasadnionym oczekiwaniom zamawiającego. Proces badania rzetelności wykonawcy, zgodności oferowanego świadczenia z wytycznymi zamawiającego, a także ocena stopnia poziomu satysfakcji zamawiającego odbywa się na etapie badania i oceny ofert.
Polskie standardy BIM przeznaczone dla inwestycji publicznych w budownictwie – BIM STANDARD PL
BIM (Building Information Modeling) jest metodyką prowadzenia inwestycji budowlanej opartą na efektywnym wykorzystaniu informacji. Akronim BIM oznacza również cyfrowy model (Building Information Model), czyli „cyfrowego bliźniaka” obiektu budowlanego. Celem stosowania metodyki BIM jest zwiększenie efektywności oraz jakości procesu inwestycyjnego oraz obniżenie kosztów eksploatacji dzięki zastosowaniu „cyfrowego bliźniaka” jako kompletnej bazy danych o obiekcie budowlanym.
Nowe Prawo zamówień publicznych – informacja dla wykonawców
Rynek zamówień publicznych nie istniałby bez dwóch grup interesariuszy – zamawiających i wykonawców. W nowym Pzp wprowadzonych zostało wiele rozwiązań, które bezpośrednio wpływają na pozycję wykonawców i które oddziałują mocno na relacje pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami w czasie prowadzenia postępowania i późniejszej realizacji zamówienia.
Możliwość przedłożenia niezbędnych certyfikatów w chwili realizacji dostawy i odbioru przedmiotu zamówienia
Spośród ofert złożonych przez wykonawców spełniających wymagania zamawiającego oraz niepodlegających odrzuceniu instytucja zamawiająca musi wybrać ofertę najkorzystniejszą. Wyboru tego zamawiający dokonuje na podstawie kryteriów oceny ofert. Kryteria te muszą zostać określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Ustawa Pzp stanowi, iż zamawiający nie może ograniczyć się do podania samych kryteriów, jakimi będzie się on kierował przy wyborze oferty najkorzystniejszej. Musi także dokładnie opisać te kryteria, jak również podać ich wagi oraz sposób oceny ofert na podstawie wskazanych kryteriów. Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 31 lipca 2020 r., sygn. akt KIO 1494/20
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »