Jak określić tożsamość czasową na potrzeby zamówienia publicznego
Pytanie: Jak prawidłowo powinno się ustalać tożsamość czasową zamówień? Mamy do realizacji dwa zamówienia o wartości ok. 100.000 zł każde. Jedno z nich ma być realizowane jeszcze w tym roku w związku z otrzymaniem lada dzień dotacji celowej na to zadanie (remont dachu), natomiast jednostka nadrzędna obiecała nam, że na wiosnę przyszłego roku otrzymamy środki na remont dachu na drugim obiekcie. Stoję na stanowisku, że powinniśmy obie te inwestycje potraktować jako jedno zamówienie i wartość zamówienia oszacować łącznie, chociaż moją wątpliwość budzi fakt, że obiecane w przyszłym roku środki nie są wcale zagwarantowane. Natomiast pion księgowości uważa, że w związku z tym, iż inwestycje te dotyczą odrębnych lat budżetowych, nie powinno się ich wartości sumować i udzielić dwóch odrębnych zamówień bez stosowania reżimu Pzp. Czy tożsamość czasową zamówień można rozpatrywać pod kątem tego samego roku budżetowego, czy należy jednak mieć na uwadze zamówienia, których zamierzamy udzielić w kolejnych 12 miesiącach po udzieleniu pierwszego z zamówień?
Czy wykonawca może złożyć nowe dokumenty na potrzeby postępowania
Pytanie: Wykonawca na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy Pzp został wezwany do złożenia aktualnych na dzień złożenia dokumentów, potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu i brak podstaw wykluczenia. Czy wykonawca powyższe dokumenty może składać stopniowo, np. każdego dnia po 1 dokumencie, w konsekwencji czego komplet dokumentów zostanie złożony w wyznaczonym 10-dniowym terminie? Wykonawcy wyznaczono 10-dniowy termin na złożenie powyższych dokumentów. Wykonawca 1. dnia złożył np. wykaz dostaw, kolejnego dnia uznał, że złożony przez niego wykaz dostaw jest wadliwy, więc wycofał dokument. Następnego dnia złożył poprawiony wykaz dostaw. Czynności wykonał w wyznaczonym 10-dniowym terminie. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna?
Czy udzielanie świadczeń zdrowotnych podlega rygorowi ustawy Pzp
Pytanie: Czy zamawiający będący SPZOZ może z powodu braku lekarzy anestezjologów przeprowadzić postępowanie na świadczenie zewnętrznych usług medycznych w zakresie anestezjologii na bloku operacyjnym? Chodzi o powierzenie tych świadczeń podmiotowi zewnętrznemu.
Czy opóźnienie w realizacji dostawy należy uznać za nienależyte wykonanie umowy
Pytanie: Na spełnianie warunku udziału w postępowaniu wykonawca przedstawił wykaz dostaw wraz z informacją (wystawioną przez podmiot, na rzecz którego wykonywał dostawy), z których wynika, że dostawa została wykonana z 4-dniowym opóźnieniem. Zostały naliczone kary umowne. W treści przedmiotowego dokumentu brak jest informacji o należytym wykonaniu dostawy. Czy w związku z naliczeniem kar umownych zamawiający może uznać, że dostawa została wykonana należycie?
Czy nieważność umowy konsorcjum wpływa na umowę o zamówienie publiczne
Wzajemny podział zadań pomiędzy wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia ma jedynie skutek wewnętrzny dla przyszłych roszczeń regresowych pomiędzy nimi. W przypadku nieważności umowy regulującej wewnętrzny stosunek pomiędzy wykonawcami nie ma więc potrzeby dokonywania zmiany umowy zawartej pomiędzy zamawiającym a konsorcjum. Podobnie, gdy umowa zawarta z jednym z dłużników solidarnych okaże się nieważna, okoliczność ta nie przekłada się wprost na nieważność umowy z drugim dłużnikiem.Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 13 listopada 2019 r., sygn. akt V ACa 1369/17
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3