Można poprawić stawkę podatku od towarów i usług w ofercie, jeśli zamawiający podał ją w siwz  

Pytanie: Pytanie: Wykonawca w ofercie w odniesieniu do 1 pozycji wskazał stawkę VAT inną niż pozostali. Zamawiający nie określił w formularzu wyceny prawidłowej stawki. Czy należy wezwać wykonawcę do wyjaśnień czy też odrzucić ofertę jako zawierającą błąd w liczeniu ceny?

Jeśli ogłoszenie o zamówieniu pojawia się w BZP nieobowiązkowo, należy ten fakt zaznaczyć w formularzu

Pytanie: Pytanie: Zgodnie z art. 11 ust. 5 ustawy Pzp zamawiający może zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych (dalej: BZP) ogłoszenie, którego zamieszczenie w tym miejscu ze względu na wartość zamówienia nie jest obowiązkowe. Jak rozumiem, ten przepis na pewno dotyczy zamówień, które ze względu na swoją wartość są obowiązkowo zamieszczane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (dalej: Dz.Urz. UE). Znany mi jest pogląd, że regulację tę można stosować także do zamówień podprogowych, o których mowa w art. 4 pkt 8 ustawy Pzp, mimo że nie stosuje się do nich przepisów zamówieniowych. Jeśli jednak art. 11 ust. 5 ustawy Pzp miałby zastosowanie do zamówień o wartości poniżej 30.000 euro, to mam związane z tym pewne wątpliwości. W ogłoszeniu w BZP należy podać tryb zamówienia, np. przetarg nieograniczony. Czy to oznacza, że zamawiający musi w takim przypadku stosować do udzielenia zamówienia wszystkie przepisy ustawy Pzp dotyczące tego trybu (np. odnoszące się do siwz czy terminu składania ofert) i w ogóle wszystkie przepisy tej ustawy (oczywiście z wyjątkiem tych, które dotyczą odwołania) bez jakichkolwiek odstępstw? Jeśli tak, to jakie mogą być skutki niezastosowania się zamawiającego do takiego wymogu, zważywszy, że ewentualny spór z wykonawcą nie podlega w tym wypadku jurysdykcji KIO? Czy nie wprowadzimy wykonawców w błąd, podając w ogłoszeniu w BZP, że zamówienie jest prowadzone w trybie np. przetargu nieograniczonego, jeśli faktyczna procedura nie będzie odpowiadać wszystkim wymogom określonym dla tego trybu w ustawie Pzp?

Jeśli obsługa bankowa w ubiegłych latach nic nie kosztowała, można zamówić ją bez stosowania ustawy Pzp

Pytanie: Pytanie: Czy zamawiający jest zobowiązany do wyboru banku na obsługę bankową w drodze przetargu, skoro nie poniósł żadnych kosztów związanych z taką obsługą za ubiegłe 3 lata? Czy w związku z tym może przedłużyć umowę z tym samym bankiem bez przeprowadzania przetargu?