Wykonawca musi udowodnić, że ma podstawy do zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Po nowelizacji ustaw Pzp na wykonawcy spoczywa obowiązek wykazania już na etapie składania zastrzeżonych informacji spełnienia wszystkich przesłanek wymienionych w przepisie art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Konieczne jest zatem określenie rodzaju informacji oraz udowodnienie, iż posiada ona dla wykonawcy wartość gospodarczą i podjął on działania mające na celu zachowanie poufności takiej informacji.

Wątpliwości co do treści zobowiązania podmiotu trzeciego podlegają wyjaśnieniom

Pytanie: Pytanie: Wykonawca nie potwierdził, że spełnia warunek (wykazana przez niego robota budowlana nie odpowiadała wszystkim wymaganiom). Został wezwany do uzupełnienia wykazu robót. Czy aktualnie może powołać się na potencjał podmiotu trzeciego, jeśli pierwotnie w ofercie nie wskazał podwykonawcy?

Waloryzacja umów o zamówienie publiczne w nowej odsłonie

Wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt nowelizacji ustawy Prawa zamówień publicznych, który umożliwia stronom zamówienia publicznego negocjowanie waloryzacji płac w chwili ogłoszenia, a nie wejścia w życie przepisów mogących mieć wpływ na wysokość wynagrodzeń.

W przypadku niemożności spełnienia świadczenia na rzecz wykonawcy, można złożyć je do depozytu sądowego

Pytanie: Pytanie: Inwestycja była realizowana w latach 2003–2004. Z umowy wynika, że zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi i gwarancji należy przechować do 31 stycznia 2016 r. Firma, która realizowała przedmiot umowy, nie istnieje (ukończono już względem niej postępowanie upadłościowe). Zmawiający nie posiada informacji o rachunku tej firmy, nie ma z nią kontaktu telefonicznego, a korespondencja jest zwracana. Jak należy w tej sytuacji postąpić?

W ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia na daną część trzeba podać wartość wszystkich zamówień częściowych

Pytanie: Pytanie: Zamawiający dokonuje aktualnie zakupu będącego częścią większego zamówienia. Stosuje przy tym procedury właściwe dla zsumowanych zamówień tego samego rodzaju. Czy w takim przypadku w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia w Biuletynie Zamówień Publicznych sekcji IV.5 szacunkową wartość zamówienia należy podać dla tej konkretnej części większego zamówienia, która jest aktualnie udzielana? A może trzeba wskazać kwotę właściwą dla wszystkich zamówień tego samego rodzaju (stanowiącą podstawę wszczęcia postępowania)? Wzór ogłoszenia w tej sekcji odnosi się jedynie do składania ofert częściowych, nie zamówień udzielanych w częściach.

Umowa sponsoringu wystawy, co do zasady, podlega ustawie Pzp

Pytanie: Pytanie: Czy umowa o sponsoring o wartości powyżej 30.000 euro podlega przepisom ustawy Prawo zamówień publicznych? Przedmiotem umowy jest określenie warunków współpracy przy organizacji wystawy. Firma – sponsor przekazała środki finansowe z przeznaczeniem na realizację tej wystawy w zamian za świadczenia promocyjne do zrealizowania przez sponsorowanego. Określono przy tym w kontrakcie zobowiązania sponsorowanego i sposób promowania sponsora. Płatność nastąpi po wystawieniu faktur (3 raty) za zrealizowane świadczenia reklamowe.

To wykonawca zagraniczny musi wykazać, że wymagania siwz są niemożliwe do spełnienia przez obowiązujące w jego państwie przepisy

Wykonawca pochodzący z innego państwa musi wykazać, że obowiązujące tam prawo wyklucza możliwość nabycia doświadczenia w zakresie wymaganym w kwestionowanych przez niego postanowieniach siwz. Jeśli nie przedstawił on żadnych dowodów na to, aby takie regulacje obowiązywały, zarzuty wskazane przez niego w odwołaniu okażą się bezzasadne.

Rzeczywiste uczestnictwo podmiotu udostępniającego swoją wiedzę i doświadczenie wpływa na jakość wykonania zamówienia

Powołanie się na udostępnienie przez podmiot trzeci wiedzy i doświadczenia bez udziału tego podmiotu w realizacji zamówienia jest jedynie pozornym powołaniem się na potencjał tego podmiotu, a nie realnym. Wykonawca musi udowodnić, że będzie dysponował potencjałem podmiotu, na którego zdolności się powołał.

Odpłatność umowy przesądza o jej kwalifikacji jako zamówienia publicznego

Pytanie: Pytanie: Podpisujemy bardzo dużo umów o dzieło czy zlecenie, w których treści jest następujący zapis „Zamawiający zwróci koszty podróży i noclegu oraz opłaty parkingowe poniesione przez wykonawcę w związku z wykonywaniem obowiązków związanych z wykonaniem przedmiotu umowy”. Czy w świetle takiego zapisu refundacja przedmiotowych kosztów, która odbywa się na podstawie wewnętrznych uregulowań zamawiającego, jest nadal zamówieniem publicznym?