Czy umowę najmu wolno zawrzeć na czas nieoznaczony? Wytyczne PZP
Pytanie: Jakiś czas temu zawarliśmy umowę najmu pomieszczenia biurowego na czas nieoznaczony. Czy kontrola NIK może w tym przypadku wykazać nieprawidłowości? Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp jej przepisów nie stosuje się do zamówień lub konkursów, których przedmiotem jest nabycie własności lub innych praw do istniejących budynków lub nieruchomości. Z kolei art. 434 ustawy Pzp stanowi, że umowę zawiera się na czas oznaczony. Skoro ustawy Pzp nie stosuje się do tego rodzaju zamówień, to chyba okres trwania umowy też nie ma zastosowania?
Czy podobnego zamówienia można udzielić, przedłużając podstawową umowę?
Pytanie: Czy poniższy zapis umowny można zastosować do art. 214 ust.1 pkt 7 ustawy Pzp? Moją wątpliwość budzi wykorzystanie tego przepisu, aby przedłużyć umowę na kolejny rok. Czy wolno tak zrobić? Umowa brzmi: „Zamawiający przewiduje możliwość zastosowania art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp. Udzielenie zamówienia na usługi wskazane w ust. 1 na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy nastąpi pod warunkiem należytego wykonania umowy przez wykonawcę, wynikającego m.in. z braku naliczania kar umownych. Wartość tak udzielonego zamówienia będzie wynosić do 100% wynagrodzenia określonego w § 6 ust. 1” [§ 6 ust. 1 umowy dotyczy ceny za realizację zamówienia za 24 miesiące].
Czy ofertę w przetargu można złożyć w formacie .rar?
Pytanie: Czy składając ofertę skompresowaną w formacie kompresji .rar, wykonawca uchybia przepisom ustawy Pzp i aktów wykonawczych do niej i jego oferta powinna zostać odrzucona na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp? Czy jest to format dopuszczony rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności? Czy prawidłowy jest zapis w SWZ: „Wśród formatów powszechnych, a niewystępujących w rozporządzeniu występują: .rar .gif .bmp .numbers .pages. Dokumenty złożone w takich plikach zostaną uznane za złożone nieskutecznie”?
Czy można zatrzymać wadium, gdy wykonawca odmówił podpisania umowy po TZO?
Pytanie: Wybór najkorzystniejszej oferty nastąpił 23 sierpnia br. w terminie związania ofertą. Termin ten upłynął 28 sierpnia. Ustawa nie przewiduje możliwości przedłużenia terminu związania ofertą po wyborze ofert. Tymczasem wykonawca odmówił podpisania umowy. Mając na uwadze, iż minął już TZO oraz fakt, iż nie można przedłużyć terminu po wyborze najkorzystniejszej oferty, rozumiem, że nie ma podstaw, aby zatrzymać wadium wykonawcy, który odmówił podpisania umowy. Czy się mylę?
Co zrobić, gdy wykonawcy podali różne terminy związania ofertą?
Pytanie: Prowadzę postępowanie na roboty budowlane. Zamówienia udzielam w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy według zapisów w SWZ „Wykonawca jest związany ofertą 30 dni od terminu składania ofert”. W ogłoszeniu o zamówieniu opublikowanym na portalu E-Zamówienia wskazano: „Termin związania ofertą: do 2024-12-04 Termin otwarcia ofert: 04.11.2024”.Licząc 30 dni – koniec terminu wypada 3 grudnia 2024 r. – czy mam rację? Dnia 4 grudnia 2024 r. (termin podany w ogłoszeniu na platformie E-Zamówienia) wykonawcy złożyli 2 oferty. Pierwszy wykonawca oświadczył, że jest związany ofertą do 4 grudnia 2024 r. Drugi oświadczył , że jest związany ofertą do 3 grudnia 2024 r. Która oferta zawiera właściwy termin związania ofertą? Czy jedna z nich podlega odrzuceniu?
Brak decyzji o środkach z RPO a zasady przedłużania terminu związania ofertą
Pytanie: Prowadzę postępowanie zgodnie z art. 275 ust. 1 ustawy Pzp. W ogłoszeniu i w SWZ umieszczę informację o unieważnieniu postępowania w przypadku nieotrzymania środków publicznych. Czy w przypadku braku otrzymania informacji o przyznaniu środków unijnych w spodziewanym terminie (np. z programu RPO) można przedłużyć wybranemu wykonawcy termin związania ofertą przed podpisaniem umowy?
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3