Ocena informacji z KRK od wykonawcy – osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą

Pytanie:  Zamawiający w następujący sposób opisał podstawy wykluczenia: „W postępowaniu mogą brać udział wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia w okolicznościach, o których mowa w art. 108 ust. 1 pkt 1–6 oraz art. 109 ust. 1 pkt 1, 4, 8 i 10 ustawy Pzp”.Na nasze wezwanie wykonawca będący osobą fizyczną, jednoosobowo prowadzący działalność gospodarczą przedłożył zaświadczenie z KRK z adnotacją „nie figuruje w podanym zakresie”. Wskazany zakres to art. 108 ust. 1 pkt 1 i art. 109 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp. Przedstawił też oświadczenie z art. 125, w którym podano: „Oświadczam, że informacje zawarte w oświadczeniu, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp, przedłożonym wraz z ofertą są aktualne w zakresie podstaw wykluczenia z postępowania określonych w: art. 108 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp, art. 108 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp, dotyczących orzeczenia zakazu ubiegania się o zamówienie publiczne tytułem środka zapobiegawczego, art. 108 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, dotyczących zawarcia z innymi wykonawcami porozumienia mającego na celu zakłócenie konkurencji, art. 108 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp, art. 109 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp odnośnie do naruszenia obowiązków dotyczących płatności i opłat lokalnych, o których mowa w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10 ustawy Pzp, art. 7 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego”. Zamawiający samodzielnie pobrał dokument z CEDIG. Czy złożone dokumenty są w tym przypadku wystarczające?

Kiedy zwrócić wadium wykonawcom, którzy nie zgodzili się przedłużyć TZO?

Pytanie: Wykonawcy wezwani do przedłużenia terminu związania ofertą (oraz wadium) nie wyrazili na to zgody, tzn. w ogóle nie odpowiedzieli na wezwanie. Termin związania ofertą minął, a ich oferty będą podlegały w związku z powyższym odrzuceniu. Czy w tej sytuacji zamawiający zwraca wykonawcom wad ium w terminie 7 dni, o którym mowa w art. 98 ust. 1 ustawy Pzp, czy po odrzuceniu ich ofert na podstawie art. 98 ust. 2 ustawy Pzp?

Kiedy przedłużyć termin składania ofert po udzieleniu odpowiedzi wykonawcom?

Pytanie: Czy w sytuacji, gdy w wyniku pytania wykonawcy dopuszczamy dodatkowo inne parametry zamówienia niż określone w PFU (np. określono wysokość u rządzenia na 2 metry +- 5%, a zgadzamy się też na urządzenie o wysokości 2,50 m), powinniśmy przedłużyć termin składania ofert? Czy w przypadku przedłużania terminu powinny być to minimum 2 dni robocze?

Jak zmodyfikować dokumenty zamówienia, w których podano zbyt długi TZO?

Pytanie: Zamawiający w trybie podstawowym z możliwością negocjacji (nie żądał wadium) pomylił się w SWZ, określając TZO (30 dni policzył bez terminu składania ofert, lecz od dnia następnego). Przykładowo: termin składania ofert wyznaczono na 20 czerwca 2024 r., a TZO na 20 lipca 2024 r. (zamiast 19 lipca 2024 r.)W SWZ widniał oczywiście zapis „Bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert. Dzień ten jest pierwszym dniem terminu związania ofertą”. Co powinien zrobić zamawiający?

Jak podpisać przedłużenie terminu związania ofertą?

Pytanie: Zamawiający w trybie podstawowym wezwał wykonawcę do przedłużenia terminu związania ofertą, wskazując, że stosowne oświadczenie należy zamieścić na platformie. Wykonawca zamieścił oświadczenie, jednak w żaden sposób niepodpisane (ani podpisem elektronicznym, ani nie jest to skan podpisanego oświadczenia). Przedłużenie terminu związania ofertą, o którym mowa w art. 307 ust. 3 ustawy Pzp, wymaga złożenia pisemnego oświadczenia wykonawcy. Ustawodawca nie wprowadza dla tego oświadczenia wymogu zachowania formy pisemnej, elektronicznej czy postaci elektronicznej opatrzonej podpisem zaufanym lub osobistym. Czy wobec tego oświadczenie przesłane jak wyżej będzie wystarczające?

Jak liczyć roczny termin ważności pełnomocnictwa wykonawcy?

Pytanie: Jak prawidłowo ocenić pełnomocnictwo, jeżeli z jego treści wynika, że zostało udzielone na okres roku, w dolnej jego części znajduje się data 8.01.2023 r. i zostało podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez mocodawcę z datą 16.05.2024 r.? Czy termin jego ważności powinien być liczony od daty widniejącej na pełnomocnictwie, tj. 08.01.2023 r., czy od daty złożenia na nim kwalifikowanego podpisu elektronicznego przez mocodawcę, tj. 16.05.2024 r.? Dodam, że nie jest to cyfrowe odwzorowanie.

Czy wraz z ofertami dodatkowymi trzeba zażądać uaktualnienia wstępnego oświadczenia?

Pytanie: Prowadzę postępowanie w trybie podstawowym zgodnie z art. 275 pkt 2 ustawy Pzp. Czy w zaproszeniu do składania ofert dodatkowych (po negocjacjach) powinniśmy żądać dodatkowo oświadczenia o aktualizacji danych zawartych w oświadczeniu z art. 125 ustawy Pzp i art. 7 ust. 1 ustawy z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego?

Czy wolno przedłużyć termin realizacji umowy już po jego upływie?

Pytanie: Prowadzę postępowanie na prace konserwatorskie o wartości ok. 3.000.000 zł według zasady konkurencyjności. Z powodu braku ofert w ramach zasady konkurencyjności wybrano wykonawcę na podstawie wyłączenia z Wytycznych. Umowa została zawarta od 27.04.2023 r. do 30.06.2023 r. Aneks przedłużający termin realizacji zawarto od 25.09.2023 r. (po terminie obowiązywania umowy) do 11.12.2023 r. Zamawiający w trakcie realizacji napotkał problemy z polichromią i przeprowadził konsultacje z konserwatorem zabytków, z których sporządzono notatki. Wniosek wykonawcy o przedłużenie terminu datowano na 18 września 2023 r. i jest on uzasadniony. Jednak czy prawidłowe będzie zawarcie aneksu po upływie terminu obowiązywania umowy i złożenie wniosków też po terminie realizacji?

Czy usługa cateringowa jest usługą społeczną?

Pytanie: Ustalona wartość szacunkowa netto usługi cateringowej wynosi 224.000 euro. Czy zgodnie z art. 359 ustawy Pzp progiem przeprowadzenia procedury unijnej jest w tym przypadku kwota 750.000 euro jak dla usług społecznych? Czy przy tej wartości mogę przeprowadzić postępowanie krajowe?