Reguły szacowania niejednorodnych zamówień trudnych do zaplanowania
Pytanie: Jesteśmy spółką miejską i nie mamy obowiązku sporządzania planu zamówień publicznych. Jako ogród zoologiczny prowadzimy szerokie działania promocyjne, marketingowe, komercjalizacyjne, edukacyjne. Czy takie działania, które najczęściej wiążą się z potrzebą chwili – narodziny jakiegoś zwierzęcia, przyjazd sławnego gościa z zagranicy, jakieś działania będące odpowiedzią na przedsięwzięcia organizowane przez miasto – powinny być planowane i szacowane łącznie? Zdaniem osób zajmujących się promocją, mimo iż w budżecie założone są jakieś pieniądze na działania promocyjne, komercjalizacyjne czy edukacyjne, to nie sposób zaplanować ich na rok do przodu.
Jakie dane uwzględnić w informacji z zebrania z wykonawcami?
Pytanie: Zgodnie z art. 136 Pzp informacja z zebrania z wykonawcami zawiera zgłoszone na zebraniu pytania o wyjaśnienie SWZ oraz odpowiedzi. Czy zamawiający może przekazać zebranym wybrane przez siebie informacje np. sposób złożenia, czy podpisywania oferty lub innych dokumentów?
Jakie dane i gdzie musi podać wykonawca, aby nie składać odpisu z KRS, CEiDG itp.?
Pytanie: Zamawiający wszczął postępowanie klasyczne o wartości mniejszej niż progi unijne. Wymagał złożenia podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia, tj. odpisu lub informacji z KRS lub CEiDG. Zgodnie z art. 274 ust. 4 ustawy Pzp zamawiający nie wzywa do złożenia podmiotowych środków dowodowych, jeżeli może je uzyskać za pomocą bezpłatnych i ogólnodostępnych baz danych, w szczególności rejestrów, o ile wykonawca wskazał w oświadczeniu, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp, dane umożliwiające dostęp do tych środków. Czy zamawiający powinien wezwać wykonawcę na podstawie art. 274 ust. 1 ustawy Pzp do złożenia odpisu z KRS, bo nie wskazał we wstępnym oświadczeniu, jakie dokumenty i w jakich ogólnodostępnych bazach zamawiający może je pozyskać? Jakie dane wykonawca ma wskazać w oświadczeniu? NIP, REGON, nazwa i adres wykonawcy? Co w przypadku, gdy wykonawca nie wskaże tych danych, ale zamawiający może je pozyskać chociażby z formularza ofertowego czy innego podmiotowego środka dowodowego?
Czy zabezpieczenie należytego wykonania umowy można złożyć w formie elektronicznej?
Pytanie: Czy zamawiający może przyjąć zabezpieczenie należytego wykonania umowy w formie gwarancji ubezpieczeniowej, wniesione przez wykonawcę elektronicznie opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym czy tylko w postaci papierowej?
Czy mimo zamiaru unieważnienia przetargu, trzeba wzywać do przedłużenia TZO?
Pytanie: Przeprowadziliśmy postępowanie krajowe, w którym wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę. Na wybór i odrzucenie oferty, jeden z wykonawców złożył odwołanie do KIO. Jako zamawiający uznaliśmy odwołanie w całości jeszcze przed rozprawą. Odwołujący wysłał dziś do KIO pismo o wycofaniu odwołania. Czekamy na informację z Izby o umorzeniu procedury odwoławczej. Będziemy ponownie badać oferty, ale wiemy już, że postępowanie kwalifikuje się do unieważnienia ze względu na wadę z art. 255 pkt 6 ustawy Pzp. Formularze asortymentowo-cenowe zawierają błąd konstrukcyjny i nie możemy obiektywnie porównać ofert. Czy w tej sytuacji jesteśmy zobowiązani wysłać do wykonawców prośby o przedłużenie terminu związania ofertą?
Czy dokumentacja projektowa musi być podpisana przez projektanta?
Pytanie: Ogłosiłam na platformie postępowanie na roboty budowlane. Załącznikiem do SWZ jest projekt (dokumentacja projektowa) przedmiotu zamówienia, którą przekazał mi w formie pdf projektant. Nie zauważyłam, że na projekcie nie ma podpisów. Mam natomiast wydrukowaną podpisaną dokumentację projektową. Czy powinnam wymienić dokument na platformie?
Weryfikacja pełnomocnictwa w ofercie podpisanego w 2021 roku
Pytanie: W postępowaniu wpłynęła jedna oferta. Wykonawca dołączył do oferty pełnomocnictwo z maja 2021 roku. Zamawiający weryfikując podpis pełnomocnictwa w programie Szafir, na dzień złożenia oferty (tj. wrzesień 2023 roku) otrzymał raport z negatywnym wynikiem, natomiast sprawdzając raport z weryfikacji podpisu na dzień sporządzenia pełnomocnictwa (tj. maj 2021 roku) pojawia się komunikat „niekompletnie zweryfikowany”. Jak należy postąpić w tej sytuacji? Czy zamawiający powinien wezwać do złożenia wyjaśnień, czy odrzucić ofertę?
Usługa świadczona aktualnie na rzecz zamawiającego – czy trzeba żądać referencji?
Pytanie: Czy jeśli wykonawca wśród usług wymienionych w wykazie, wskaże usługę świadczoną aktualnie na rzecz zamawiającego i nie przedłoży dowodów potwierdzających jej wykonania, zamawiający może żądać ich przedłożenia?
Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia w eNotices 2 – tryb standardowy czy tryb uproszczony?
Pytanie: Nasza jednostka udzieliła zamówienia na dostawy energii cieplnej w trybie art. 214 ust. 1 pkt 1a ustawy Pzp. Postępowanie wszczęto pod koniec listopada 2023 roku, wobec czego jesteśmy zobowiązani opublikować ogłoszenie o udzieleniu zamówienia na nowych formularzach w e-Notice 2. Czy będzie to formularz:„Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia – dyrektywa ogólna, tryb uproszczony Wyniki”, czy„Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia – dyrektywa ogólna, tryb standardowy Wyniki”?Na czym polega różnica pomiędzy ogłoszeniami w trybie standardowym i uproszczonym? Czy tryb uproszczony dotyczy postępowań tzw. krajowych?
Jak opublikować unijne ogłoszenie o zmianie umowy zawartej w 2021 roku?
Pytanie: W 2021 roku przeprowadziłem przetarg nieograniczony na miniportalu na zamówienie robót budowlanych. W styczniu 2022 roku podpisałem umowę, która jest nadal realizowana. Na platformie e-Zamówienia nie ma postępowania i ogłoszeń z nim związanych a do eNotices mamy ograniczony dostęp. Obecnie podpisaliśmy aneks do umowy na podstawie art. 455 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp dotyczący waloryzacji wynagrodzenia. Gdzie zamieścić ogłoszenie o modyfikacji umowy?