Jeśli wyjaśnienia wykonawcy dotyczące wysokości wynagrodzenia są niepełne, warto poprosić go o dodatkowe informacje 

Pytanie: Pytanie Aby ustalić, czy oferty zawierają rażąco niską cenę, zażądaliśmy od wykonawców wskazania szczegółowych czynników cenotwórczych oraz przedstawienia dokładnej kalkulacji wynagrodzenia z podaniem stawek roboczogodziny, narzutów kosztów ogólnych, kosztów zakupu i zysku oraz cen materiałowych. Część z nich złożyło kalkulację, nie wyjaśniając jednak, co konkretnie wpłynęło na cenę. Czy powinniśmy odrzucić ich oferty czy może ponownie żądać wyjaśnień wraz z  odpowiednimi dowodami?

Dokument, który służy zamawiającemu do ustalenia rankingu ofert, nie może zostać uzupełniony przez wykonawcę

Pytanie: Pytanie Zamawiamy usługi niepriorytetowe. W siwz wymagano wykazu osób z doświadczeniem min. 3 lat i odpowiednimi uprawnieniami. Doświadczenie powyżej wskazanego okresu będzie jednocześnie punktowane w kryterium oceny ofert. Jeden z wykonawców nie dostarczył wykazu. Czy mamy obowiązek wezwać go do uzupełnienia dokumentu w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp? Czy omawiane zapisy siwz nie doprowadziły do tego, iż postępowanie jest obarczone wadą i trzeba je unieważnić?

Do oferty unijnego podatnika VAT należy doliczyć obowiązujący w Polsce podatek

Pytanie: Pytanie Wykonawca z kraju Unii Europejskiej (dalej: UE) zaoferował w postępowaniu cenę netto w wysokości 90.000 zł. Stawkę podatku od towarów i usług określił na 0% i podał wynagrodzenie brutto w wysokości 90.000 zł. Zamówienie dotyczy dostawy towarów objętych w Polsce stawką VAT 23%. Oferent twierdzi, że posiada numer identyfikacji podatkowej UE, wobec czego zastosowanie znajdą tu przepisy dotyczące wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów z zerową stawką VAT. Moim zdaniem, przy ocenie ofert należy skorzystać z art. 91 ust. 3 a ustawy Pzp. A zatem do ceny netto oferty trzeba doliczyć VAT w wysokości 23% i dopiero potem dokonać wyboru wykonawcy. Następnie należny podatek od otrzymanych towarów trzeba odprowadzić do urzędu skarbowego. Czy mam rację?

Czynność oszacowania wartości zamówienia jest ważna tylko przez pewien czas

Pytanie: Pytanie W projektach unijnych koszty poszczególnych części zadania określa zatwierdzony wniosek, który jest załącznikiem do podpisanej umowy. Zapłata np. za usługi często nie podlega korekcie i jest zgodna z kwotami zapisanymi we wniosku. Jaką należy podać datę szacowania, jeśli wniosek został zatwierdzony wcześniej niż przewidziany ustawą Pzp termin określenia wartości zakupów?