Zapisy przedmiaru robót nie mogą ograniczać uczciwej konkurencji w postępowaniu
Pytanie: Pytanie W przetargu na roboty budowlane z wynagrodzeniem ryczałtowym przedmiot zamówienia opisano za pomocą dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót. W przedmiarze zastosowano znaki towarowe, jednak zaznaczono, że stanowi on tylko materiał poglądowy. Czy jest to naruszenie ustawy Pzp?
Zamawiają cy, powołując biegłego rzeczoznawcę, nie jest zobligowany w każdym przypadku stosować ustawy Prawo zamówień publicznych
Zamawiający, nabywając usługi biegłych, ma obowiązek kierować się ustawą Prawo zamówień publicznych tylko wówczas, gdy rzeczoznawca jest powoływany poza procedurą uregulowaną Kodeksem postępowania administracyjnego (k.p.a.) – wynika z najnowszej opinii prawnej Urzędu Zamówień Publicznych.
Zamawiający, posługując się znakiem towarowym w specyfikacji, musi dopuścić oferty równoważne
Pytanie: Pytanie Czy możemy ogłosić przetarg na konkretny program antywirusowy „McAfee Endpoint Protection Advanced”, nie wyrażając zgody na równoważne rozwiązania? Uzasadnieniem jest fakt, iż wskazany program jest już zainstalowany na ponad 350 komputerach. Stworzono do niego infrastrukturę zarządzającą wdrażaniem aktualizacji, instalacją agentów i wymuszaniem polityki bezpieczeństwa. Ponadto zespół IT odbył szkolenia w zakresie administracji i bieżącej obsługi tego oprogramowania. Zmiana dostawcy będzie wymagać od nas ogromnego nakładu pracy w związku z odinstalowaniem posiadanego programu. Zmusi również do poniesienia dodatkowych kosztów.
Zamawiający nie ma obowiązku żądania od wykonawcy dokumentów podmiotu trzeciego, który udostępnia swoje zasoby w postępowaniu
Pytanie: PytanieWykonawca powołuje się przy wykazywaniu spełnienia warunków na potencjał innego przedsiębiorcy. Czy w związku z tym ma on obowiązek złożyć wraz z ofertą dokumenty potwierdzające brak podstaw do wykluczenia tego podmiotu z procedury? Czy wymóg ten jest wskazany, konieczny czy też niezbędny, w przypadku podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia?
Żądanie odpowiednich certyfikatów jakościowych od oferentów powinno być zawsze podyktowane charakterem przedmiotu zamówienia
Pytanie: Pytanie Prowadzimy przetarg nieograniczony w unijnej procedurze na dostawę aparatury naukowo-badawczej i sprzętu laboratoryjnego. Czy zacytowany zapis siwz będzie prawidłowy: „W celu potwierdzenia, że oferowane dostawy (aparatura, sprzęt i wyposażenie) odpowiadają wymaganiom określonym w opisie przedmiotu zamówienia, zamawiający wymaga dostarczenia zaświadczeń niezależnych podmiotów zajmujących się poświadczaniem zgodności działań wykonawcy z normami jakościowymi”? Dalej podamy nazwę certyfikatu i informacje, które ma on potwierdzić, np.: certyfikat ISO 9001:2008 wg DIN EN lub równoważny dla systemu zarządzania w zakresie projektowania, produkcji i sprzedaży kompleksowego wyposażenia laboratoryjnego, certyfikat dla standardu SCC podwykonawcy lub równoważny wg normy „Certyfikat bezpieczeństwa podwykonawców” zaświadczający stosowanie systemu zarządzania bezpieczeństwem dla podwykonawców zgodnie ze standardem SCC stan 2006, w zakresie usług, projektów, montażu, logistyki, planowania i koordynacji montażu kompleksowego wyposażenia laboratoryjnego.
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »