Termin na zawarcie umowy czy na wniesienie odwołania liczy się od daty przekazania informacji o wyborze oferty

Pytanie: Zrobiłam błąd w dacie na informacji o wyborze oferty. Wpisałam marzec, a powinien być kwiecień. Niestety minął już TZO. Czy mogę dać sprostowanie na stronę i do wykonawców, czy muszę wszystko unieważnić?

Reguły składania i przesyłania ofert pierwotnych i dodatkowych w trybie podstawowym w III wariancie

Pytanie: Jeżeli prowadzimy postępowanie zgodnie z art. 275 pkt 2 ustawy Pzp i przeprowadzamy dodatkowe negocjacje, to wysyłamy zaproszenie do negocjacji (jego skan – drogą mailową) np. trzem wykonawcom? Po negocjacjach w taki sam sposób wysyłamy do wykonawców biorących udział w negocjacjach na adresy mailowe ostateczne zaproszenie ze wskazaniem terminu złożenia kolejnej oferty? Rozumiem, że tych dokumentów nie zamieszczamy już na miniPortalu i że nowe oferty wykonawców będą przesyłane przez ePUAP? Czy powinniśmy w tym przypadku wygenerować kolejny kod szyfrujący?

Kiedy w trybie podstawowym wariant II wezwać wykonawców do złożenia dokumentów podmiotowych?

Pytanie: Prowadzimy postępowanie na dostawę oprogramowania w trybie podstawowym z możliwością negocjacji zgodnie z art. 275 ust. 2 ustawy Pzp. W postępowaniu wpłynęły 3 oferty. Po wstępnej kwalifikacji jedna z nich podlega odrzuceniu, dwie zaś będą negocjowane. Zamawiający w ogłoszeniu i SWZ wymagał złożenia podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie spełniania warunków na wezwanie z art. 274 ust. 1 ustawy Pzp, tj. oświadczenia wykonawcy w zakresie art. 108 ust. 5 ustawy Pzp oraz wykazu dostaw. W związku z tym, że dwie oferty będą podlegały negocjacjom – czy dla pełnej oceny ofert do złożenia dokumentów trzeba wezwać obydwu wykonawców, czy tylko tego, którego oferta na tym etapie jest najkorzystniejsza? Kiedy należałoby żądać od wykonawców wymaganych dokumentów – czy przed przesłaniem informacji na podstawie art. 287 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy Pzp? Czy termin, o którym mowa w art. 274 ust. 1 ustawy Pzp, dotyczy też ust. 2 tego artykułu?

Jak zgodnie z prawem powierzyć przygotowanie i przeprowadzenie postępowania podległej jednostce?

Pytanie: Gmina zamierza powierzyć przygotowanie i przeprowadzenie postępowań o udzielenie zamówień publicznych dotyczących podległych jednostek organizacyjnych jednej z tych jednostek. Zgodnie z art. 41 ustawy Pzp organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego może wyznaczyć, spośród podległych sobie jednostek organizacyjnych, zamawiającego, który będzie właściwy do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia lub udzielenia zamówienia na rzecz tych jednostek, a także może określić sposób współdziałania z wyznaczonym zamawiającym. Czy zarządzenie organu wykonawczego w tym przypadku zastępuje porozumienie o jakim mowa w art. 38 ust. 2 ustawy Pzp. Jakie kwestie powinno regulować zarządzenie organu wykonawczego oraz czy zachodzi dodatkowa konieczność ustanowienia wyznaczonego przez organ zamawiającego pełnomocnikiem pozostałych zamawiających (jednostek organizacyjnych)?

Czy małżeństwo składające odrębne oferty należy do grupy kapitałowej?

Jedną z przewidzianych w ustawie Prawo zamówień publicznych obligatoryjnych podstaw odrzucenia oferty jest fakt jej złożenia przez wykonawcę podlegającego wykluczeniu z postępowania. Wśród podstaw wykluczenia jest zmowa przetargowa w ramach grupy kapitałowej. Pojęcie grupy kapitałowej kojarzy się z międzynarodowymi koncernami i dużymi firmami handlowymi. Czy grupą kapitałową może być również małżeństwo, które w tym samym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego złoży odrębne oferty? Kwestia ta została poruszona w kilku wyrokach KIO, które zostaną omówione w dalszej części. Warto zapoznać się z argumentami Izby przedstawionymi w tych orzeczeniach. Będzie to pomocne zarówno zamawiającym, na etapie badania i oceny ofert, jak i wykonawcom składającym oferty.

Czy brak prawidłowej weryfikacji podpisu jest podstawą do odrzucenia oferty

Co zrobić w sytuacji, gdy wykonawca opatrzył swoją ofertę kwalifikowanym podpisem elektronicznym, który jednak nie dał się zweryfikować w programach użytych przez zamawiającego? Czy podmiot zamawiający zobowiązany jest podjąć próbę ustalenia przyczyn braku weryfikacji podpisu? Czy można uznać, że wykonawca złożył poprawny podpis elektroniczny, który przechodzi pozytywnie przez pogłębioną weryfikację dokonaną przez dostawcę usługi? Czy w takiej sytuacji uzasadnione będzie odrzucenie oferty? Sprawdź, jakie sugestie zawarł w podobnej sprawie skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej.

Zakaz udziału rosyjskich wykonawców w przetargach unijnych

Od 9 kwietnia 2022 r. zamawiający z państw unijnych nie mogą zlecać zamówień publicznych podmiotom rosyjskim. Zakaz dotyczy także rosyjskich podwykonawców, dostawców i podmiotów, na których zdolności polega wykonawca, gdy przypada na nich ponad 10% wartości zamówienia. Nowe regulacje dyrektywy obowiązują bezpośrednio także Polskę. W krótkim opracowaniu sprawdzisz definicję podmiotu rosyjskiego i dowiedz się, do jakich konkretnie zamówień stosować nowe przepisy oraz w których sytuacjach wolno odstąpić od zakazu.