Jak zwiększyć środki na sfinansowanie zamówienia?

Pytanie: Jesteśmy po otwarciu ofert. Cena najtańszej oferty przewyższa kwotę przeznaczoną na sfinansowanie zamówienia. Przypuszczamy, że wkrótce otrzymamy więcej środków, jednak póki co nie mamy takiej gwarancji. Zbadaliśmy oferty pod kątem omyłek i rażąco niskiej ceny. Czy możemy już teraz dokonać ich punktacji i wezwać najwyższej ocenionego wykonawcę do złożenia dokumentów zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy Pzp? A może w chwili obecnej nie należy narażać wykonawcy na wydatki, skoro nie mamy środków na zamówienie?

Jak zamówić nieoczekiwaną aktualizację dokumentacji pośród planowanych zamówień na usługi projektowe?

Pytanie: Zamawiający musi zlecić aktualizację wykonanej kilka lat temu dokumentacji projektowej. Wartość zamówienia wynosi około 50.000 zł. W umowie na wykonanie dokumentacji nie zawarto zapisów o przeniesieniu praw autorskich do projektu. Aktualnie wykonawca usługi żąda zawarcia z nami umowy w tym przedmiocie. Dopiero wtedy wyrazi zgodę na przekazanie praw autorskich. Zamawiający w planie postępowań zawarł informacje o zamiarze wszczęcia kilku procedur na wykonanie dokumentacji projektowych, których łączna wartość przekracza 30.000 euro. Czy może zlecić aktualizację dokumentacji na podstawie art. 4 pkt 8 ustawy Pzp, ponieważ to zamówienie nie znalazło się w planie postępowań?  Czy może należy udzielić zamówienia w trybie z wolnej ręki, przyjmując, że łączna wartość zamówień na wykonanie dokumentacji projektowych przekracza 30.000 euro?

Jak właściwie ocenić możliwość dokonania zmiany terminu realizacji umowy?

Pytanie: Gmina w 2015 roku przeprowadziła postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Umowę zawarto we wrześniu 2016 roku – po wejściu w życie nowelizacji. Aktualnie zamawiający zamierza ją zmienić ze względu na zamówienie dodatkowe (art. 19 ust. 3 pkt 2a ustawy z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw). Czy można zmodyfikować w tej sytuacji termin realizacji prac, choć gmina nie przewidziała wcześniej możliwości takiej zmiany w umowie?

Czy zamawiający ma obowiązek wskazać liczbę pracowników, których wykonawca zatrudni w ramach stosunku pracy?

Pytanie: Przedmiotem zamówienia są roboty remontowo-budowlane w oddziale dziecięcym  szpitala. Obejmą roboty instalacyjne c.o., wod.-kan., gazów medycznych itp. i będą wykonywane przy ciągłości pracy oddziału. Jak rozwiązać problem związany z wymogiem zatrudnienia na umowę o pracę? Ile osób w takiej sytuacji powinniśmy wymagać i jakich? Czy powinny to być osoby z kadry kierowniczej, czy pracownicy fizyczni?

Czy wolno zmienić warunki, aby móc zlecić zamówienie po nieudanym przetargu?

Pytanie: Proszę o interpretację art. 67 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp. Czy po przeprowadzeniu jednego przetargu nieograniczonego, w którym nie wpłynęły żadne oferty, zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki?

Czy wolno zmienić umowę zawartą w trybie z wolnej ręki przed nowelizacją Pzp z 2016 roku?

Pytanie: Zamawiający w 2015 roku rozstrzygnął konkurs na podstawie art. 110 ustawy Pzp. Jego przedmiotem było opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy Pzp w regulaminie konkursu i w ogłoszeniu przewidziano, że nagrodą konkursową, oprócz pieniędzy, będzie zaproszenie autora wybranej pracy konkursowej do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. W 2016 roku – przed nowelizacją ustawy Pzp z czerwca – wykonawca i zamawiający podpisali umowę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Obecnie w toku wykonywania umowy zamawiający chciałby rozszerzyć jej przedmiot i zmienić termin wykonania. Czy wolno zmienić umowę zawartą „z wolnej ręki”?

Czy wiesz dlaczego czasem lepiej kupić nowy program komputerowy, niż aktualizację obecnie używanego oprogramowania?

Pytanie: Zamawiający chce dokupić aktualizację posiadanego programu graficznego do tworzenia meteorologicznych map pogody. Jak opisać przedmiot zamówienia, żeby nie naruszyć ustawy Pzp i kupić aktualizację tego konkretnego oprogramowania? Wolna ręka nie wchodzi w grę, ponieważ jest przynajmniej dwóch dystrybutorów w Polsce, którzy mogą zrealizować zamówienie.

Czy kwota na sfinansowanie zamówienia może być znacząco niższa niż jego wartość szacunkowa?

Pytanie: Czy można wszcząć postępowanie o zamówienie publiczne na robotę budowlaną, której wartość szacunkowa wynosi 24.380.000 zł, jeśli zamawiający dysponuje kwotą przeznaczoną na realizację zamówienia w wysokości 15.000.000 zł?