Jak właściwie ocenić ofertę, gdy zapis dotyczący kryterium oceny ofert jest niejednoznaczny?
Pytanie: W postępowaniu na roboty budowlane zamawiający jako jedno z pozacenowych kryteriów oceny ofert przyjął okres gwarancji. Zaznaczył jednocześnie, że nie może być on krótszy niż 5 lat. Wykonawca odręcznie wpisał w odpowiednim miejscu formularza oferty liczbę, którą można odczytać zarówno jako 5 jak i 6 lat. Po ustaleniu punktacji dla wszystkich złożonych ofert stwierdzono, że oferta wykonawcy bez względu na interpretację tego dwuznacznego zapisu, kwalifikuje się jako najkorzystniejsza. W jaki sposób wyjaśnić tę sytuację?
Czy zmiana warunków płatności kontraktu jest możliwa jedynie w wyjątkowych przypadkach?
Pytanie: Okazało się, że termin wykonania robót budowlanych z zawartej przez nas umowy ulegnie znacznemu przedłużeniu, ponieważ wykonanie zadania jest uzależnione od realizacji drugiego, realizowanego przez gminę zamówienia (zmiana ta została przewidziana w siwz). Czy zamawiający może zmienić warunki płatności określone w umowie i zapłacić wykonawcy za dotychczas wykonane roboty? Nie przewidzieliśmy płatności częściowych ale w związku z faktem, że zakończenie zadania nastąpi dopiero w przyszłym roku, chcielibyśmy zapłacić chociaż za część robót.
Czy zamawiający zażąda od wykonawcy wyjaśnień co do rażącej ceny?
Pytanie: Podczas badania cen zawartych w ofertach złożonych w postępowaniu zamawiający może stwierdzić, że budzą one jego wątpliwości i mogą być uznane za rażąco niskie. Wówczas korzystając z przedstawionego wzoru będzie musiał wezwać wykonawcę do złożenia wyjaśnienia. Na jakiej podstawie prawnej może tak postąpić?
Czy zamawiający na stronie internetowej zamieszczają roczne plany postępowań o udzielenie zamówień?
Pytanie: Regulacja dodanego art. 13a nie wynika z konieczności implementacji do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektyw unijnych. Wypełnia natomiast jeden z ich celów, mianowicie ułatwienie dostępu do zamówień publicznych małym i średnim przedsiębiorstwom i zwiększenie ich zaangażowania w rynku zamówień publicznych. Kto musi publikować plan postępowań?
Czy zamawiający może zatrzymać wadium wykonawcy?
Pytanie: Zanim zamawiający zatrzyma wadium powinien uzyskać wyjaśnienia od wykonawcy. Niezasadne zatrzymanie wadium może bowiem skończyć się dochodzeniem przez wykonawcę jego zwrotu na drodze sądowej. Dlatego niezbędne wydaje się utwierdzenie bądź nie przez zamawiającego w przekonaniu, że podstawa zatrzymania zaistniała z przyczyn leżących po stronie wykonawcy. Na czym polegają regulacje o wadium?
Czy wszystkie działania związane z organizacją spektaklu podlegają wyłączeniu od stosowania ustawy Pzp?
Pytanie: Nasz teatr zaprezentuje dwa spektakle operowe w innym teatrze. Dekoracje do nich powinny zostać przetransportowane z Warszawy do miejsca docelowego i z powrotem, w kontenerach, drogą morską. Wartość zamówienia przekracza 30.000 euro, ale jest niższa niż progi unijne. Czy usługę można zrealizować na podstawie art. 37a ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej w związku z art. 4d ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp?
Czy w grupowych ubezpieczeniach pracowniczych stosujemy ustawę Pzp?
Pytanie: Jestem zatrudniona w szpitalu. Nasi pracownicy posiadają grupowe ubezpieczenia pracownicze (ok. 290 osób) i aktualnie domagają się wzrostu świadczeń ubezpieczeniowych, z czym wiąże się konieczność podwyższenia składki ubezpieczeniowej. Czy jako jednostka publiczna jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia postępowania przetargowego na tę okoliczność, czy możemy zawrzeć umowę z nowym bądź tym samym ubezpieczycielem tylko na lepszych warunkach?
Czy ustawa Pzp odnosi się do rozliczeń finansowych na pokrycie zobowiązań w chwili wszczęcia postępowania?
Pytanie: Otrzymaliśmy dofinansowanie z MSiT na budowę w 2018 r. treningowego boiska piłki nożnej. Boisko to jest częścią większego projektu, obejmującego również budowę boiska głównego i zaplecza. Czy możemy ogłosić przetarg na całość zadania, uzależniając realizację pozostałych etapów od otrzymania kolejnego dofinansowania?
Czy data dokumentu potwierdza spełnienie przez wykonawcę warunków udziału w przetargu?
Pytanie: Wykonawca uzupełnił na wezwanie zamawiającego dokument – wykaz osób wystawiony z datą późniejszą niż termin składania ofert. Jak w tym przypadku ocenić, że wykonawca spełnia warunek udziału w postępowaniu? Czy wykaz powinien zawierać jakąś specjalną klauzulę np. „dane zawarte w wykazie są aktualne na dzień składania ofert”? A jeśli brak takiego wskazania, to jak ustalić, czy ten dokument potwierdza spełnianie warunku na dzień składania ofert?
Co należy zrobić, aby właściwie ocenić oferty?
Pytanie: W prowadzonych postępowaniach unijnych mamy obowiązek wymagać od wykonawców oświadczenia własnego na potwierdzenie spełniania warunków udziału i braku podstaw do wykluczenia (jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia). Proszę o wyjaśnienie zagadnień związanych z jego formą, treścią, terminem złożenia i aktualnością. Czy można uzupełniać jednolity europejski dokument zamówienia na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych?