Czy wykonawca musi dołączyć do oferty parafowany wzór umowy w sprawie zamówienia publicznego?
Pytanie Czy w świetle znowelizowanych w zeszłym roku przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych w przetargu na roboty budowlane oprócz oświadczeń i kosztorysu ofertowego wymaga się od wykonawców zaakceptowania wzoru umowy i jego dołączenia do oferty?
Czy wolno zgodnie z przepisami zażądać od wykonawców, aby korzystali tylko z jednej wersji JEDZ?
Pytanie Dostępne są dwie wersje formularza jednolitego europejskiego formularza zamówienia (JEDZ) – jedna jako załącznik do rozporządzenia wykonawczego komisji (UE) 2016/7 z 5 stycznia 2016 r., druga w wersji eESDP. Ich treść się różni. W sytuacji gdy zamawiający w prowadzonym postępowaniu wskaże wykonawcom możliwość skorzystania z obu wersji, może mieć problem z oceną tych oświadczeń.Czy wolno wobec tego narzucić oferentom w procedurze przetargowej tylko jedną z wersji, wskazując np. jako załącznik do specyfikacji tę edytowalną z rozporządzenia Komisji Europejskiej, nie podając jednocześnie linku do eESDP?Co zrobić, w sytuacji gdy wykonawca nie zastosuje się do tego postanowienia i sporządzi jednolity europejski dokument zamówienia w niewłaściwej wersji?
Czy wiesz, jak dokonać korekty omyłek w ofertach na konkretnych przykładach z procedury zamówieniowej?
Pytanie Zamawiający wymaga przedstawienia w postępowaniu kosztorysu ofertowego. Proszę o jednoznaczną odpowiedź, jak należy poprawić następujące omyłki w ofertach: błędne zaokrąglenie – zamawiający żądał ułożenia krawężnika długości 33,55 mb a wykonawca w ofercie przedstawił w tej pozycji wartość 33,555 mb. Czy zamawiający powinien poprawić omyłkę zgodnie z art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp czy potraktować błąd jako oczywistą omyłkę rachunkową (art. 87 ust. 2 pkt 2)?; inny obmiar – zamawiający przewidział w pozycji, o której mowa wyżej, obmiar 1000 mb, a wykonawca zaproponował 700 mb; błędnie określona jednostka (metry kwadratowe zamiast bieżących); nieprzemnożenie danej wartości – zamawiający wymagał w kosztorysie zastosowania krotności pewnej pozycji a wykonawca nie dokonał obliczeń.
Czy warunkowa gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy zabezpiecza właściwie interesy zamawiającego?
Pytanie Wykonawca przesłał zamawiającemu wzór gwarancji ubezpieczeniowej należytego wykonania umowy. Zawiera ona następujące zapisy: „Gwarant działając na zlecenie Zobowiązanego, zapłaci nieodwołalnie i bezwarunkowo na rzecz Beneficjenta kwotę ………….. W przypadku zgłoszenia roszczenia z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania przez Zobowiązującego robót objętych umową, wezwanie do zapłaty musi zawierać oświadczenie Beneficjenta, że zapłacenie żądanej kwoty stało się wymagalne, tj. Zobowiązany nie wykonał lub nienależycie wykonał roboty objęte umową oraz pomimo skierowania do niego przez beneficjenta pisemnego wezwania zawierającego rodzaj uchybień oraz termin ich usunięcia nie wywiązał się z tego zobowiązania. Do wezwania zapłaty winny być dołączone następujące dokumenty: kopia wezwania skierowanego do zobowiązanego wraz z dowodem nadania oraz szczegółową specyfikacją niewykonania lub nienależytego wykonania robót objętych umową ….”.Wątpliwości zamawiającego budzą zapisy dotyczące dokumentów, które należy załączyć do wezwania do zapłaty a w szczególności załączenia kopii pisemnego wezwania beneficjenta do usunięcia uchybień skierowane do zobowiązanego.
Czy umowa ramowa upraszcza dokonywanie nieprzewidzianych zleceń?
Pytanie Nasza jednostka w ciągu 10 godzin od otrzymania alarmu, jest zmuszona ogłosić i sfinalizować procedurę dotyczącą zorganizowania usługi w zakresie transportu lotniczego ciężkiej, specjalistycznej grupy ratunkowej na misję, za granice kraju. Nie mamy do dyspozycji optymalnego wariantu statku powietrznego w Siłach Zbrojnych RP i dlatego do tej pory korzystaliśmy z usług firm charterujących samoloty. W jaki sposób przeprowadzić przetarg, aby w sytuacji alarmowej jak najszybciej zorganizować transport lotniczy, jeśli nigdy nie wiadomo, kiedy i jaki dystans musi pokonać maszyna (klęski mogą wystąpić w różnych rejonach)? Obecnie UE po zakończeniu misji dofinansowuje taką procedurę w 85%. Czy zawarcie umowy na szybką realizację zamówienia z jednym przewoźnikiem jest dla nas jedyną możliwością? W jaki sposób, zgodnie z zasadami realizowania zamówień przez placówki państwowe, można uprawnić cały proces?
Czy udział podwykonawców w zamówieniu powinien stanowić kryterium?
Pytanie Czy w zamówieniu na wykonanie robót budowlanych można wprowadzić kryterium pozacenowe dotyczące samodzielności wykonania przedmiotu zamówienia, np.: samodzielne wykonanie zamówienia – 5 pkt, wykonanie z udziałem podwykonawcy – 0 pkt?