Usługi społeczne o wartości równej lub przekraczającej progi unijne

Krajowy ustawodawca odstąpił od odrębnego od przepisów unijnych uregulowania katalogu usług społecznych. Co za tym idzie nie odnajdziemy katalogu usług społecznych w żadnym z aktów wykonawczych do ustawy Pzp. Aby zapoznać się z rodzajem usług objętych przepisami ustawy Pzp należy sięgnąć do dyrektyw.

Pełnomocnictwo w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego

Właściwe umocowanie do podejmowania czynności prawnych to jeden z najważniejszych aspektów w procedurze udzielenia zamówienia publicznego. Bez niego niemożliwe jest bowiem przyjęcie wniosku o dopuszczenie do udziału bądź oferty, która stanowi podstawę do zawarcia umowy. Z uwagi na swój cywilnoprawny charakter dokument ten może przysparzać problemów interpretacyjnych osobom zajmującym się na co dzień problematyką udzielania zamówień. W poniższym artykule porządkujemy materię odnoszącą się do pełnomocnictwa i wyjaśniamy jego najważniejsze elementy.

Jakie masz możliwości działania, gdy wykonawca odmawia podpisania umowy?

 Pytanie           Prowadzimy postępowanie w progach krajowych w procedurze odwróconej. Zamawiający wyłonił najkorzystniejszą ofertę w pierwotnym terminie związania ofertą. Niestety wybrany podmiot odstąpił od podpisania umowy. Wykonawcy biorący udział w postępowaniu wyrazili zgodę na przedłużenie terminu związania ofertą o kolejne 60 dni. Jakie kroki w takiej sytuacji powinien podjąć zamawiający? Czy można dokonać ponownego wyboru spośród pozostałych ofert? Czy formalnie zamawiający informuje o drugim wyborze wszystkich wykonawców? Czy podstawą do działania będzie tutaj art. 94 ust. 3 ustawy Pzp? Jeśli tak, to czy czynności takiej można dokonać wielokrotnie? 

Jak sprawdzić wymogi dotyczące przedmiotu zamówienia w procedurze odwróconej?

 Pytanie W procedurze odwróconej oceniamy dokumenty, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp. Przetarg dotyczy montażu paneli fotowoltaicznych. Zamawiający wymagał złożenia na wezwanie opisu zaoferowanych paneli.W procedurze odwróconej zamawiający bada na początku, czy oferty nie podlegają odrzuceniu. Następnie – jeśli dana oferta jest na najwyższym miejscu w rankingu zgodnie z przyjętym kryterium oceny ofert – wzywa wykonawcę do przedłożenia wymaganych dokumentów.Jak zamawiający ma ocenić zgodność zaoferowanych paneli ze swoimi wymaganiami a tym samym stwierdzić, czy oferta nie podlega odrzuceniu, skoro na etapie złożenia oferty nie może żądać opisu? W jakim stopniu w procedurze odwróconej zamawiający ma badać ofertępod kątem konieczności jej odrzucenia? Jak ma się do tego obowiązek stwierdzenia zgodności oferty z siwz? Czy „opis” może być żądany do złożenia wraz z ofertą?

Jak przyspieszyć pracę przy weryfikacji ofert po zastosowaniu praktycznej wskazówki dotyczącej wypełnienia JEDZ?

 Pytanie Czy można zaznaczyć w siwz, że wykonawca na etapie składania ofert nie musi wypełniać w JEDZ wykazu robót budowlanych, dostaw bądź usług, o którym mowa w części IV Sekcja C pkt 1a i 1b, bo taki wykaz jest dokumentem na potwierdzenie spełnienia warunku udziału w postępowaniu (w zakresie wiedzy i doświadczenia) i zgodnie z ustawą Pzp jest wymagany  na późniejszym etapie badania i oceny ofert od tego wykonawcy, którego oferta będzie najwyżej oceniona?

Czy znasz istotne wskazówki dotyczące oświadczenia w zakresie przynależności do grupy kapitałowej w procedurze odwróconej?

Pytanie Czy zamawiający korzystający z procedury odwróconej powinien wezwać wszystkich wykonawców do przedłożenia oświadczeń o przynależności do grupy kapitałowej już na I etapie przetargu? Czy jeśli wykonawca nie złoży go w terminie 3 dni od dnia publikacji informacji z otwarcia ofert i dodatkowo na wezwanie zamawiającego również tego nie zrobi, to powinien zostać wykluczony z postępowania na podstawie art. 24 ust. 12 ustawy Pzp na I etapie postępowania?