„Procedura odwrócona” w kilku prostych etapach – przyspiesz i ułatw sobie pracę
Pytanie Zamawiający stosuje procedurę odwróconą. Na pierwszym etapie żąda złożenia oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu i spełnianiu warunków oraz oświadczenia dotyczącego ceny. Czy takie żądanie jest prawidłowe? Czy jeżeli na tym etapie wykonawcy nie złożą oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu i spełnianiu warunków, należy ich wezwać do przedstawienia tych dokumentów niezależnie od tego, czy dana oferta jest na pierwszym miejscu w rankingu? Czy wybierając najkorzystniejszą ofertę, zamawiający wzywa do złożenia pozostałych dokumentów? Jaką datą powinny być one opatrzone? Co w sytuacji gdy wykonawca składa wszystkie oświadczenia i dokumenty od razu z ofertą?
Zobacz, jak w ramach zamówień typu „in-house” możesz współpracować z innymi zamawiającymi
Zeszłoroczna nowelizacja ustawy Pzp dała zamawiającym możliwość zastosowania nowego podejścia do podjęcia współpracy o charakterze publiczno-publicznym. Taka międzyinstytucjonalna kooperacja traktowana jest jako zamówienie „in-house”, które podlega znacznym zwolnieniom ze stosowania regulacji ustawy Pzp. Obserwując szerokie zainteresowanie administracji publicznej i samorządów tym zagadnieniem, podjęliśmy się jego szczegółowej analizy. W niniejszym opracowaniu interpretujemy wymagane do spełnienia warunki przy podejmowaniu tego rodzaju zadania.
Zamówienie przesyłu energii elektrycznej – wskazówki dotyczące procedury
Pytanie Będziemy organizować tryb z wolnej ręki na przesył energii elektrycznej z art. 67 ust. 1 pkt 1a ustawy Pzp. Będzie to umowa na czas nieokreślony. Wartość zamówienia (obliczona dla 48 miesięcy) wyniesie ponad 180.000 zł. Czy w tym przypadku należy opublikować ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy? Co należy wskazać w zaproszeniu do negocjacji? Co ze wzorem umowy, jeżeli dystrybutor narzuca swój własny?
Ułatwienia w zamawianiu usług badań lekarskich i szkoleń pracowników – bądź pewien, jak zgodnie z prawem dokonać zakupów
Pytanie Czy szkolenia pracowników, zakup wody mineralnej dla tych osób oraz ich badania lekarskie są zwolnione ze stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych? Jeżeli tak, proszę o podanie podstawy prawnej. Jeśli tak nie jest, przy zastosowaniu jakich regulacji należy przeprowadzić omawiane zakupy? Jakie akty prawne określają, które zamówienia mają charakter tzw. społecznych?
Upewnij się, czy właściwie wypełniasz ogłoszenie o udzieleniu zamówienia, gdy masz do czynienia z odwróconym VAT
Pytanie W prowadzonym przez nas postępowaniu na dostawę sprzętu komputerowego, w przypadku jednej z części, której przedmiotem była dostawa laptopów, złożono oferty, które prowadziły do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług (tzw. odwrócony VAT). Wykonawcy poinformowali o tym fakcie w złożonych ofertach a podane przez nich ceny ofert były cenami netto. Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 91 ust. 3a ustawy Pzp zamawiający dokonując oceny ofert, doliczył do oferowanych cen VAT. Czy w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia w rubrykach pn. cena wybranej oferty oraz oferta z najniższą/najwyższą ceną, należy w związku z tym podać wskazane w ofertach ceny netto czy powiększone o wartość podatku?
Tegoroczne zmiany w zakresie mechanizmu odwróconego VAT nie dotyczą relacji zamawiający – wykonawca
Pytanie Jedną z ważniejszych zmian, które weszły w życie w 2017 roku, jest wprowadzenie odwróconego obciążenia VAT dla usług podwykonawców budowlanych. Jaki ta zmiana będzie miała wpływ na ogłaszanie przetargów na roboty budowlane?
Sprawdź, czy skonsolidowane rozliczenie VAT przekłada się na obowiązek zmiany danych w Biuletynie Zamówień Publicznych
Pytanie W związku z wyrokiem TSUE oraz uchwałą NSA (sygn. I FPS 1/13) w sprawie statusu prawno-podatkowego w VAT samorządowych jednostek budżetowych, od 1 stycznia 2017 r. oznaczenie naszego zakładu budżetowego podlegającego urzędowi gminy jako zamawiającego na FV uległo zmianie. Muszą się tam znaleźć zapisy, że nabywcą jest gmina a odbiorcą zakład, przy czym wskazywany jest NIP gminy. Czy ogłaszając nowy przetarg, powinniśmy występować jako zakład, czy też należy złożyć jakąś informację do BZP z danymi gminy – zakładu i jej NIP?
Roboty zamienne w umowie z zamawiającym – czy zasadna będzie zmiana wynagrodzenia?
Pytanie Braliśmy udział w postępowaniu na wykonanie robót budowlanych (dofinansowanych ze środków UE). We wzorze umowy przewidziano wystąpienie robót zamiennych. Wynagrodzenie jest ryczałtowe. W przypadku wystąpienia robót zamiennych wskazano jedynie możliwość obniżenia wynagrodzenia, jeśli będzie to wynikało z kosztorysu różnicowego. Natomiast nie przewidziano podwyższenia płacy. Czy zamawiający, przyjmując wynagrodzenie ryczałtowe, może lub powinien przewidzieć w umowie możliwość jego podwyższenia w wyniku wystąpienia robót zamiennych?
Problemy z oświadczeniem dotyczącym grupy kapitałowej w procedurze odwróconej
Pytanie Zamawiający prowadzi przetarg z zastosowaniem procedury odwróconej. Po zamieszczeniu na stronie WWW zestawienia z otwarcia ofert, nie wszyscy wykonawcy w terminie 3 dni złożyli oświadczenie w sprawie przynależności do grupy kapitałowej. Czy zamawiający powinien wezwać do złożenia oświadczenia wszystkich wykonawców?