Czy wolno zawrzeć umowę o zamówienie bez kompletnych oświadczeń z art. 56 ust. 4 Pzp?
Pytanie: Czy kierownik zamawiającego może podpisać umowę po przeprowadzonym postępowaniu przetargowym, jeżeli nie wszystkie osoby złożyły oświadczenia z art. 56 ust. 4 ustawy Pzp (z powodu przebywania na urlopie wypoczynkowym)?
Czy sam fakt zawarcia umowy oznacza nabycie doświadczenia przed wykonawcę
Zawarcie umowy na określoną kwotę i z określonym zakresem nie oznacza, że wykonawca z chwilą jej zawarcia nabywa pełne doświadczenie objęte umową. Skoro umowa jeszcze trwa, nie można mówić, że wykonawca nabył z niej pełne doświadczenie. Warunki udziału w postępowaniu przetargowym muszą być spełnione na dzień złożenia oferty, a stan ich spełnienia musi trwać przez całe postępowanie.
Czy przedłużające się postępowanie jest wystarczającą podstawą do udzielenia zamówienia z wolnej ręki
Procedura udzielenia zamówienia publicznego może ulec znacznym wydłużeniom w stosunku do planowanego czasu. Często też wnioski zakupowe są składane z opóźnieniem. Niejednokrotnie generuje to konieczność zapewnienia świadczenia danych usług do czasu wyboru nowego wykonawcy i zawarcia kontraktu. Jedną z takich spraw badała Krajowa Izba Odwoławcza. Zamawiający udzielił zamówienia z wolnej ręki, aby zapewnić ciągłość świadczeń. Sprawdź, czy podstawa, na którą się powoływał, okazała się uzasadniona.
Czy podwykonawca może skorzystać z instytucji self-cleaning?
Pytanie: Czy podmiot udostępniający zasoby oraz podwykonawca, co do którego na mocy art. 462 ust. 5 ustawy Pzp zamawiający bada brak podstaw wykluczenia, może korzystać z samooczyszczenia (art. 110 ust. 2 ustawy Pzp)?
Czy karty podarunkowe dla pracowników na Wielkanoc i Boże Narodzenie należy sumować?
Pytanie: W kwietniu br. zamawiający przeznaczył dla swoich pracowników karty podarunkowe na święta. Całość wyniosła ok. 40.000 zł. Czy jeżeli na święta Bożego Narodzenia zamawiający również będzie chciał przekazać karty podarunkowe, to ich wartość należy sumować z kartami wielkanocnymi, czy potraktować je jako osobne/nieprzewidziane zamówienie?
Brak pełnych danych w ofercie – jak ją ocenić
Pytanie: Zamawiający w formularzu ofertowym kolejno wpisał ilości podstawową i opcjonalną oraz razem (przykład 2 szt. ilość podstawowa; 2 szt. ilość opcja; razem 4 szt.) Wykonawca w złożonej ofercie podał cenę jednostkową, jednakże wartość oferty opiewa tylko na zamówienie podstawowe. Co należy zrobić z tak złożoną ofertą?
9 pytań o wstępne ogłoszenie informacyjne – publikacja, treść, skracanie terminu składania ofert
Wstępne ogłoszenie informacyjne może dotyczy planowanych w kolejnych 12 miesiącach zamówień publicznych. Można je opublikować w dowolnym czasie. Co możesz zyskać jako zamawiający? Z pewnością szersze zainteresowanie Twoimi przetargami. Wstępne ogłoszenie pozwala wykonawcom lepiej przygotować się do postępowania, co może także ułatwić ocenę otrzymanych ofert. No i wreszcie – ogłoszenie to szansa skrócenia procedury, gdyż jego publikacja jest warunkiem skrócenia terminu składania ofert. W artykule piszemy o tym, jak dopełnić formalności publikacyjnych, aby ziściły się wszystkie wymienione benefity.
Wykonanie klimatyzacji centralnej – robota budowlana czy dostawa
Pytanie: Czy wykonanie centralnej klimatyzacji należy traktować jako robotę budowlaną (kod CPV 45331220-4) i trzeba je opisać za pomocą PFU? Czy też stanowi ono dostawę z instalacją i opisem kierują zasady ogólne?
Ustawa o elektromobilności a obowiązki zamawiającego sektorowego
Pytanie: Zamawiający sektorowy prowadzi postępowanie na dostawę jednego specjalistycznego pojazdu do odbioru odpadów segregowanych. Jakie obowiązki w związku z ustawą z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych ciążą na zamawiającym sektorowym? W okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2025 r. będzie to jedyny pojazd zakupiony w ramach postępowania prowadzonego na podstawie przepisów ustawy Pzp.
System zamówień publicznych – dowiedz się, co trzeba zmienić
Dnia 25 października 2023 roku odbyła się konferencja organizowana przez Urząd Zamówień Publicznych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków UE, zatytułowana „Funkcjonowanie systemu zamówień publicznych – raporty z przeprowadzonych badań”.