Zapytania do treści SWZ – prawo czy obowiązek wykonawcy
Wszelkie wątpliwości dotyczące zapisów SWZ powinny zostać rozstrzygnięte jeszcze przed upływem terminu składania ofert. Również wszelkie wady treści SWZ powinny zostać naprawione w tym okresie. W przeciwnym wypadku SWZ, nawet jeśli będzie zawierała wady bądź niejasności, będzie musiała być stosowana w brzmieniu, jakie pozostawało aktualne na dzień upływu terminu składania ofert. Jeżeli zatem w toku przygotowania oferty pojawi się po stronie wykonawcy niepewność co do właściwej interpretacji treści dokumentu zamówienia, stwierdzi on rozbieżności pomiędzy poszczególnymi wytycznymi w zakresie realizacji zamówienia lub zaobserwuje nieprecyzyjność wytycznych, powinien wystąpić do zamawiającego z wnioskiem o wyjaśnienie.
Wskazówki dla zamawiającego, który otrzymał odwołanie i nie zawrze umowy w terminie
Pytanie: Obecnie trwa postępowanie na usługi społeczne (art. 359 pkt 2 ustawy Pzp), tj. na usługę ochrony w trybie podstawowym bez negocjacji. Postępowanie wszczęto na początku sierpnia, ale nie z winy zamawiającego trwa ono bardzo długo (m.in. z uwagi na niezłożenie podmiotowych środków dowodowych, zatrzymanie wadium itp.). W pierwszej połowie października wybrano ofertę, ale następnie złożono odwołanie. Usługa powinna być realizowana od początku listopada i najprawdopodobniej nie uda się rozstrzygnąć ostatecznie postępowania przed ww. terminem. Wartość zamówienia to 2,5 mln zł. Jakie możliwości ma zamawiający? Jaka opcja będzie najrozsądniejsza, aby zapewnić bezpieczeństwo obiektów zamawiającego na czas niezbędny na stosowne rozstrzygnięcia w KIO i zawarcie przedmiotowych umów? Z uwagi na wartość comiesięcznej usługi zamówienie tymczasowe na październik z całą pewnością przekroczy 130.000 zł. Czy jeśli zajdzie konieczność udzielenia zamówien ia na listopad, to wolno udzielić go z wolnej ręki, zgodnie z art. 214 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp? Czy można zastosować art. 455 ust. 2 ustawy Pzp?
Upływ TZO w sobotę – czy wolno go przedłużyć w poniedziałek
Pytanie: Postępowanie jest prowadzone w trybie podstawowym bez negocjacji. Wpłynęły trzy oferty, jeden wykonawca wniósł wadium w formie gwarancji, dwóch pozostałych w gotówce. Termin związania ofertą upływał 9 września 2023 r. (w sobotę). W dniu 6 września 2023 r. zamawiający skierował do wykonawców wniosek o wyrażenie zgody na przedłużenie TZO. Do 9 września tylko jeden wykonawca przesłał oświadczenie o wyrażeniu zgody. Dnia 11 września zamawiający skierował pismo do księgowości w sprawie zwrotu wadium dla wykonawcy, w zw. z upływem TZO. Następnie, zamawiający 11 września otrzymał pismo od tego wykonawcy, że zgadza się przedłużyć TZO. Wadium zostało już jednak zwrócone. Co w tej sytuacji powinien zrobić zamawiający? Czy w związku z tym, że TZO przypadał w sobotę, wykonawca mógł złożyć oświadczenie w poniedziałek?
Unieważnienie wyboru oferty po odwołaniu do KIO – jak procedować
Pytanie: Po wyborze oferty odrzucony wykonawca wniósł odwołanie do KIO. Odwołujący w odpowiedzi na wezwanie z art. 128 ust. 1 ustawy Pzp nie złożył wszystkich wymaganych dokumentów. KIO oddaliła odwołanie w całości. Po rozstrzygnięciu odwołania zamawiający dowiedział się, że wybrany wykonawca w wykazie usług wskazał zadanie, które nie potwierdza spełniania jednego z warunków. Czy unieważniając wybór oferty oraz przystępując do ponownego badania i oceny ofert (zamawiający chciałby wezwać wybranego wykonawcę na podstawie art. 128 ust. 1 do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych), należy również unieważnić odrzucenie oferty? Czy odwołujący będzie mógł znów wnieść odwołanie?
Podpowiedzi, jakie daty wpisywać w protokole postępowania o udzielenie zamówienia
Pytanie: W jaki sposób uzupełniać daty zamieszczane w protokole z postępowania? Przykładowo w pkt 24.1 – „Prace komisji przetargowej zakończyły się w dniu” należy wpisać dzień rozstrzygnięcia postępowania, zawarcia umowy czy zamieszczenia ogłoszenia o wyniku postępowania w Biuletynie Zamówień Publicznych? Kiedy kierownik zamawiającego zatwierdza pkt 24.2 – „Prace komisji przetargowej, wynik oceny ofert oraz propozycja wyboru najkorzystniejszej oferty albo unieważnienia postępowania” – z datą rozstrzygnięcia postępowania, czyli jeszcze przed zawarciem umowy? Czy daty te powinny być różne, czy takie same? Wyboru oferty dokonaliśmy i informację w tej mierze przesłaliśmy 7 września, a umowę zawrzemy za kilka dni po dopełnieniu formalności przez wykonawcę – prawdopodobnie 14 września. W regulaminie prac komisji mamy zapis, że jej prace kończą się z dniem podpisania umowy albo unieważnienia postępowania.
Kiedy warto zaktualizować szacunkową kwotę zamówienia?
Pytanie: W zamówieniu na roboty budowlane wszystkie złożone oferty odbiegają o 39–51% od obliczonej przez zamawiającego wartości zamówienia na podstawie kosztorysu inwestorskiego (5 ofert). Czy w tej sytuacji zasadna jest aktualizacja tej wartości z uwzględnieniem realiów rynkowych bądź czy należy wdrożyć procedurę wyjaśniania rażąco niskiej ceny w stosunku do wszystkich wykonawców? A może zaktualizować wartość zamówienia dopiero po odpowiedziach wykonawców i analizie ich wyjaśnień?
Jak wypełnić rubrykę „Przedmiot zamówienia” w ogłoszeniu o wyniku postępowania?
Pytanie: W ogłoszeniu o zamówieniu i SWZ wprowadziłam zapis: „Zamawiający informuje, że przewiduje możliwość udzielenia zamówień, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp. Zamawiający przewiduje, w okresie 3 lat od dnia udzielenia zamówienia podstawowego, udzielenie dotychczasowemu wykonawcy zamówienia polegającego na powtórzeni u podobnych usług i robót budowlanych (tj. w zakresie określonym kodami CPV), do 50% wartości zamówienia podstawowego”. W związku z powyższym, jaką wartość należy wskazać w ogłoszeniu o wyniku postępowania w sekcji IV Przedmiot zamówienia w pkt 4.3 – Wartość zamówienia? Czy szacunkową wartość zamówienia bez VAT dla zamówienia podstawowego, czy wartość zamówienia podstawowego powiększoną o 50%?
Jak sprawdzić niekaralność członków zarządu wykonawcy mieszkających we Francji i Belgii?
Pytanie: W przetargu nieograniczonym ofertę złożył wykonawca, który ma siedzibę w Polsce i jest zarejestrowany w Polsce – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w KRS). Jego prezes i dwaj członkowie zarządu mieszkają w Belgii, jeden w Francji. Jakie dokumenty powinni złożyć prezes i członkowie zarządu (art. 108 ust. 1 pkt 2) spółki z o.o. w celu potwierdzenia braku podstaw do wykluczenia określonych w 108 ust. 1 pkt 1 Pzp (KRK)? Czy może to być tylko informacja z polskiego rejestru KRK? Czy informacja z polskiego KRK powinna zawierać informację z systemu ECRIS czy jeszcze inne dokumenty? Dodam, że wykonawca w celu potwierdzenia braku podstaw do wykluczenia z art. 108 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp odnośnie do prezesa i członków zarządu mieszkających we Francji i Belgii złożył tylko informację z polskiego rejestru KRK, bez informacji z ECRIS.
Czy zamówienie na usługi pośrednika w zakupie biletów lotniczych i kolejowych jest zgodne z Pzp?
Pytanie: Analizuję możliwość zakupu usługi pośrednictwa w zakresie zakupu biletów lotniczych i kolejowych. W Internecie znalazłam opinię, w której autor stawia zapytanie, czy prowadzenie takich postępowań znajduje w ogóle uzasadnienie w przepisach ustawy Pzp. Zgodnie z ustawą zamawiający ma obowiązek opisania przedmiotu zamówienia w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Jeżeli przyjmiemy, iż przedmiotem zamówienia miałby być zakup i dostawa biletów lotniczych i kolejowych, to warunek ten nie będzie spełniony bez podania konkretnych tras przelotów oraz ich dat. Jeżeli bowiem zamawiający zaniecha podania tych informacji, to nie ma fizycznej możliwości złożenia oferty obejmującej wycenę tych usług. Możliwe jest jedynie określenie szacunkowe. Czy w sytuacji gdy zamawiający nie zna konkretnych dat przelotów i miejsc docelowych, ma obowiązek kupować usługi pośrednictwa tylko po to, aby przeprowadzić jakiekolwiek postępowania o udzielenie zamówienia publicznego? Czy w przypadku zakupu biletów lotniczych i kolejowych występuje jedno duże zamówienie czy też każdy przelot i przejazd będzie zamówieniem odrębnym? Czy zamawiający ma obowiązek prowadzić postępowanie na wybór pośrednika, a więc korzystać z wariantu bez wątpienia droższego?
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »