Kiedy uzyskać oświadczenie o konflikcie interesów i niekaralności od personelu zamawiającego?

Osoby, które biorą udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego po stronie instytucji zamawiającej mają obowiązek w odpowiednim terminie i formie w każdej konkretnej procedurze udzielenia zamówienia złożyć oświadczenie o braku konfliktu interesów oraz o swojej niekaralności w odniesieniu do określonych ustawowo przestępstw. W artykule omawiamy, kiedy dokładnie złożyć dokument, jak go sporządzić i z jaką częstotliwością przygotowywać.

Jak w praktyce ocenić referencje wystawione na konsorcjum?

Pytanie: Wykonawca na spełnienie warunku udziału w postępowaniu wykazał dostawę realizowaną w ramach konsorcjum. W wykazie wskazał odpowiednią kwotę 100.000 zł i w nawiasie wpisał, iż jest to 1/3 wartości dostaw konsorcjum (cała umowa na konsorcjum opiewa na 300.000 zł). Referencje wystawiono na całe konsorcjum bez wyszczególnienia poszczególnych zadań i ról. Czy można uznać takie ogólne referencje dla konsorcjum i wykaz, czy jednak wezwać do wyjaśnień? Jeśli wzywać, to czego konkretnie żądać? Jak w praktyce ustalić, jaki był rzeczywisty zakres czynności wykonywanych przez dany podmiot? Czy w odpowiedzi na wezwanie będzie można uznać za wystarczające oświadczenie własne wykonawcy?

Jak ocenić, czy podmiot jest podwykonawcą czy bezpośrednim zasobem wykonawcy?

Pytanie: Czy podmiot, który świadczy usługi administracyjne (w tym obsługi zgłoszeń reklamacyjnych) na rzecz wykonawcy, jest kwalifikowany jako podwykonawca, z którego zasobów korzysta wykonawca? Czy w takim przypadku ten fakt powinien być zgłaszany zamawiającemu?

Jak ocenić oferty od podmiotów, w których jest zaangażowana ta sama osoba?

Pytanie: W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego złożyły ofertę dwa podmioty: 1) J.K. prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz 2) sp. z. o.o., której jednym ze wspólników jest J.K. Co powinien zrobić zamawiający?

Doświadczenie wnoszone aportem do spółki wykonawcy – jak oceniać oferty?

Pytanie: Czy spółka X posiadająca doświadczenie w wykonaniu zadania polegającego na „Wykonaniu kompleksowej termomodernizacji budynku na kwotę 2.000.000 zł brutto” może powyższe doświadczenie wnieść jako wkład do spółki Y aportem w zamian za objęcie udziałów o wartości Z, a spółka Y może skutecznie brać udział w postępowaniach o podobnym zakresie, wykorzystując doświadczenie, które ma w kapitale, które wniosła spółka X?

Czy wolno wydłużyć okres, z którego wykonawca wykaże się doświadczeniem?

Pytanie: Czy zamawiający może w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane określić w warunkach udziału w postępowaniu doświadczenie w realizacji robót budowlanych w okresie ostatnich 8 lat, a nie 5 lat, jak wskazuje rozporządzenie w sprawie podmiotowych środków dowodowych? Czy możliwe jest wydłużenie ww. okresu celem zwiększenia konkurencyjności postępowania?

Czy wady gwarancji wadialnej pozwalają nie zatrzymać wadium po odmowie zawarcia umowy?

Pytanie: Wykonawca – konsorcjum – przedłożył gwarancję wadialną wystawioną na jednego z członków konsorcjum. W jej treści nie ma wzmianki na temat pozostałych członków. Wykonawca odmówił zawarcia umowy o udzielenie zamówienia publicznego mimo wyboru jego oferty. Wykonawca twierdzi, że jego oferta podlegała odrzuceniu, ponieważ gwarancja wadialna nie obejmowała konsorcjum, stąd też brak było podstaw do zawarcia umowy i żąda zwrotu zatrzymanych w ramach wadium środków. Czy wskazane powyżej przyczyny uzasadniają zwrot wadium, czy też jego zatrzymanie?

Czy podwykonawca musi mieć wymagane w postępowaniu uprawnienia?

Pytanie: Zwracam się z prośbą o interpretację warunków udziału w postępowaniu. Zgodnie z art. 112 ustawy Pzp zamawiający określa warunki udziału w postępowaniu w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia. Z kolei stosownie do art. 114 ustawy Pzp – w odniesieniu do uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej zamawiający może w postępowaniu o udzielenie zamówienia wymagać udowodnienia posiadania odpowiedniego zezwolenia, licencji lub wpisu do rejestru działalności. Czy w przypadku określenia w SWZ warunku dotyczącego specjalistycznych uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej, np. koncesji i dopuszczenia powierzenia części zamówienia podwykonawcom, wymóg ten będzie musiał spełnić wyłącznie wykonawca, czy jednocześnie wykonawca i podwykonawca?

Brak spełnienia warunku udziału w postępowaniu a zatrzymanie wadium

Pytanie: Zamawiamy robotę budowlaną w trybie podstawowym z możliwością negocjacji. Wykonawca na wezwanie w trybie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp złożył wykaz osób, w którym nie wpisał jednego z wymaganych kierowników robót budowlanych (z branży elektrycznej). Zamiast tego dołączył własne oświadczenie, że kierownik robót budowlanych branży elektrycznej wskazany w wykazie złożonym na wezwanie z art. 274 ust. 1 zrezygnował z pracy z przyczyn osobistych. Załączył też pismo ww. kierownika o zakończeniu współpracy. Termin na uzupełnienie dokumentów wykonawca miał do 8 września. O fakcie, że wskazany w wykazie osób złożonym na wezwanie z art. 274 ust. 1 ustawy Pzp kierownik robót elektrycznych zrezygnował, dowiedział się 7 września. Wykonawca nie spełnił warunku udziału w postępowania w zakresie dysponowania osobą posiadającą wymagane uprawnienia budowlane. Wykonawca nie zwrócił się jednak do zamawiającego po podjęciu informacji o rezygnacji kierownika o wydłużenie terminu uzupełnienia dokumentów celem znalezienia nowej osoby z wymaganymi uprawnieniami. Czy zamawiający w tym przypadku może odstąpić od zatrzymania wadium ze względu na fakt, że jest to sytuacja niezależna i niezawiniona przez wykonawcę?