Prawidłowo przeprowadzony self-cleaning musi zawierać dowody na zaprzestanie niepożądanych działań

Jeżeli zamawiający nie poniósł szkody, wykonawca złożył wyjaśnienia, ale nie dostarczył dowodów na zerwanie więzi z firmą w zmowie przetargowej, nie można uznać, że wykonawca dostarczył dowodów na swoje samooczyszczenie, a jego ofertę należało odrzucić.

Czy sam fakt zawarcia umowy oznacza nabycie doświadczenia przez wykonawcę

Sam fakt zawarcia umowy na określoną kwotę i z określonym zakresem nie oznacza, że wykonawca z chwilą jej zawarcia nabywa pełne doświadczenie objęte umową. Skoro umowa jeszcze trwa, nie można mówić, że wykonawca nabył z niej pełne doświadczenie. Warunki udziału w postępowaniu przetargowym muszą być spełnione na dzień złożenia oferty, a stan ich spełnienia musi trwać przez całe postępowanie.

Zawarcie umowy z wolnej ręki z wykonawcą z USA – sprawdź formalności

Zdarza się, że ze względów technicznych zamawiający może zawrzeć umowę tylko z jednym wykonawcą i wówczas przysługuje mu prawo skorzystania z procedury z wolnej ręki. Coraz częściej wykonawcy pochodzą z innych krajów unijnych, ale również spoza Unii Europejskiej. W artykule omawiamy, jakich dokumentów powinien żądać zamawiający w trybie z wolnej ręki (powyżej progów unijnych) od wykonawcy z USA i o czym pamiętać, zawierając z nim umowę. Artykuł zawiera także podstawowe informacje dotyczące zaświadczeń o niekaralności z USA, a także amerykańskich podpisów elektronicznych.

Zaoferowanie wyższego parametru sprzętu niż wymagany a ocena oferty

Pytanie: W OPZ przy pojemności dysku twardego wskazaliśmy wymaganą pojemność 480 GB. Kilku oferentów zaproponowało dysk o pojemności 512 GB. Czy oferty z dyskami o pojemności 512 GB należy odrzucić, czy możemy je przyjąć?

Zamówienie na odbiór i zagospodarowanie odpadów – warunki określania ceny usługi

Pytanie: Zamawiający chce wszcząć postępowanie o udzielenie zamówienia na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu swojej gminy. W ramach sposobu obliczenia ceny zamierza wskazać, że cenę oferty stanowi suma cen za usługi podstawowe i za dodatkowe. Dalej w zamiarze zamawiającego jest, aby w formularzu cenowym wykonawcy podali zaoferowane przez siebie ceny jednostkowe za wykonanie usługi podstawowej. Z kolei ceny jednostkowe za wykonanie usługi dodatkowej zamawiający narzuciłby wykonawcom, tj. wskazał w formularzu cenowym jako obowiązujące na podstawie uchwały rady gminy. Powyższe spowodowałoby, że wykonawcy konkurowaliby pomiędzy sobą jedynie cenami za wykonanie usługi podstawowej i ewentualnie innymi pozacenowymi kryteriami oceny ofert. Cena za wykonanie usługi dodatkowej byłaby stała, a zatem pozostawałaby bez znaczenia przy ocenie i porównaniu ofert. Według szacunków zamawiającego wartość usługi podstawowej wynosi około 99,6% łącznej wartości zamówienia, natomiast wartość usługi dodatkowej wynosi około 0,4% łącznej wartości zamówienia. Czy narzucenie cen jednostkowych dla ustalonego przez zamawiającego zakresu zamówienia, które wynikają z aktów prawa miejscowego, jako składowych łącznej ceny oferty, które obowiązywałyby wszystkich wykonawców, jest działaniem dopuszczalnym w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego? Czy zakres zamówienia objęty cenami uregulowanymi przepisami prawa lokalnego jest zamówieniem publicznym?

Wznowienia w zamówieniach na artykuły spożywcze

Pytanie: Zamawiający zamierza wszcząć zamówienie na dostawę artykułów spożywczych w trybie przetargu nieograniczonego. Czy można zastosować wznowienia i jeśli je zastosujemy, to czy ilości asortymentu muszą być takie same, czy mogą ulec zmianie?

Wskazówki związane z zakupem i wdrożeniem systemu informatycznego oraz urządzeń komputerowych

Pytanie: Zamawiający planuje ogłosić postępowanie na zakup i wdrożenie systemu informatycznego w firmie wraz z trzymiesięcznym wsparciem wdrożeniowym. Do obsługi tego systemu będzie wymagany zakup urządzeń, tj. serwerów i komputerów dedykowanych do systemu informatycznego, na które zostanie ogłoszone postępowanie (gdyby zamawiający nie kupował systemu informatycznego, nie nabywałby także tych urządzeń). Czy jeżeli zamawiający zakupi urządzenia we własnym zakresie, to należy je dodać do wartości szacunkowej zamówienia na zakup systemu informatycznego?

Remonty, przebudowy, modernizacje różnych budynków zamawiającego – reguły szacowania

Pytanie: Uczelnia dysponuje kilkoma budynkami dydaktyczno-administracyjnymi, budynkiem biblioteki, budynkami rekreacyjno-sportowymi, budynkami o charakterze technicznym, budynkami laboratoryjnymi, budynkami mieszkalnymi (akademikami) i hotelem asystenta. W jaki sposób ustalać wartość szacunkową zamówienia na roboty budowlane polegające na remoncie, przebudowie czy modernizacji w tych budynkach? Czy np. remont sal w budynkach dydaktyczno-administracyjnych szacować łącznie we wszystkich tego typu obiektach, rekreacyjno-sportowe razem, laboratoryjne razem?

Najem powierzchni stanowiska wystawienniczego a Pzp

Pytanie: Czy wynajem stanowiska wystawienniczo-promocyjnego (wynajem powierzchni) za kwotę 6.000 zł netto w ramach projektu podlega przepisom ustawy Pzp?