Czy certyfikaty ISO można objąć tajemnicą przedsiębiorstwa?

Pytanie: Zwracam się z pytaniem dotyczącym możliwości zastrzeżenia przedmiotowego środka dowodowego w postaci certyfikatu ISO 9001 oraz ISO 14001 jako tajemnicy przedsiębiorstwa. Czy wykonawca może w swojej ofercie utajnić tego typu dokumenty?

Wyroki w podobnych sprawach należy traktować jako pomoc, a nie ścisłe wytyczne

Pytanie: Przy rozstrzygnięciu postępowania zamawiający skorzystał z wyroku KIO o sygn. akt KIO 12/23 wydanego w podobnej sprawie i odrzucił ofertę wykonawcy bez jej badania. Wykonawca złożył odwołanie do KIO. Jakie mogą być konsekwencje dla zamawiającego?

Weryfikacja podpisu – co w razie „braku ważności certyfikatu w weryfikowanym czasie”?

Pytanie: Wykonawca do ubezpieczenia gwarancji zapłaty wadium dołączył pełnomocnictwo. Skan pełnomocnictwa został podpisany przez dwie osoby ręcznie, następnie jedna osoba opatrzyła go podpisem kwalifikowanym z datą: 2022.02.04. Wykonawca złożył takie pełnomocnictwo w przetargu 28.02.2023 r. Po weryfikacji w Szafirze mamy komunikat, że podpis został negatywnie zweryfikowany – „Certyfikat podpisujący nie jest ważny w weryfikowanym czasie”. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy należy wezwać do uzupełnienia podpisów? Na kiedy powinny być ważne?

Rażąco niska cena w kontroli UZP 2023 – uniknij nieprawidłowości

Urząd Zamówień Publicznych opublikował na swojej stronie WWW raport z kontroli, w którym omówiono 2 przykłady naruszeń związanych z wyjaśnianiem rażąco niskiej ceny przez wykonawców. Sprawdź, jak ich uniknąć we własnych procedurach.

Odwołanie na wybór oferty z rażąco niską ceną

Pytanie: Jesteśmy wykonawcą. Świadczymy usługi przewozu osób i wzięliśmy udział w przetargu na dowóz uczniów do szkół na rok szkolny 2022/2023. Dnia 4 lipca 2022 r. zamawiający poinformował nas o wyborze oferty innego wykonawcy. 5 lipca 2022 r. wysłaliśmy wniosek o udostępnienie oferty i innych dokumentów, które złożył w postępowaniu wybrany wykonawca. 11 lipca 2022 r. otrzymaliśmy od zamawiającego dokument złożonej oferty najkorzystniejszej. Oferta składała się z dwóch części, w których należało podać cenę za bilety oraz cenę za sprawowanie opieki nad przewożonymi dziećmi. Wybrany wykonawca podał standardowe ceny biletów, zaś w częściach dotyczących sprawowania opieki wskazał 1 zł miesięcznie (za okres 10 miesięcy 10 zł). Jest to kwota przy zatrudnieniu 3 osób do części I i 3 osób do części II wprost absurdalna. Czy ten fakt może stanowić odwołanie się do KIO? Dziś mamy 15 lipca.

Od 25 października ogłoszenia unijne będzie można wysłać tylko przez eNotice2

Urząd Zamówień Publicznych poinformował na swojej stronie WWW, że znowelizowano  rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (KE) 2019/1780 z 23 września 2019 r. ustanawiające standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych i uchylającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2015/1986 (Urz. UE L 272 z 25.10.2019 r.,7) w zakresie standardowych formularzy ogłoszeń publikowanych w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. W związku z tym od 25 października br. ogłoszenia unijne będzie można publikować tylko na nowych e-formularzach poprzez narzędzie eNotice2.