Terminy złożenia podmiotowych i przedmiotowych środków dowodowych
Pytanie: Kiedy należy wezwać wykonawcę do złożenia przedmiotowych i podmiotowych środków dowodowych? Kiedy wolno wezwać do uzupełnienia przedmiotowych środków? Czy zawsze mogę sprawdzić podstawę wykluczenia z art. 109 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp?
Terminy wyjaśnień SWZ w praktyce
Pytanie: W jakim terminie zamawiający powinien udzielić wyjaśnień do treści SWZ w postępowaniu prowadzonym w trybie podstawowym? Termin otwarcia ofert przypada na 24 marca 2023 r. Czy zamawiający udziela wyjaśnień najpóźniej do 22 marca 2023 r. czy 21 marca 2023 r.?
Szacowanie zamówienia według wytycznych 2021–2027
Pytanie: Zamówienie jest dofinansowane ze środków unijnych. W postępowaniu na dostawę sprzętu i aparatury medycznej z podziałem na zadania częściowe (pakiety) o wartości przekraczającej progi unijne nie złożono żadnej oferty na kilka pakietów, których łączna wartość przekracza 130.000 zł, ale jest znacznie niższa niż progi unijne. Czy w świetle wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021–2027 zamawiający może po ponownym oszacowaniu wartości nierozstrzygniętych części (bez wprowadzania zasadniczych zmian w ich opisie) dokonać wyboru wykonawców w procedurze krajowej?
Przetarg w języku angielskim – reguły działania
Pytanie: Zamawiający zamierza ogłosić postępowanie unijne na zakup tunelu aerodynamicznego. Chcąc ułatwić złożenie przystąpienie do przetargu firmom zagranicznym, rozważamy możliwość złożenia oferty w języku polskim i angielskim. Czy w związku z tym musimy udostępnić wszystkie dokumenty również w języku angielskim od samego początku, czy możemy np. po ogłoszeniu, na wniosek wykonawców, przetłumaczyć dokumenty i udostępnić je na stronie? Chodzi nam o czas i rozliczenie dotacji celowej, a tłumaczenie trochę potrwa.
Praktyczne problemy z wypełnieniem ogłoszenia ex ante
Pytanie: W jaki sposób poprawnie wypełnić „Ogłoszenie o dobrowolnej przejrzystości ex ante” po wszczęciu postępowania zgodnie z art. 213 ust. 2 ustawy Pzp? Chcę dokonać zamówienia na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp. Wszczęcie postępowania następuje przez przekazanie zaproszenia do negocjacji. Nie znam na tym etapie wymaganych w ogłoszeniu danych, ale system nie pozwala na pozostawienie tych pól pustych. Co mam zatem wpisać w częściach:II.1.7 Całkowita wartość zamówienia (bez VAT),V.2.1 Data decyzji o udzieleniu zamówienia,V.2.4 Informacje na temat wartości zamówienia/części/koncesji (bez VAT). Są to informacje, które pozyskam dopiero w toku negocjacji. Jak w takim razie mogę skorzystać z art. 213 ust. 2 ustawy Pzp? Czy dopiero po skończonych negocjacjach?
Ogłoszenie o zmianie umowy przewidzianej wcześniej w SWZ
Pytanie: Dokonaliśmy zmiany umowy na roboty budowlane (aneks) na podstawie art. 455 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp. Zmiana była przewidziana w umowie i nie przekracza 5% jej wartości brutto. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek zamieścić ogłoszenie o zmianie wykonania umowy? W formularzu ogłoszenia o zmianie wykonania umowy na stronie UZP rozwija się jedynie dwie podstawy prawne zmiany umowy: 1) art. 455 ust. 1 pkt 3 i 2) art. 455 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp.
Kontrola doraźna i uprzednia według Prawa zamówień publicznych – raport za 2022 rok
Ustawa Pzp przewiduje dwa rodzaje kontroli. Kontrola uprzednia poprzedza zawarcie umowy o znacznej wartości, jeśli zamówienie jest współfinansowane ze środków unijnych. Kontrola doraźna jest przeprowadzana na wniosek – każdy, kto podejrzewa, że zamawiający nie zawarł umowy o zamówienie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, może o taką kontrolę wystąpić. Czy kontrola postępowania przez prezesa UZP jest obowiązkowa w przypadku każdego wniosku? Jak w praktyce odbywają się czynności kontrolne? Czy prezes UZP może zawiadomić Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych w przetargu? Krótkie przypomnienie zasad kontroli opisujemy w poniższym artykule. Dodatkowo przytaczamy wynik raportu UZP za 2022 rok w kwestii liczby zakończonych kontroli doraźnych i obowiązkowych.
Jeśli zauważasz trudności w dostępie do zamówień innych państw UE, zgłoś to!
Urząd Zamówień Publicznych na swojej stronie WWW poinformował o możliwości zgłaszania Komisji przypadków tworzenia barier w dostępie do zamówień publicznych w danym kraju UE. Mowa w szczególności o wymogach takich jak żądania, aby wykonawca oferował towary i usługi o określonym pochodzeniu. Zgłoszeń można dokonywać przez specjalny formularz.
Gdzie opublikować wstępne ogłoszenie informacyjne? Właściwa ścieżka krok po kroku
Pytanie: Zamieściłam wstępne ogłoszenie informacyjne w Dz.Urz. UE. Po jego publikacji nigdzie go nie publikowałam. Nie posiadam również profilu nabywcy na swojej stronie. Ogłosiłam postępowanie i przy publikacji dokumentacji na stronie prowadzonego postępowania zamieściłam również wstępne ogłoszenie informacyjne, by było jasne, dlaczego skrócono termin składania ofert. Czy w ten sposób wypełniłam wszystkie obowiązki wynikające z ustawy Pzp? Zastanawia mnie art. 88 ustawy Pzp, który nakazuje publikację ogłoszeń na stronie internetowej prowadzonego postępowania. Czy dotyczy to też wstępnego ogłoszenia informacyjnego?