Zmiany w ustawie Pzp po nowelizacji ustawy o służbie więziennej

W regulacjach ustawy Pzp dotyczących wyłączenia jej stosowania oraz warunków udziału w postępowaniu zaszły drobne zmiany. Wynikają one z nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej i niektórych innych ustaw.

Poznaj planowane zmiany ustawy Pzp w zakresie zamówień na dostawy węgla i waloryzacji wynagrodzeń

Ostatnie miesiące obfitują we wnioski o zmianę wynagrodzenia oraz przesunięcie terminu realizacji zamówienia publicznego w zawartych kontraktach. Potrzeba zmian wynika z inflacji oraz rosnących cen materiałów i kosztów spowodowanych wojną i pandemią koronawirusa. Wiele umów zostało, niestety, rozwiązanych, gdyż wykonawcy nie byli w stanie realizować ich na dotychczasowych zasadach.

Plan postępowań o udzielenie zamówień i budżet 2023 według ustawy

Zamawiający w terminie 30 dni od daty przyjęcia budżetu lub planu finansowego ma obowiązek opublikować plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych na dany rok finansowy. W artykule przypominamy o miejscu publikacji planu i obowiązku jego aktualizacji zgodnie z Prawem zamówień publicznych oraz o zasadach przygotowywania tego dokumentu. Publikujemy też zestaw pytań naszych Czytelników wraz z wyjaśnieniami ekspertów na temat sporządzania planu.

Miarkowanie kar umownych z umowy o zamówienie publiczne

Pytanie: Zamawiający po przetargu zgodnym z ustawą Pzp z 2004 roku zawarł umowę z wykonawcą na okres 24 miesięcy (do końca 2022 roku). Pod koniec kwietnia br. wykonawca odmówił dostawy mimo dodatkowego terminu, jaki wyznaczył mu zamawiający. W umowie znajduje się zapis:1. „Zamawiający będzie uprawniony do odstąpienia od umowy w całości bądź w części w przypadku:1) określonym w art. 145 ustawy Pzp;2) dwukrotnego dostarczenia przez wykonawcę towaru niezgodnego z umową, w sposób niezgodny z umową lub z opóźnieniem;3) jeżeli wykonawca odmówi dostarczenia towaru zamawiającemu z jakiejkolwiek przyczyny, po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu wyznaczonego wykonawcy dla podjęcia wykonania obowiązków umownych.2. Termin do złożenia w formie pisemnej oświadczenia o odstąpieniu od umowy w przypadku wystąpienia którejkolwiek z powyższych okoliczności wynosi 30 dni od daty, kiedy zamawiający dowiedział się o zaistnieniu okoliczności stanowiących podstawę do odstąpienia”.Ponadto zamawiający zawarł następujący przepis dotyczący kar:„W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przez wykonawcę, wykonawca zobowiązuje się zapłacić zamawiającemu kary umowne w następujących wypadkach i wysokościach:1) 10% wartości umowy brutto określonej w § 1 ust. 1 umowy, w razie rozwiązania lub odstąpienia od umowy przez wykonawcę bądź zamawiającego;2) 5% wartości umowy brutto, określonej w § 1 ust. 1 umowy, za zaprzestanie wykonywania obowiązków wynikających z umowy przez wykonawcę”.Czy zamawiający może miarkować kary, czy musi naliczyć je od całości umowy, mimo że wykonawca przez ok. 16 miesięcy prawidłowo dostarczał towar? Czy ewentualna ugoda z wykonawcą dotycząca miarkowania kar będzie jej istotną zmianą?

Czy obecnie wolno potrącać kary umowne wykonawcom?

Pytanie: Wykonawca nie dotrzymał terminu realizacji umowy. Czy zamawiający mimo to może nie naliczać mu kary umownej w tym zamówieniu publicznym? Czy karę należy naliczyć, a wykonawca może udowodnić, że nie ponosi odpowiedzialności za niewykonanie zamówienia w terminie?

Czy istnieje górny limit kar umownych w zamówieniach publicznych?

Pytanie: Zgodnie z art. 436 pkt 3 ustawy Pzp umowa zawiera postanowienia określające w szczególności łączną maksymalną wysokość kar umownych, których mogą dochodzić strony. Na jakim poziomie zamawiający może ustalić tę wysokość?