O jakich bazach danych mowa w części III JEDZ?
Pytanie: W części III JEDZ „Podstawy wykluczenia” wykonawca odpowiednio zazna, czy podlega wykluczeniu czy nie. Do każdej przesłanki wykluczenia JEDZ pyta: „czy informacje te mogą zostać bezpłatnie uzyskane przez instytucje z bazy danych państwa członkowskiego UE? Należy odpowiedzieć TAK lub NIE”. O jakie bazy danych chodzi? Czy my w Polsce mamy takie bazy? Czy może to być np. Krajowy Rejestr Sądowy?
JEDZ może uwzględniać nowe podstawy wykluczenia w związku z wojną Rosja – Ukraina
Pytanie: Wykonawca w przetargu nieograniczonym składa z ofertą oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz.U. z 2022 r. poz. 835) oraz art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.Urz. UE nr L 229 z 31 lipca 2014 r., str. 1), w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Rady (UE) 2022/576 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.Urz. UE nr L 111 z 8 kwietnia 2022 r., str. 1). Przed udzieleniem zamówienia zamawiający wezwie wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona, aby złożył m.in. oświadczenie o aktualności informacji zawartych w ww. oświadczeniu o niepodleganiu wykluczeniu z postępowania na podstawie art. 7 i art. 5k. Czy złożenie ww. oświadczeń przez wykonawcę wystarczy, czy zamawiający powinien jeszcze samodzielnie zweryfikować listę osób i podmiotów objętych sankcjami w związku z wojną w Ukrainie opublikowaną na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz na podstawie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?
Jak zmienić umowę zgodnie z przewidzianymi w niej postanowieniami?
Pytanie: Gmina prowadzi postępowanie w trybie podstawowym bez negocjacji. Zamawiający przewidział w projekcie umowy możliwość zmiany terminów wykonania umowy w razie konieczności wykonania robót określonych w art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp oraz w przypadkach zgłoszenia zamawiającemu robót zgodnych z dokumentacją techniczną, a pominiętych w kosztorysie ofertowym. Strony będą zawierać aneksy sporządzone przez zamawiającego uwzględniające zmiany związane z zaakceptowanymi szczegółowymi kosztorysami sporządzonymi przez wykonawcę. Zamawiający przewiduje, że w przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa wyżej, termin wykonania umowy może ulec przedłużeniu o czas niezbędny do zakończenia robót powstałych w ich wyniku, nie dłużej jednak niż okres ich trwania. Czy postępowanie zamawiającego – gminy jest właściwe i poprawne są zapisy w projekcie umowy przedstawione powyżej?
Jak wykonawca krajowy wypełni pkt e części II A JEDZ?
Pytanie: Moja wątpliwości dotyczą JEDZ Części II A „Informacje na temat wykonawcy” punkt e: Czy wykonawca będzie w stanie przedstawić zaświadczenie odnoszące się do płatności składek na ubezpieczenie społeczne i podatków lub przedstawić informacje, które umożliwią instytucji zamawiającej lub podmiotowi zamawiającemu uzyskanie tego zaświadczenia bezpośrednio za pomocą bezpłatnej krajowej bazy danych w dowolnym państwie członkowskim? W postępowaniu wszyscy wykonawcy krajowi zaznaczyli w JEDZ w powyżej zadanym pytaniu .
Jak realizować prace budowlane w 3 obiektach?
Pytanie: Stacja pogotowia ratunkowego planuje w tym samym czasie remonty w 3 różnych obiektach mieszczących się w innych miastach. Zakres robót budowlanych w jednym obiekcie to naprawa i malowanie elewacji oraz wymiana stolarki drzwiowej, remont placu z kostki brukowej. W drugim obiekcie będzie wykonywany montaż klimatyzacji, odnawianie elewacji, wymiana lamp oświetleniowych na energooszczędne. W ostatnim jest do zrobienia wymiana instalacji elektrycznej wraz z osprzętem. Wartość każdej z robót z osobna nie wymaga stosowania ustawy. Jeśli jednak zsumujemy kosztorysy przewidziane dla tych 3 robót budowlanych, to kwota zamówienia przekracza próg stosowania ustawy. Czy w tym przypadku zachodzi konieczność szacowania zamówienia łącznie i przeprowadzenia jednego postępowania z podziałem na 3 części w reżimie ustawy Pzp?
Czy zmiany bagatelne umowy należy wcześniej przewidzieć?
Pytanie: Zamawiający realizując roboty budowlane dofinansowane ze środków unijnych, podpisał aneks na roboty dodatkowe i zamienne niemodyfikujące charakteru zamówienia. Wartość zmiany nie przekroczyła 15% i mieści się w kwotach krajowych (art. 455 ust. 2 ustawy Pzp). Czy informacja o planowanej przesłance zmiany kontraktu powinna być opublikowana w ogłoszeniu o zamówieniu? W ocenie zamawiającego nie musi być tam wpisana, ponieważ wzór ogłoszenia unijnego nie zawiera rubryki przeznaczonej na tę informację. Zmiana z kolei wynika wprost z ustawy Pzp. Czy zamawiający w opisanej sytuacji postąpił właściwie?
Czy wolno zażądać próbek tylko od jednego wykonawcy w przetargu?
Pytanie: W postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego z zastosowaniem procedury odwróconej zamawiający zawarł informację, że być może zwróci się do wykonawców na etapie badania i oceny ofert o udostępnienie próbnej liczby oferowanych produktów, aby je przetestować i sprawdzić pod kątem spełniania postawionych dla przedmiotu zamówienia wymagań zamawiającego. Po otwarciu ofert zamawiający wezwał tylko jednego wykonawcę, aby dostarczył próbki produktów (odczynniki do badań laboratoryjnych). Jak rozumiem, próbka jest w tym przypadku przedmiotowym środkiem dowodowym. Czy w związku z tym:nie powinna być składana wraz z ofertą przez wszystkich wykonawców,zgodne z prawem jest żądanie próbek tylko od jednego wykonawcy, kiedy ofert jest więcej,można ofertę takiego wykonawcy odrzucić, jeśli próbek nie dostarczy a z ofertą złożył inne wymagane przedmiotowe środki dowodowe (opisy producenta), które potwierdzają wymagania co do produktów opisanych w SWZ?Ponadto żądanie to naraża wykonawcę na bardzo duże koszty, ponieważ dotyczy konieczności dostarczenia 10 sztuk produktów. Jednocześnie nie narzuca na innych wykonawców konieczności ponoszenia takich wydatków.
Czy w umowie na dostawy wolno przewidzieć postanowienia dotyczące podwykonawstwa?
Pytanie: Zamawiający zamierza przeprowadzić postępowanie na dostawę urządzenia medycznego – tomografu komputerowego wraz z wykonaniem drobnych robót budowlanych dostosowujących pomieszczenie do nowego urządzenia. Głównym przedmiotem zamówienia jest dostawa urządzenia a zamówienie nie jest dzielone na części. Czy w takiej sytuacji zamawiający ma obowiązek w projekcie umowy stosować zapisy odnoszące się do zamówień na roboty budowlane, np. dotyczące podwykonawców czy kar umownych za nieprzedkładanie projektu umowy z podwykonawcą? Jeśli nie ma takiego obowiązku, to czy zamawiający może wprowadzić takie zapisy do projektu umowy?
Czy ustawa Pzp dopuszcza podwyżkę w umowie z datą wsteczną?
Pytanie: W kwietniu wykonawca wystąpił o podwyżkę wynagrodzenia za usługi od maja, powołując się na wojnę w Ukrainie. Jednak dopiero pod koniec czerwca skończył składać wyjaśnienia uzupełniające. Z jaką datą można przyznać mu podwyżkę wynagrodzenia? Czy dopuszczalna jest podwyżka z mocą wsteczną zgodnie z art. 455 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp?
Czy umowa wydłużona z 12 do 15 miesięcy musi przewidywać waloryzację?
Pytanie: Czy godnie z art. 439 ustawy Pzp mam obowiązek wprowadzać klauzule waloryzacyjne do umowy, która pierwotnie była zawarta na krócej niż 12 miesięcy, a następnie została wydłużona do 15 miesięcy?