Różne stawki VAT w ofertach – co zrobi zamawiający?
Pytanie: W postępowaniu krajowym w trybie podstawowym złożono 2 oferty. Jeden wykonawca zastosował podstawową stawkę VAT 23% na całość przedmiotu zamówienia, drugi 5% stawkę VAT na całość przedmiotu zamówienia. W związku z tym ten drugi został wezwany do złożenia wyjaśnień w kwestii zastosowania obniżonej stawki VAT. W wyniku tych wyjaśnień okazuje się, że stawka VAT 5% jest prawidłowa. W SWZ zamawiający nie określił wysokości podatku. Co zrobić w takim przypadku z ofertą, która zawiera podstawową stawkę VAT 23%?
Instalacje elektryczne i przeciwpożarowe – czy połączyć wartości zamówień?
Pytanie: Mam pytanie dotyczące wykonania dwóch robót budowlanych. Pierwsza to roboty w zakresie okablowania oraz instalacji elektrycznych CPV 45311000-0 – koszt około 130.000 zł. Druga robota to prace instalacyjne przeciwpożarowe CPV 45343000-3 i wydatek rzędu około 60.000 zł. Czy obie te roboty należy zsumować i np. na drugą z nich ogłosić przetarg? Czy obie roboty są różne i mogę zastosować wewnętrzny regulamin zamówień?
Dwie oferty na miniPortalu – zasady oceny
Pytanie: Prowadzę postępowanie na miniPortalu. Wykonawca złożył dwie oferty, w których podał dwie różne ceny. SWZ nie dopuszcza składania ofert wariantowych. Wykonawca nie zmienił ani nie wycofał oferty przez miniPortal bądź ePUAP. Widnieją tam zatem wciąż dwie oferty o statusie złożone. Czy w takim przypadku należy je odrzucić?
Czy w przypadku tzw. zamówień zastrzeżonych wolno zlecić zamówienie podwykonawcy?
Pytanie: Zamawiający prowadzi przetarg nieograniczony, w którym zastrzegł, że o zamówienie mogą się ubiegać wyłącznie wykonawcy, którzy spełniają zapisy art. 94 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp. Wpłynęła jedna oferta, w której wykonawca oświadczył, że spełni ww. wymóg na poziomie przekraczającym 30% (38,2%). Jednocześnie poinformował, że przedmiotową usługę zleci podwykonawcy X. Na jakiej podstawie zamawiający powinien zweryfikować po dwykonawcę pod względem spełniania wymogu z art. 94 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp oraz czy w ogóle jest uprawniony do takiego działania? Co w przypadku gdy ww. podwykonawca nie spełni zastrzeżenia? Nadmienię tylko, że zamawiający nie przewidział w SWZ dyspozycji art. 462 ust. 5 oraz art. 121 ustawy Pzp.
Czy ustawa Pzp przewiduje maksymalną wielkość dopuszczalnej opcji w SWZ?
Pytanie: Zamawiający zamierza przewidzieć zgodnie z art. 441 Prawa zamówień publicznych warunki skorzystania z opcji i uwzględnić wartość opcji w kwocie w szacowanego zamówienia w specyfikacji warunków zamówienia. Jaka może być maksymalna wartość opcji i czy istnieje w tym zakresie górna granica określona przepisami prawa?
Wykonawca odmawia podpisania umowy z uwagi na wojnę – co robić?
Pytanie: Po wezwaniu do złożenia podmiotowych środków dowodowych wykonawca przesłał je, lecz jednocześnie w odrębnym piśmie stwierdził, iż w wyniku niepewnej sytuacji (działania wojenne na terenie Ukrainy) wycofuje swoją ofertę. Zamawiający nie rozstrzygnął jeszcze przetargu. Co zrobić w takiej sytuacji? Kolejna oferta przekracza środki, jakie przeznaczono na realizację zamówienia. Czy należy wybrać tego wykonawcę i ewentualnie uznać, że odmówił podpisania umowy?
Wniosek o waloryzację wynagrodzenia za zamówienie – co w nim zawrzeć?
Pytanie: Jakie treści powinien zawierać wniosek o waloryzację wynagrodzenia? Jakie dokumenty złożyć zamawiającemu? W jaki sposób udokumentować wpływ pandemii i działań wojennych na wydłużenie realizacji inwestycji? Zwłaszcza w sytuacji kiedy i pandemia, i działania wojenne towarzyszyły wykonawcom i zamawiającemu w trakcie postępowania, składania oferty i zawierania umowy?
Jak zweryfikować nową przesłankę wykluczenia przed zawarciem umowy?
Pytanie: Prowadzę postępowanie w trybie podstawowym. Termin otwarcia ofert przypadał przed 16 kwietnia br. Ofertę wybrałem po 16 kwietnia. Jesteśmy teraz na etapie przed podpisaniem umowy. Czy zamawiający może, i ewentualnie na jakiej podstawie prawnej, wezwać do złożenia oświadczenia w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego? Czy wykonawca może złożyć takie oświadczenie np. pisemnie przed podpisaniem umowy, czy musi mieć ono formę elektroniczną?
Czy trzeba sprawdzać przesłanki wykluczenia po podpisaniu umowy z wykonawcą?
Pytanie: Czy zamawiający w umowach zawartych po 4 maja 2022 r. zarówno na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych, jak również zgodnie z regulaminami wewnętrznymi (umowa poniżej 130.000 zł) powinien monitorować, czy umowy nie zawarto z podmiotem, który znajduje się na liście osób i podmiotów objętych sankcjami lub w wykazie osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów, o których mowa w art. 2 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 765/2006 oraz w wykazie osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów, o których mowa w art. 2 rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014? Czy wystarczy weryfikacja, którą zamawiający przeprowadza przed podpisaniem umowy, czy powinien również dokonać weryfikacji już po zawarciu kontraktu? Co w sytuacji gdy na etapie realizacji umowy zamawiający poweźmie informację, że podmiot/osoba znajduje się na liście lub w wykazach, o których mowa powyżej?
Czy nowe przesłanki wykluczenia badamy tylko wobec pierwszego wykonawcy w rankingu?
Pytanie: Czy badanie podstaw wykluczenia, o których mowa w rozporządzeniu UE nr 833/2014 art. 5k, dotyczy wszystkich wykonawców, którzy złożyli oferty w danym postępowaniu, czy tylko tego, którego oferta została oceniona najwyżej?