Sąd zamówień publicznych o wadium wnoszonym przez konsorcjum

W praktyce zamówień publicznych problematyczna jest kwestia wnoszenia wadium, w formach innych niż pieniądz, przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia. Konsekwencją braku skutecznego zabezpieczenia oferty wadium jest konieczność jej odrzucenia przez zamawiającego. Przede wszystkim nastąpi to, w przypadku gdy konsorcjum w ogóle nie wniosło wadium. Przyczyną odrzucenia oferty może być również sytuacja, w której konsorcjum wniosło wadium, ale w sposób nieprawidłowy. Dzieje się tak, pomimo załączenia do oferty gwarancji wadialnej, gdy jej treść nie pozwala na uznanie, że oferta jest nią skutecznie zabezpieczona. Powodem tego może być między innymi nieprawidłowe określenie w treści gwarancji wadialnej wykonawców (podmiotów), których zaniechania mogą pozwolić zamawiającemu na skuteczne zaspokojenie swoich roszczeń z takiej gwarancji.

Brak załącznika z oświadczeniami? Czy zamawia-jący musi domyślać się treści oferty wykonawcy?

Instytucja zamawiająca jest gospodarzem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Wykonawcy decydujący się na uczestnictwo w przetargu są obowiązani spełnić wymogi stawiane w ogłoszeniu o zamówieniu oraz SWZ. Jeżeli treść oferty – w ocenie zamawiającego – jest niezgodna z warunkami zamówienia, jest on zobowiązany do jej odrzucenia. Wykonawca zatem, występując w roli podmiotu profesjonalnego, musi dołożyć szczególnej staranności, aby złożona przez niego oferta była poprawna pod względem formalnym, a także aby była jednoznaczna i zrozumiała w swojej treści. Zamawiający nie może domyślać się intencji wykonawcy i interpretować treści jego oferty pod własne wymagania. Takie zachowanie mogłoby narazić zamawiającego na zarzut naruszenia zasady zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

Zamawiający nie może poszukiwać przeszkód formalnych do zawarcia umowy

Celem każdego prowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest zawarcie umowy. Po prawomocnym wyborze oferty podpisanie umowy powinno być priorytetem dla obu stron. Oczekiwana jest także współpraca w tym zakresie. Warto podkreślić, że przekazany do podpisania projekt umowy powinien być zgodny z tym obowiązującym na etapie postępowania. Ewentualne zmiany mogą być wprowadzane jedynie za zgodą obu stron. Czy odmowę podpisania zmienionych bez uzgodnienia zapisów umowy można traktować w kategoriach uchylania się wykonawcy od tej czynności? Sprawdź, co w takiej sprawie orzekł skład orzekający KIO, i nie dopuść do podobnych sytuacji we własnej jednostce.

Wykonawca nie złożył formularza ofertowego – co wpisać w informacji z otwarcia ofert

Pytanie: Jeżeli braku formularza oferty nie można zakwalifikować wyłącznie jako swego rodzaju „braku formalnego”, wówczas ofertę należy odrzucić jako niezgodną z ustawą na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp. Oferta podlega ujawnieniu w informacji z otwarcia ofert, publikowanej na podstawie art. 222 ust. 5 ustawy Pzp.

Wykonawca nie dotrzymał terminu oświadczenia, że przedłuża TZO – czy należy odrzucić jego ofertę

Pytanie: Jak powinien postąpić zamawiający, gdy wykonawca złożył oświadczenie o przedłużeniu terminu związania ofertą, ale po terminie wskazanym w wezwaniu? Termin złożenia oświadczenia został ustalony przez zamawiającego na 28 maja 2021 r. do godz. 12:00. Jeden wykonawca złożył oświadczenie 28 maja 2021 r. o godz. 14:29. Termin związania ofertą upływał 3 czerwca 2021 r.

Wykonawca musi mieć możliwość poznania podstaw unieważnienia postępowania

Pytanie: Prowadzimy postępowanie powyżej progów. W postępowaniu wpłynęła jedna oferta, która podlega odrzuceniu ze względu na niezałączenie do oferty przedmiotowego środka dowodowego niepodlegającego uzupełnieniu. W związku z tym powinnam unieważnić postępowanie na podstawie art. 255 pkt 2, tj. ze względu na to, iż wszystkie złożone w postępowaniu oferty podlegały odrzuceniu. Co z informacją dla wykonawcy o odrzuceniu oferty, czy wysyłamy w jednym piśmie o unieważnieniu i tam wpisujemy uzasadnienie faktyczne odrzucenia w pełni opisując sytuację? Jak ma wyglądać uzasadnienie faktyczne unieważnienia postępowania w informacji, która idzie na stronę internetową? Skoro w ogłoszeniu o wyborze oferty na stronie WWW nie podaje się informacji o ofertach odrzuconych, to chyba analogicznie w informacji o unieważnieniu zamieszczanej na WWW też nie podajemy takich informacji?

Wskazówki, jak ustalić kwotę wadium

Pytanie: Na początku roku przeprowadzono przetarg na przebudowę budynku (art. 275 pkt 1). Dokumentacja obejmowała budowę szybu windy, jednak zrezygnowano z jego wykonania. Teraz zamawiający zdecydował się na wykonanie tego szybu. Jak oszacować wartość zamówienia? Moim zdaniem łącznie z poprzednią kwotą na przebudowę. Samo wykonanie szybu to ok. 70.000–80.000 zł. Jak obliczyć kwotę wadium? Czy od całości wartości szacunkowej, jeżeliby wartość miała być z przebudową budynku?

Jakie informacje powinno zawierać zaproszenie do negocjacji?

Pytanie: Zamawiający ogłosił dwa przetargi nieograniczone na roboty budowlane, w których nie zostały złożone żadne oferty. Na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 6 chce udzielić zamówienia z wolnej ręki. Wykonawca, którego zamawiający chce zaprosić do negocjacji, wykonywał już roboty dla zamawiającego i w związku z tym spełnia warunki udziału w postępowaniu postawione w przetargu nieograniczonym. Czy zamawiający musi w zaproszeniu do negocjacji określić warunki udziału w postępowaniu i żądać od wykonawcy dokumentów potwierdzających w myśl brzmienia art. 214 ust. 1 pkt 6, że pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione, czy mając wiedzę na podstawie tego, że wykonawca robił już roboty dla zamawiającego i spełnia warunki, odstąpić od postawienia tych warunków i żądania dokumentów.

Jakich dokumentów można żądać od podmiotu udostępniającego zasoby?

Pytanie: Prowadzimy postępowanie powyżej progów. Jakie dokumenty powinien złożyć na wezwanie wykonawca, ale odnoszące się do podmiotu trzeciego? Na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia z postepowania żądam od wykonawcy: 1) oświadczenia wykonawcy, w zakresie art. 108 ust. 1 pkt 5 ustawy, o braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej, 2) informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie dotyczącym podstaw wykluczenia wskazanych w art. 108 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy Pzp, 3) odpisu lub informacji z Krajowego Rejestru Sądowego lub z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, 4) oświadczenia wykonawcy o aktualności informacji zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp. W zakresie spełnienia warunku wykonawca ma złożyć odnośnie do podmiotu trzeciego wykaz narzędzi i wyposażenia zakładu. Wydaje mi się, że co do dokumentów dotyczących podstaw wykluczenia wykonawca składa odnośnie do podmiotu trzeciego wszystkie ww. dokumenty poza tym dotyczącym grupy kapitałowej.