Wykonawca może złożyć ofertę dodatkową, która zawiera nowe propozycje w zakresie treści oferty podlegających ocenie

Pytanie: Czy w postępowaniu prowadzonym w trybie podstawowym, zgodnie z art. 275 pkt 2 ustawy Pzp, w przypadku gdy zamawiający przewidział i chce prowadzić negocjacje w celu ulepszenia treści ofert i gdy jednym z kryteriów oceny ofert jest doświadczenie osoby wyznaczonej do realizacji zamówienia, wykonawca ma prawo zmienić w ofercie dodatkowej osobę, którą wskazał z imienia i nazwiska w ofercie pierwotnej? Czy w przypadku takiej zmiany zamawiający może żądać dodatkowych wyjaśnień od wykonawcy i czy zakres tych wyjaśnień może obejmować dodatkową weryfikację doświadczenia wykonawcy (wezwanie o dodatkowy wykaz doświadczenia wraz z referencjami)?

Upływ ważności gwarancji wadialnej w ostatnim dniu związania ofertą

Od 2020 roku w orzecznictwie KIO zaczęły pojawiać się rozbieżności co do tego, czy gwarancja wadialna wygasająca w ostatnim dniu związania ofertą stanowi skuteczne zabezpieczenie interesów zamawiającego. Kwestia ta ma doniosłe znaczenie, ponieważ wadium, które nie daje zamawiającemu pewności zaspokojenia swoich ewentualnych roszczeń, powinno być traktowane jako wniesione w sposób nieprawidłowy. Konsekwencją tego jest obowiązek odrzucenia oferty na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 14 ustawy Pzp (art. 89 ust. 1 pkt 7a ustawy Pzp z 2004 r.).

Reguły składania i przesyłania ofert pierwotnych i dodatkowych w trybie podstawowym w III wariancie

Pytanie: Jeżeli prowadzimy postępowanie zgodnie z art. 275 pkt 2 ustawy Pzp i przeprowadzamy dodatkowe negocjacje, to wysyłamy zaproszenie do negocjacji (jego skan – drogą mailową) np. trzem wykonawcom? Po negocjacjach w taki sam sposób wysyłamy do wykonawców biorących udział w negocjacjach na adresy mailowe ostateczne zaproszenie ze wskazaniem terminu złożenia kolejnej oferty? Rozumiem, że tych dokumentów nie zamieszczamy już na miniPortalu i że nowe oferty wykonawców będą przesyłane przez ePUAP? Czy powinniśmy w tym przypadku wygenerować kolejny kod szyfrujący?

Problemy praktyczne z wypełnieniem oświadczenia JEDZ

Oświadczenie składane na formularzu Jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ) stanowi dowód potwierdzający brak podstaw do wykluczenia z udziału w postępowaniu, spełnianie warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji. Tymczasowo zastępuje wymagane przez instytucję zamawiającą podmiotowe środki dowodowe. Z uwagi na standaryzację sformułowania zapisów w dokumencie mogą budzić wątpliwości interpretacyjne. Naprzeciw temu problemowi wyszedł Urząd Zamówień Publicznych, wydając instrukcję wypełniania JEDZ. Jej przekaz w dalszym ciągu nie jest jasny i powoduje wiele sporów. Sprawdź, czy orzecznictwo KIO podąża torem wytyczonym przez UZP i z jakimi zagadnieniami muszą zmierzyć się strony postępowania o zamówienie publiczne.

Oświadczenie z art. 117 ust. 4 ustawy Pzp w postępowaniu na dostawy

Pytanie:  Przygotowuję postępowanie krajowe na dostawę ładowarki kołowej. Jako jedyny warunek przyjęłam doświadczenie w wykonaniu dostaw. Czy od wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia muszę wymagać oświadczenia, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy Pzp?

Kiedy w trybie podstawowym wariant II wezwać wykonawców do złożenia dokumentów podmiotowych?

Pytanie: Prowadzimy postępowanie na dostawę oprogramowania w trybie podstawowym z możliwością negocjacji zgodnie z art. 275 ust. 2 ustawy Pzp. W postępowaniu wpłynęły 3 oferty. Po wstępnej kwalifikacji jedna z nich podlega odrzuceniu, dwie zaś będą negocjowane. Zamawiający w ogłoszeniu i SWZ wymagał złożenia podmiotowych środków dowodowych na  potwierdzenie spełniania warunków na wezwanie z art. 274 ust. 1 ustawy Pzp tj. oświadczenia wykonawcy w zakresie art. 108 ust. 5 ustawy Pzp oraz wykazu dostaw.W związku z tym, że dwie oferty będą podlegały negocjacjom – czy dla pełnej oceny ofert do złożenia dokumentów trzeba wezwać obydwu wykonawców czy tylko tego, którego oferta na tym etapie jest najkorzystniejsza? Kiedy należałoby żądać od wykonawców wymaganych dokumentów – czy przed przesłaniem informacji na podstawie art. 287 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy Pzp? Czy termin, o którym mowa w art. 274 ust. 1 ustawy Pzp dotyczy też ust. 2 tego artykułu?

Kiedy w trybie podstawowym wariancie II poinformować o kwocie przeznaczonej na zamówienie?

Pytanie: Prowadzę tryb podstawowy w wariancie II czyli z możliwością przeprowadzenia negocjacji. Czy przed otwarciem ofert publikuję na stronie internetowej prowadzonego postępowania informację o kwocie, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia? Czy należy dopełnić tej formalności również przed otwarciem ofert dodatkowych?

Jakie zasady otwarcia ofert obowiązują w trybie podstawowym?

Pytanie: Jak właściwie przeprowadzić otwarcie ofert w trybie podstawowym w jego trzech wariantach? Czy w przypadku wariantu III tj. z negocjacjami należy dwukrotnie dokonać formalności i poinformować wykonawców m.in. o cenach ofert itd.?