Przegląd orzecznictwa KIO w zakresie tajemnicy przedsiębiorstwa – część II

Przepisy zarówno ustawy Prawo zamówień publicznych, jak i dyrektywy 2014/24/UE przewidują, że wykonawcy mają prawo utajnić niektóre informacje przekazywane w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Ograniczenie dostępu do informacji ma charakter wyjątkowy. Stanowi odstępstwo od zasady jawności postępowania i nie może być nadużywane.

Kontrola zamówień publicznych – ocena wpływu nieprawidłowości na wynik postępowania

W zamówieniach publicznych funkcjonuje wyspecjalizowana kontrola dotycząca samych zamówień publicznych. Obejmuje ona kontrolę sprawowaną przez Prezesa UZP, oraz kontrolę sprawowaną przez inne podmioty kontrolne, realizowaną zgodnie zasadami określonymi w Pzp.

Czy zamówienie urządzenia można zlecić wraz z konieczną adaptacją pomieszczenia?

Pytanie: Jesteśmy miejskim zakładem opieki zdrowotnej sp. z o.o. Dostaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej na zakup cyfrowego aparatu RTG wraz z systemami informatycznymi. W umowie o dofinansowanie nie ma mowy o dostosowaniu pomieszczenia pod to urządzenie. Czy możemy zrobić tak, że rozpiszemy jeden przetarg na dostawę, montaż i uruchomienie aparatu RTG wraz z adaptacją pomieszczeń, a za adaptację zapłacimy poza dofinansowaniem? Czy jednak musimy zorganizować osobne postępowanie na dostosowanie pomieszczenia (projekt budowlany i wykonanie remontu)?

Certyfikat lub sprawozdanie z badań jako przedmiotowy środek dowodowy

W celu potwierdzenia zgodności oferowanych robót budowlanych, dostaw lub usług instytucja zamawiająca może żądać od wykonawcy złożenia certyfikatu wydanego przez jednostkę oceniającą zgodność lub sprawozdania z badań przeprowadzonych przez tę jednostkę. Jest to uprawnienie zamawiającego, które ustawodawca nadał mu na podstawie art. 105 ust. 1 ustawy Pzp (dawniej art. 30b ustawy Pzp2004). Użyte w tym przepisie słowo „może” wskazuje, że wymaganie od wykonawców przedstawienia rzeczonych dokumentów zostało pozostawione do dyspozycji zamawiającego. Instytucje zamawiające mogą, lecz nie muszą, żądać od wykonawców przedstawienia certyfikatów lub sprawozdań, wszystko zależy od treści ogłoszenia, SWZ, opisu zamówienia oraz konkretnej oferty wykonawcy.

Warunki udziału w postępowaniu oraz brak podstaw do wykluczenia należy potwierdzić na dzień składania ofert

Pytanie: Czy polisa złożona w odpowiedzi na wezwanie do złożenia podmiotowych środków dowodowych musi być wystawiona przed terminem składania ofert, czy może być jednak wystawiona dopiero po otrzymaniu przez wykonawcę wezwania do złożenia dokumentów? Wykonawca w JEDZ oświadcza, że ma polisę w terminie składania ofert.

W jakiej formie złożyć dokumenty dotyczące samooczyszczenia

Pytanie: Zamawiający prowadzi postępowanie z wykorzystaniem miniPortalu oraz e-PUAP. Wykonawca z uwagi na ograniczenia co do wielkości pliku, jaki może zostać przesłany przez miniPortal, złożył ofertę z załącznikami w trzech rzutach (przekazach) przez e-PUAP. Pierwszy plik z dokumentami (.zip) zawierający najważniejsze dokumenty wymagane przez zamawiającego (w tym formularz oferty, formularz cenowy, JEDZ, zobowiązanie podmiotu trzeciego, pełnomocnictwa) został zaszyfrowany za pośrednictwem miniPortalu i widnieje w miniPortalu jako „oferta przesłana do postępowania”. Zamawiającemu w trakcie otwarcia ofert udało się ją rozszyfrować na pośrednictwem miniPortalu. Dwa pozostałe pliki .zip, zawierające dokumenty związane z procedurą self-celaning, nie zostały zaszyfrowane na miniPortalu, a jedynie przekazane zamawiającemu za pośrednictwem e-PUAP. Jak zamawiający ma potraktować tak złożoną ofertę z załącznikami? 1. Przyjąć, że ofertę stanowią dokumenty, które wykonawca zaszyfrował w pliku .zip z wykorzystaniem miniPortalu, a następnie złożył przez e-PUAP, a pozostałe dwa przekazy (pliki .zip) potraktować jako samo uzupełnienie, które nie odnosi skutku proceduralnego? 2. Unieważnić ofertę w całości jako sporządzoną lub przekazaną w sposób niezgodny z wymaganiami technicznymi oraz organizacyjnymi sporządzania lub przekazywania ofert przy użyciu środków komunikacji elektronicznej określonymi przez zamawiającego?

W jaki sposób wykonawca powinien spełnić warunek równoważności

Pytanie: Jak interpretować w nowej ustawie pojęcie równoważność urządzeń? W przetargu określono niektóre parametry urządzeń oraz zakres równoważności w taki sposób, że jednoznacznie wskazują na jednego producenta. Zamawiający podał dopuszczalny zakres równoważności urządzeń, a mimo to spełnia go jeden producent. Nie ma innego producenta oferującego urządzenia o parametrach podanych w SIWZ. Czy istnieją w Pzp czy w orzeczeniach zapisy mówiące, że aby warunek równoważności był spełniony, to dane parametry powinno spełniać co najmniej 2 lub 3 producentów.

Uwaga! Uzupełnienie oferty o kosztorys ofertowy mogłoby zostać uznane za złożenie nowej oferty

Pytanie: Czy zamawiający może wezwać wykonawcę do uzupełnienia oferty o kosztorys ofertowy sporządzony na podstawie przedmiaru robót? Zamawiający zapisał w SWZ, że „cena oferty musi wynikać z załączonego do oferty kosztorysu ofertowego, opracowanego na podstawie przedmiaru robót przekazanego przez Zamawiającego. Cena poszczególnych zakresów robót musi uwzględniać wszystkie składniki kosztów niezbędnych do ich wykonania”.

Unieważnienie postępowania, w sytuacji gdy wszystkie złożone w postępowaniu oferty podlegają odrzuceniu

Pytanie: W postępowaniu powyżej progów wpłynęła jedna oferta, która podlega odrzuceniu ze względu na niezałączenie do oferty przedmiotowego środka dowodowego niepodlegającego uzupełnieniu. W związku z tym powinnam unieważnić postępowanie na podstawie art. 255 pkt. 2, tj. ze względu na to, iż wszystkie złożone w postępowaniu oferty podlegały odrzuceniu. Co z informacją dla wykonawcy o odrzuceniu oferty, czy wysyłamy w jednym piśmie o unieważnieniu i tam wpisujemy uzasadnienie faktyczne odrzucenia, w pełni opisując sytuację? Jak ma wyglądać uzasadnienie faktyczne unieważnienia postępowania w informacji, która idzie na WWW? Skoro w ogłoszeniu o wyborze oferty na stronie WWW nie podaje się informacji o ofertach odrzuconych, to chyba analogicznie w informacji o unieważnieniu zamieszczanej na WWW też nie podajemy takich informacji.