Jak ocenić, czy warunek udziału w postępowaniu jest proporcjonalny do przedmiotu zamówienia?
Pytanie: Prowadzimy procedurę podstawową na zamówienie o wartości ok. 800.000 zł netto. Chcemy postawić wymóg doświadczenia w budowie/przebudowie dróg w zakresie objętym zamówieniem o wartości nie mniejszej niż 400.000 zł brutto, wykonanych nie wcześniej niż w ciągu ostatnich 5 lat. Czy taki warunek jest prawidłowy?
Gdzie opisać powody niedokonania podziału zamówienia na części?
Pytanie: Czy powody niedokonania podziału zamówienia muszą zostać opisane przez zamawiającego w SWZ? Czy te powody można opisać jedynie w protokole postępowania?
Forma protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego 2021
Pytanie: Czy protokół z postępowania może zostać sporządzony pisemnie, czy istnieje obowiązek jego sporządzenia jedynie w formie elektronicznej z podpisami elektronicznymi członków komisji i kierownika zamawiającego?
Forma poszczególnych dokumentów, pism i oświadczeń w postępowaniu
Pytanie: W jakiej formie wykonawca składa:1) wyjaśnienie rażąco niskiej ceny,2) wyjaśnienie dotyczące złożonej oferty,3) oświadczenie o wyrażenie zgody na przedłużenie terminu związania ofertą?Czy te dokumenty muszą być opatrzone podpisem elektronicznym wykonawcy?
Czy w specyfikacji warunków zamówienia zamawiający może zażądać od wykonawcy sposobu składania plików elektronicznych?
Pytanie: Zamawiający chce wymóc na wykonawcach, aby jeden plik stanowił jeden kosztorys. Dotychczas wykonawcy składali oferty w ten sposób, że w jednym pliku znajdował się np. formularz, oświadczenie i kosztorysy lub wszystkie kosztorysy w jednym pliku. Umieszczanie ich na zasadzie plik = kosztorys znacznie usprawniłoby ich sprawdzanie. Czy postawienie takiego wymogu jest prawidłowe? Jeśli tak, to co zrobić, jeśli wykonawca się do tego nie zastosuje?
Czy gwarancja wadialna przywołująca uchylone przepisy jest ważna
Zmiany regulacji w obrębie zamówień publicznych mogą wywołać zamieszanie, w szczególności w obrębie ubezpieczeniowych i bankowych gwarancji zapłaty wadium. Prawidłowość tych dokumentów jest o tyle istotna, że nie podlegają one uzupełnieniu w toku badania i oceny ofert. Jednocześnie zamawiający powinien mieć pewność, że będzie mógł skorzystać z udzielonej gwarancji w przypadku ziszczenia się okoliczności skutkujących zatrzymaniem wadium. Takiej sprawie przyjrzała się Krajowa Izba Odwoławcza. Sprawdź, do jakich wniosków doszedł skład orzekający.