Można łączyć zdolności finansowe podmiotów udostępniających swoje zasoby
Pytanie: Pytanie: Czy w zakresie wykazania posiadania środków finansowych istnieją przeciwskazania do polegania na zasobach podmiotów trzecich w sposób łączny (np. podmiot A zobowiązuje się do udostępnienia ww. zasobów finansowych w kwocie 1 mln PLN, a podmiot B w kwocie 1 mln, co daje łącznie 2 mln PLN – wskazane jako wymóg w SIWZ)?
KIO o zastrzeżeniu tajemnicy przedsiębiorstwa
Jawność postępowania realizuje zasadę przejrzystości w udzielaniu zamówień publicznych. Dlatego tak ważna jest transparentność działań podejmowanych w ramach prowadzonego postępowania. Utajnienie informacji powinno mieć charakter szczególny, a nade wszystko uzasadniony. Działaniom zamawiającego, polegającym na odtajnieniu zastrzeżonych przez wykonawcę dokumentów, przyjrzała się Krajowa Izba Odwoławcza w jednym z niedawno wydanych wyroków. Sprawdź, jakie wskazówki zawarto w omawianym orzeczeniu. Wyrok KIO z 27 lipca 2021 r., sygn. akt 2018/21, KIO 2048/21
Kiedy zamawiający powinien odrzucić ofertę?
Pytanie: Pytanie: Wykonawca złożył ofertę w formie elektronicznej. Oferta została podpisana podpisem kwalifikowanym tylko przez jedną upoważnioną osobę. Do oferty było dołączone upoważnienie podpisane w wersji papierowej przez dwie upoważnione osoby, a skan tego upoważnienia podpisem kwalifikowanym jednej z tych osób (która podpisywała całą ofertę). Zamawiający wezwał wykonawcę do uzupełnienia oferty o upoważnienie z dwoma kwalifikowanymi podpisami. Wykonawca nie dostarczył dokumentu, tylko wyjaśnienie, że druga upoważniona osoba nie posiada podpisu kwalifikowanego, dlatego upoważnienie w wersji papierowej zostało wystawione na osobę, która już ten podpis posiada. Czy zamawiający powinien odrzucić ofertę?
Kiedy oferta spełnia wymogi oferty elektronicznej
Pytanie: Pytanie: W postępowaniu zgodnie nową ustawą została złożona oferta w jednym pliku (skan PDF), tj. formularz ofertowy, oświadczenia, pełnomocnictwo. Wykonawca złożył ofertę z załącznikami jako skan (wypełniony ręcznie i zeskanowany) następnie podpisany podpisem zewnętrznym XAdES (dwa odrębne pliki, pierwszy to oferta z załącznikami, a drugi plik to plik z samym podpisem z nazwą pliku podpisywanego). Czy przesłany skan oferty z załącznikami trzeba potraktować jako ofertę złożoną w formie elektronicznej? Czy zawarte w jednym pliku pełnomocnictwo jest prawidłowe, skoro podpisał je tylko pełnomocnik, a nie oboje wspólników i wówczas potraktować je można jako oryginał, lub notariusz?
Kiedy należy zwrócić się do wykonawcy o złożenie podmiotowych środków dowodowych?
Pytanie: Pytanie: W którym momencie podczas prowadzonego postępowania w trybie podstawowym z możliwością negocjacji zwracać się do wykonawcy o złożenie podmiotowych środków dowodowych zgodnie z art. 274 ust. 1(jeżeli takie były wymagane)? Czy może to nastąpić po złożeniu ofert dodatkowych?
Jakie kryteria oceny ofert są dozwolone?
Pytanie: Pytanie: Zamawiający zamierza zakupić nowy autobus szkolny. Jako jedno z kryteriów chce użyć „Osiągnięcie standardu emisji spalin silnika euro VI: – z koniecznością zastosowania recyrkulacji spalin (z zastosowaniem zaworu EGR) – 10pkt”, – osiągnięcie standardu emisji spalin silnika bez zaworu EGR -0,00. Podczas weryfikacji danych autokarów okazało się, że tylko jeden model posiada silnik z zastosowaniem zaworu EGR. Czy mimo to możemy zastosować te parametry jako jedno z kryteriów oceny ofert.
Jaki dokument może być przedmiotowym środkiem dowodowym
Pytanie: Pytanie: Czy w SWZ na dostawę i szkolenie z oprogramowania specjalistycznego zamawiający może wymagać aby wykonawca wykazał, że posiada: 1. Certyfikat potwierdzający, że wykonawca jest autoryzowanym dostawcą i trenerem zamawianego oprogramowania 2. Certyfikat potwierdzający, że wykonawca jest Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym oprogramowania. Czy te dokumenty można potraktować jako dokumenty przedmiotowe i wymagać złożenia wraz z ofertą?
Jak prawidłowo ustalić wartość zamówienia na zaprojektowanie oraz wykonanie robót budowlanych?
Pytanie: Pytanie: Jak należy oszacować zamówienia, jeżeli zamawiający planuje udzielić zamówienia w częściach, z których każda stanowić będzie przedmiot odrębnego postępowania. Chodzi o sytuację, gdzie zamawiający najpierw chce przeprowadzić postępowanie dotyczące sporządzenia projektu budowlanego (część I), a następnie na jego podstawie udzielić zamówienia na roboty budowlane dotyczące wykonania zaprojektowanej budowli (część II). Dodam, że nie chodzi o zadanie zaprojektuj i wybuduj. Czy w takiej sytuacji należy ustalić łączną wartość zamówienia – poszczególnych części zamówienia, tj. części I i części II, czy też odrębną wartość dla każdych z tych części?