Wyrok KIO wydany na podstawie regulacji nowej ustawy Pzp

W marcu 2021 roku Krajowa Izba Odwoławcza wydała wyrok interpretujący przepisy nowej ustawy Pzp. Rozpatrywane zagadnienie dotyczyło proporcjonalności w odniesieniu do kształtowaniu warunków udziału w postępowaniu. Czy nowe regulacje zmieniają podejście do żądania wykazania doświadczenia wykonawcy i na co może sobie legalnie pozwolić podmiot zamawiający? Czy konkurencja może zostać ograniczona, a jeżeli tak, to w jaki sposób? Sprawdź, jakie stanowisko wyraził skład orzekający. Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 4 marca 2021 r., sygn. akt KIO 356/21

W jaki sposób należy dokonać poprawności złożonej gwarancji wadialnej

Pytanie: Otwarcie ofert w przetargu nieograniczonym (krajowy) na budowę sali gimnastycznej w Cieciułowie odbyło się 20 stycznia 2021 r. Wymagane było wadium w wysokości 40.000 zł. Jak ocenić gwarancję bankową o następującej treści: „Gwarancja bankowa wadialna nr 2/21 W imieniu Banku Spółdzielczego w Zawadzkiem (Gwaranta), niniejszym oświadczamy, że na zlecenie MODERN-BUD Marcin Strugała Spółka komandytowa z siedzibą: 42–161 Starokrzepice, ul. Oleska 406 ( Wykonawcy) Bank udziela Gminie Rudniki z siedzibą w Rudnikach ( 46–325), ul. Wojska Polskiego 12A wypłaty kwoty 40.000 zł (słownie złotych: czterdzieści tysięcy 00/100) tytułem wadium w związku z ubieganiem się przez MODERN-BUD Marcin Strugała Spółka komandytowa z siedzibą 42–161 Starokrzepice, ul. Oleska 406 ( Wykonawcę) o dzielenie zamówienia publicznego w trybie ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (tj. Dz.U. z 2007 r. nr 223, poz. 1655 ze zm.). Udzielenie niniejszej gwarancji jest nieodwołalne i bezwarunkowe. Bank zobowiązuje się do niezwłocznego wypłacenia Zamawiającemu kwoty do wysokości określonej powyżej na pierwsze pisemne wezwanie wystosowane przez Zamawiającego, zawierające informację, że nastąpiła jedna z przesłanek (ze wskazaniem która) zatrzymania wadium (wniesionego przez Wykonawcę w postaci niniejszej gwarancji bankowej) wymieniona w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych lub w Specyfikacji Istotnych Warunków zamówienia wydanych dla przedmiotowego zamówienia. Gwarancja ważna jest od dnia 20 stycznia 2021 do 18 lutego 2021 roku włącznie. Oryginał gwarancji powinien zostać zwrócony do nas po upływie terminu ważności lub zaspokojeniu wszystkich Państwa roszczeń z gwarancji. Gwarancja staje się bezprzedmiotowa i nieważna wraz z upływem terminu jej ważności, nawet jeśli nie zostanie nam zwrócona. Ponadto gwarancja wygasa automatycznie i całkowicie, gdy wysokość świadczeń z gwarancji zrealizowanych przez nas osiągnie kwotę gwarancji lub gdy oryginał dokumentu gwarancji zostanie nam zwrócony przed upływem terminu ważności gwarancji. Dla celów identyfikacyjnych prosimy, aby Państwa pisemne żądanie zostało przekazane listem poleconym za pośrednictwem banku prowadzącego Państwa rachunek. Bank ten potwierdzi, że podpisy złożone na żądaniu zapłaty należą do osób upoważnionych do zaciągania zobowiązań finansowych w Państwa imieniu. Radłów, dnia 19 stycznia 2021 r. Podpis i pieczęć banku”. Na wybór oferty najkorzystniejszej wpłynęło odwołanie zarzucające, że gwarancja jest wadliwa i nie zabezpiecza w sposób należyty interesów zamawiającego. Jak postąpić?

UZP udostępnia na stronie WWW nowe narzędzie dla osób niesłyszących

Urząd Zamówień Publicznych poinformował na swojej stronie WWW, że udostępnił narzędzie, które wspomaga osoby niesłyszące w korzystaniu z niej. Aby zapewnić większą dostępność cyfrową oraz informacyjno-komunikacyjną, UZP zakupił system pn. Komunikacja bez barier.

Oświadczenie o bezstronności i niekaralności w nowej ustawie Pzp – opinia UZP

Urząd Zamówień Publicznych opublikował opinię prawną pt. „Katalog osób zobowiązanych do złożenia oświadczeń, o których mowa w art. 56 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych”. Wynika z niej, że kierownik zamawiającego, który powierzył realizację swoich czynności w postępowaniu innej osobie, nie jest zobowiązany do złożenia oświadczenia. Zwolnione z tego obowiązku są także osoby, które przygotowywały postępowanie, np. szacowały wartość zamówienia bądź opisywały jego przedmiot. Skrót innych ważnych informacji zawartych w opinii przedstawiamy poniżej.

Niezbędne czynności w celu zachowania poufności zastrzeżonych informacji

Jeśli zastrzeżone dokumenty i oświadczenia nie stanowią ogólnych informacji, powtarzalnych w wielu postępowaniach, znanych ogólnie branży, ale opracowane zostały w sposób autorski, odpowiadający zindywidualizowanym potrzebom zamawiającego, wówczas można je zastrzec jako tajemnicę przedsiębiorstwa. Jednak wykonawca musi wykazać, że dokonał wszelkich starań, aby pozostały one poufne.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 15 lutego 2021 r.; sygn. akt KIO 158/21