Czy wydruk z elektronicznej formy zaświadczenia z ZUS jest wystarczający
Pytanie: W postępowaniu przetargowym w trybie krajowym wykonawca załączone dokumenty złożył w formie papierowej. Dokument z ZUS także został złożony przez wykonawcę w formie papierowej i potwierdzony przez niego za zgodność z oryginałem podpisem tradycyjnym. Na dokumencie z ZUS widnieje adnotacja, że jest podpisany podpisem elektronicznym przez pracownika ZUS. Oczywiście wykonawca nie dostarczył zamawiającemu tego dokumentu w formie elektronicznej z podpisem elektronicznym. Czy zamawiający powinien przyjąć taki dokument – wydruk elektronicznego zaświadczenia potwierdzony za zgodność z oryginałem podpisem tradycyjnym przez wykonawcę, czy też wezwać do uzupełnienia na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp? Dodatkowo zamawiający na stronie www.zus.pl zweryfikował pozytywnie wydany wydruk zaświadczenia ZUS. Ponadto czy w postępowaniu przetargowym w trybie krajowym zamawiający może przyjąć dokument elektroniczny ZUS (z podpisem elektronicznym)? W SIWZ istnieje możliwość porozumiewania się z wykonawcą przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Czy też musi być wystawiony przez ZUS w formie papierowej (tradycyjnej)?
Czy utrudniona konkurencja wyklucza udzielenie zamówienia in-house
Generalna zasada Pzp mówi, że zamawiający powinien udzielać zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego lub przetargu ograniczonego. Zamówienia w pozostałych trybach może udzielić w przypadkach określonych w ustawie. Oznacza to, że tryb zamówienia z wolnej ręki może być stosowany wyłącznie, jeśli w danym przypadku zachodzi co najmniej jedna z okoliczności wymienionych w art. 214 ust. 1 ustawy Pzp (wcześniej art. 67 ustawy Pzp). Przesłanki warunkujące zastosowanie omawianego trybu, jako wyjątku od zasady udzielania zamówień publicznych, muszą być interpretowane ściśle, tj. muszą być stosowane wprost.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 16 grudnia 2020 r., sygn. akt KIO 3069/20
Bezpośrednie uczestnictwo konsorcjanta w realizacji kontraktów, którymi się wykazuje
Nowe regulacje ustawy Pzp nakładają na zamawiających dodatkowy obowiązek związany z badaniem doświadczenia wykonawców, wykazywanego w ramach umów realizowanych w konsorcjum. Ustawodawca wymaga bowiem wykazania przez taki podmiot robót budowlanych, dostaw lub usług, w których wykonaniu wykonawca bezpośrednio uczestniczył. Ta problematyka była podnoszona na etapie procesu legislacyjnego stosownych aktów wykonawczych do ustawy. Jak interpretować to zagadnienie i czego zamawiający może się domagać od uczestnika postępowania – przybliżamy w poniższym omówieniu.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3