Warunek doświadczenia i posiadania uprawnień – wymogi dla wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie

Pytanie: Zamawiający przygotowuje SWZ na dostawy materiałów biurowych z jednym warunkiem udziału w postępowaniu, tj. doświadczeniem w wykonaniu dostaw materiałów na poziomie „x”. Czy według nowej Pzp wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienia na dostawy bez warunku uprawnień do prowadzenia określonej działalności zawodowej lub występowania w obrocie gospodarczym składają oświadczenie z art. 117 ust. 4 Pzp (z którego wynika, które roboty budowlane, dostawy lub usługi wykonają poszczególni wykonawcy)? W tym konkretnym przypadku, gdy czytamy literalnie art. 117 ust. 3 ustawy Pzp, nie dotyczy on dostaw.

Sprawdź, jak prawidłowo obliczać termin na wniesienie odwołania w postępowaniu

Pytanie: Dzień 24 grudnia przypada przykładowo w środę i w tym dniu zamawiający umieszcza informację o wyborze oferty. Wykonawcy mają 5 dni na złożenie odwołania. Czwartek i piątek to dni świąteczne, potem przypada sobota i niedziela. Piąty dzień to poniedziałek. Jak w tym przypadku należy dochować terminu uwzględniającego 2 dni robocze?

Sprawdź najważniejsze wytyczne i instrukcje na temat korzystania z miniPortalu

Pytanie: Czy zamawiający, chcąc skorzystać z miniPortalu jako narzędzia do szyfrowania/deszyfracji złożonych ofert, musi zamieścić tam również wszelkie ww. dokumenty, wyjaśnienia itp.? Do tej pory całość dokumentacji dotyczącej postępowania zamieszczana była na stronie internetowej zamawiającego, a do miniPortalu prowadził jedynie link mający ułatwić wykonawcom znalezienie klucza publicznego. Czy, zgodnie z opinią Urzędu Zamówień Publicznych, konieczne jest traktowanie miniPortalu jako strony prowadzonego postępowania (przy założeniu, że zamawiający będzie chciał dalej z niego korzystać)?

Podpisy elektroniczne w zamówieniach publicznych

W postępowaniach o udzielenie zamówienia wszczętych od 1 stycznia 2021 r. na podstawie przepisów nowej ustawy Pzp możliwe są – w zależności od wartości zamówienia – różnego rodzaju podpisy elektroniczne. Otóż w zamówieniach o wartości mniejszej niż progi unijne, według wyboru wykonawcy, dopuszczalny jest kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany lub podpis osobisty. Natomiast jeżeli wartość zamówienia jest równa progom unijnym lub większa, możliwy jest, w szczególności do podpisania oferty i oświadczenia z art. 125 ust. 1 nowej ustawy Pzp, jedynie kwalifikowany podpis elektroniczny. Przyjrzyjmy się zatem bliżej poszczególnym rodzajom podpisów.

Nieuprawniona manipulacja ceną oferty prowadzi do jej odrzucenia

Zaniżanie cen ofertowych w celu zdystansowania konkurentów w postępowaniu winno być kwalifikowane jako czyn nieuczciwej konkurencji, który skutkuje odrzuceniem oferty. Zjawisko to nie powinno być tolerowane przez zamawiających. W szczególności oferowana cena winna realnie uwzględniać koszty wykonania zamówienia. Wykluczone jest kalkulowanie „zysków” na ujemnym poziomie albo upatrywanie zysków w źródłach zewnętrznych wobec realizacji danego zamówienia. Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 7 lipca 2020 r., sygn. akt KIO 1042/20