Kto musi zgłosić podwykonawców biorących udział w realizacji umowy
Pytanie: Spółka A realizuje dostawy na zadania publiczne, czyli występuje w charakterze dostawcy. Spółka A zawarła z odbiorcą umowę dostawy na określone materiały budowlane w związku z inwestycją w mieście X. W umowie istnieje zapis, że zostanie ona zgłoszona przez odbiorcę inwestorowi (zamawiającemu). Jednakże wykonawca zamiast zgłosić umowę do zamawiającego, wysłał pismo informujące o współpracy ze spółką A, a nie zgłoszenie zgodnie z art. 6471 kc. Czy spółka A jako dostawca może sama się zgłosić jako kwalifikowany dostawca, czy może tego dokonać strona podpisująca umowę z inwestorem (zamawiającym)?
Kiedy można zawrzeć umowę, jeśli pierwszy oferent uchylał się od podpisania umowy
Pytanie: W danej części postępowania złożone zostały dwie ważne oferty. Wykonawca początkowo wybrany odstąpił od podpisania umowy. Czy przy zawarciu umowy z kolejnym wykonawcą należy uwzględniać terminy odwoławcze, czy też można zawrzeć ją od razu, bo przecież pierwszy wykonawca podjął decyzję o odstąpieniu? Jak postąpić, żeby nie naruszyć dyscypliny finansów publicznych i nie narazić się na nieważność umowy za niedochowanie rzeczonych terminów – uwzględniać je czy też nie?
Jakie są zasady publikacji wstępnego ogłoszenia przez zamawiającego
Pytanie: W planie zamówień publicznych na 2020 rok zamawiający przewiduje przeprowadzenie 20 postępowań na usługi projektowe w różnych czasie. W celu skrócenia terminu składania ofert zamawiający zamierza zamieścić wstępne ogłoszenie informacyjne na usługi projektowe. Czy można potraktować 20 postępowań jako jedno zamówienie i zamieścić jedno ogłoszenie wstępne z podziałem na części, czy dla każdego z planowanych postępowań należy zamieścić odrębne ogłoszenie wstępne? Czy też należy sporządzić jedno ogłoszenie wstępne bez uwzględniania liczby części? Jak szczegółowe informacje musi zawierać ogłoszenie wstępne zamieszczone w celu skrócenia terminu składania ofert?
Jak prawidłowo określić warunek udziału dotyczący sytuacji ekonomicznej lub finansowej
Pytanie: Przygotowujemy przetarg nieograniczony w formule zaprojektuj i wybuduj. Wartość szacunkowa zamówienia wynosi w przybliżeniu 1,7 mln zł. Chcielibyśmy, aby wykonawca wykazał, że ma środki finansowe lub zdolność kredytową na realizację zamówienia oraz że jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności. W jaki sposób należycie powinniśmy określić wysokość środków, których posiadanie powinien wykazać wykonawca (poziom zdolności kredytowej) oraz kwotę ubezpieczenia, aby nie spotkać się z zarzutem, że postawiony warunek jest wygórowany?
Jak postąpić, gdy wykonawca uchyla się od zawarcia umowy w postępowaniu podprogowym
Pytanie: Jednostka prowadzi postępowanie o zamówienie poniżej 30.000 euro w formie zapytania ofertowego. Wykonawca uchyla się od zawarcia umowy. Termin związania ofertą już minął. Czy należy takie postępowanie unieważnić, czy też procedura zostaje niezakończona bez zawarcia umowy? W protokole wskazane jest, że wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę. Co w takiej sytuacji należy zrobić?
Jak ocenić ofertę wykonawcy, który nie odpowiedział na wezwanie do przedłużenia terminu związania ofertą
Pytanie: Zamawiający zwrócił się z prośbą do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie terminu związania ofertą. Jeden z wykonawców nie odpowiedział na wezwanie. Czy ofertę tego wykonawcy można odrzucić? Tym samym potraktować tak samo, jak wykonawcę, który odpowiedział na wezwanie, że nie wyraża zgody na przedłużenie terminu związania ofertą?