Z kontroli UZP – kiedy wymagać od wykonawców, by zatrudniali pracowników na umowę o pracę?

W przypadku określonych czynności objętych przedmiotem zamówienia na roboty budowlane bądź usługi zamawiający musi dopilnować, aby wykonawca zatrudnił swoich pracowników na umowę o pracę. Kiedy wymóg jest konieczny? Jak właściwie ocenić, które czynności to de facto wykonywanie pracy? Ich przykłady a także wskazówki związane ze stosowaniem tej regulacji znajdziesz w poniższym opracowaniu. Przygotowaliśmy je na podstawie raportu z kontroli przeprowadzonych przez Urząd Zamówień Publicznych w 2018 roku opublikowanych w Informatorze UZP nr 4/2018.

W jakim kierunku idą zmiany nowej ustawy Pzp skierowany do uzgodnień

Celem opracowania nowej ustawy jest wprowadzenie przejrzystych regulacji, uwzględniających jednocześnie rolę zamówień publicznych w kształtowaniu polityki państwa. Nowe przepisy mają wspierać innowacyjność i nowe technologie w zamówieniach publicznych, a także rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

Kiedy można zmienić umowę – stanowisko UZP

Czy pod pojęciem „łącznej wartości zmian umowy” z art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp mieszczą się także zmiany wartości umów dokonywane na podstawie innych przesłanek z art. 144 ust. 1 ustawy Pzp? Odpowiedzi na to pytanie udziela Urząd Zamówień Publicznych w Informatorze UZP Nr 4/2018. Poniżej przeczytasz skrót opinii prawnej. Dowiedz się, jak właściwie modyfikować umowę i jakie wartości ograniczają Cię w dokonywanych zmianach. 

Inne omyłki wykonawców i zamawiającego a odrzucenie oferty

Badanie ofert jest jedną z kluczowych kwestii w trakcie całego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a kontrowersyjnych przypadków jest tyle, ile prowadzonych postępowań i to po kilka w każdym. Niniejsze omówienie wyroków podejmie próbę analizy niby prostego i prozaicznego, ale jednocześnie budzącego wątpliwości i mogącego wprowadzić znaczne zamieszanie przypadku, który zaistniał w postępowaniu, w trakcie analizy złożonej oferty.

Wskazówki, kiedy należy stosować ustawę Pzp

Pytanie: Pytanie:  Zamawiający w Warszawie co roku zamawia krew i jej składniki dla pacjentów. Dostawcą jest wskazany rozporządzeniem ministra zdrowia RCKiK w Warszawie, jako jedyny dostawca dla danego regionu, który co roku podaje nowe cenniki. Szacunkowa wartość zamówienia na rok 2019 to ponad 10 mln zł netto/brutto. W jakim trybie zamawiający powinien udzielić takiego zamówienia?

Sprawdź, w jakiej sytuacji należy sumować zamówienia

Pytanie: PytanieCzy można oddzielić postępowanie dotyczące usługi sprzątania w budynku od usługi odśnieżania i usuwania oblodzeń? Nasza jednostka robiła niedawno przetarg na sprzątanie w budynkach MOPR. Teraz chcemy zrobić postępowanie na odśnieżanie oraz usuwanie oblodzeń. Czy w takim przypadku mamy robić przetarg na odśnieżanie i usuwanie oblodzeń, czy postępować zgodnie z regulaminem wewnętrznym?