Nadmierne wymaganie w stosunku do wykonawcy skutkuje zarzutami
Warunki udziału w postępowaniu winny być ustalone w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia. Powinny także pozwalać na rzetelną weryfikację zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia. W jaki sposób można naruszyć tę zasadę i narazić się na zarzuty kontrolujących? Sprawdź, jak nie powielać błędów innych zamawiających i pozostawać z zgodzie z regułami ustawy Pzp. uchwała Krajowej Izby Odwoławczej z 5 czerwca 2018 r., sygn. akt KIO/KD 20/18
Jak zmienić umowę na sprzedaż energii elektrycznej i nie naruszyć ustawy Pzp
Urząd Zamówień Publicznych wyjaśnia, jakie są możliwości dokonania zmian umów w sprawie zamówienia publicznego obejmujących zakup energii elektrycznej, zawartych po dniu 30 czerwca 2018 r. Wątpliwości zamawiających związane są z wejściem w życie przepisów ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
Jak wybrać właściwą procedurę i oszacować wartość zamówienia
Pytanie: Pytanie: Zamawiający posiada projekt na budowę drogi o wartości 350.000 zł, którą to planuje, w kolejnych latach, wybudować w etapach. W 2018 roku w funduszu sołeckim zaplanowano zakup kostki betonowej na kwotę 30.000 zł, którą w 2019 roku planuje się wykorzystać do budowy właśnie jednego etapu tej drogi. Czy właściwe jest zakupienie tej kostki w pominięciu ustawy Pzp (art. 4 pkt 8)? Czy w 2020 roku również na podstawie art. 4 pkt 8 ustawy Pzp można zakupić kostkę i wykorzystać w następnych etapach budowy drogi? Czy właściwe jest na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy Pzp dodanie wartości zakupionej kostki do wartości szacunkowej zamówienia (do każdego etapu, w którym będzie wykorzystana).
Jak sprostować ogłoszenie w zakresie nowej części zamówienia?
Pytanie: W postępowaniu powyżej kwoty 221.000 euro jeden z wykonawców zadał pytanie o wydzielenie pozycji do nowego pakietu/części. Wyraziliśmy zgodę i w związku z tym sprostowaliśmy ogłoszenie o zamówieniu. Otrzymaliśmy odmowę publikacji w Dz. Urz. UE, z uzasadnieniem, że nie można dodawać dodatkowych części do ogłoszenia. Czy w tej sytuacji istnieje jakiś sposób na zmianę ogłoszenia? W postępowaniach bardzo często mamy zapytania od wykonawców w sprawie wydzielenia pozycji i utworzenia dodatkowego pakietu. Czy w takiej sytuacji wszystkie te pytania stają się bezzasadne, a my jako zamawiający musimy odpowiadać negatywnie?
Czy zatrudnienie pracowników na podstawie umowy zlecenia podlega wyłączeniu ze stosowania ustawy Pzp?
Pytanie: Pytanie: Zamawiający realizuje projekt unijny – stworzenie ośrodka interwencji kryzysowej. W ramach projektu zachodzi konieczność zatrudnienia na okresy od stycznia do grudnia pracowników (okres projektu 3 lata)- interwentów nocnych – na umowy zlecenia. Wartość tych umów w skali całego projektu przekracza 30.000 euro. Czy zamawiający musi ogłosić postępowanie zgodnie z ustawą, czy stosuje się tu art. 4 pkt 4?