Nowe rozporządzenie o rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach

Projekt rozporządzenia uwzględnia przede wszystkim obowiązki statystyczne państw członkowskich Unii Europejskiej wobec Komisji Europejskiej, które w stosunku do dotychczasowych uległy znacznemu rozszerzeniu. Wynika to z postanowień dyrektyw, do których dostosowuje się nowy wzór sprawozdania, stanowiący załącznik do rozporządzenia.

Minimalne wynagrodzenie za pracę a szacunkowa wartość zamówienia

Pytanie: Przygotowujemy się do przeprowadzenia postępowania przetargowego na usługę ochrony (w tym obsługę parkingów, portierni i konwój). Czy do ustalenia wartości szacunkowej zamówienia powinniśmy przyjąć stawkę 13 zł brutto za godzinę dla zatrudnionego pracownika zgodnie z nowelizacją ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, której przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2017 r.? Czy możemy podać taką informację w siwz? Czy wykonawcy mogą przyjąć niższe stawki w tematach dotyczących portierni i parkingów i czy w takiej sytuacji powinni uzasadnić jej wysokość (np. w związku z zatrudnianiem emerytów lub osób z pewnym stopniem niepełnosprawności)?Odpowiedź:Ustawa z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw od 1 stycznia 2017 r. zmienia wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.  Jeśli zamówienie obejmuje okres od 1 stycznia 2017 r., w którym będzie już obowiązywała nowa stawka minimalnego wynagrodzenia, zamawiający szacując wartość zamówienia, w którym duże znaczenie odgrywają koszty pracy pracowników (dotyczy to np. zamówień na ochronę mienia, czy sprzątania) powinien uwzględnić nową stawkę.

Kiedy wykonawca musi zatrudniać na umowę o pracę – nowy wymóg ustawy Pzp

Pytanie: Nawiązując do art. 29 ust. 3a znowelizowanej ustawy Pzp zamawiający określa w opisie przedmiotu zamówienia na usługi lub roboty budowlane wymagania zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane przez zamawiającego czynności w zakresie realizacji zamówienia, jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. W jakich przepisach można znaleźć wykaz czynności, których wykonywanie wymaga zatrudnienia zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy?Odpowiedź:Odpowiedzi na postawione pytanie należy szukać właśnie w art. 22 § 1 ustawy Kp. Przepis ten stanowi, że – cyt: „Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.”. Nie istnieje więc jako taki „wykaz czynności”, które muszą być wykonywane w ramach umowy o pracę.

Internetowe rejestry a wymóg składania dokumentów – zobacz, jak w praktyce sprawdzać oferty

Pytanie: W nowym rozporządzeniu w sprawie dokumentów brak jest ważności odpisu z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej. Jednocześnie w art. 26 ust. 1 i 2 ustawy Pzp wskazano, że dokumenty powinny być aktualne na dzień składania ofert. Co powinnam zrobić w następujących sytuacjach:1. Wykonawca nie składa odpisu z rejestru i nie wskazuje strony internetowej do samodzielnego pobrania (zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia w sprawie dokumentów). Czy w przypadku braku takiego wskazania i jednocześnie znajomości takiej strony, jestem uprawniona do samodzielnego jego pobrania (np. polski KRS), czy też muszę go wezwać do uzupełnienia lub wskazania strony internetowej?2. Wykonawca sam składa odpis z KRS wystawiony np. 2 lata przed terminem składania ofert. Czy należy przyjąć, że jest on aktualny? Jeżeli nie – to czy powinnam go sama wydrukować? Niezależnie od powyższego, w przypadku samodzielnego pobierania np. odpisu z KRS kiedy zamawiający powinien dokonać takiej czynności – czy musi być to koniecznie data składania i otwarcia ofert (wiadomo, że przypadku takich rejestrów nie ma możliwości cofnięcia daty wydruku)?Odpowiedź:Zamawiający, mając dostęp stron WWW, na których są prowadzone określone rejestry, nie powinien wzywać wykonawcy do uzupełnienia właściwego dokumentu (np. odpisu z KRS). Musi też korzystać z internetowego repozytorium zaświadczeń e-Certis.Co do ważności odpisu z KRS – to przez analogię z zagranicznym wykonawcą– należy przyjąć, że okres 6 miesięcy jest nadal obowiązujący.