Zmiany w zakresie warunków udziału i zasadach ich potwierdzania – nowe regulacje dla wykonawców po nowelizacji ustawy Pzp

Także dla wykonawców nowe przepisy to prawdziwa rewolucja – szczególnie jeśli chodzi o przygotowanie dokumentacji ofertowej. Sprawdź, jak stosować przepisy nowelizacji w praktyce. W tekście znajdziesz omówienie ważnych dla wykonawcy zmian w ustawie Pzp dotyczących składania ofert, potwierdzania warunków udziału w postępowaniu oraz braku podstaw wykluczenia z procedury.

Wspólne udzielanie zamówień – wskazówki wynikające z nowelizacji Pzp

Pytanie Czy startując z innymi zamawiającymi (oczywiście po to, by osiągnąć niższą cenę) przy szacowaniu wartości zamówienia należy brać pod uwagę sumę zamówień wszystkich zamawiających? 

VAT dla zamówienia - zamawiający musi ustalić stawkę podatku

Pytanie W przetargu na usługi sprzątania zamawiający wyodrębnił cenę za m2 sprzątanej powierzchni, wynagrodzenie za transport wewnętrzny i cenę za pozostałe czynności. Jednocześnie nie określił wysokości VAT dla tych pozycji. Wykonawcy złożyli oferty z różnymi stawkami. Co powinien zrobić zamawiający? Czy należy wezwać wykonawców do wyjaśnień? Jak postąpić, gdy każdy z oferentów oznajmi, że zastosowana przez niego stawka podatku od towarów i usług jest prawidłowa – np. na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej?

Szacowanie robót budowlanych – jak udzielić na nie zamówień

Zamierzamy wyremontować 3 przedszkola na terenie naszej gminy – oczywiście w różnych miejscowościach. Remonty mają zbliżony zakres (choć nie identyczny). Obejmuje on m.in. wymianę okien i instalacji CO. Czy w związku z tym potraktować każde zamówienie odrębnie i udzielić w procedurach właściwych dla zamówień do 30.000 euro?Odpowiedź W opisanym przypadku mamy do czynienia z wykonaniem robót budowlanych w różnych obiektach budowlanych, ponieważ każdy z budynków spełnia samoistnie funkcję przedszkola. A zatem wartość robót budowlanych w każdym z tych budynków można szacować odrębnie. Poszczególnych zamówień wolno więc udzielić na podstawie wewnętrznych regulaminów obowiązujących w danej gminie (dla zakupów nieprzekraczających 30.000 euro).

Praktyczne aspekty realizacji prac objętych umową ramową

Pytanie Zamawiający w 2014 roku przeprowadził w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie na roboty budowlane poniżej progów unijnych i zawarł 3 umowy ramowe. Czy zawierając umowy realizacyjne, powinien powołać komisje, odebrać oświadczenia ZP-1 od jej członków i kierownika jednostki, przygotować siwz oraz zaproszenia do wykonawców? Czy należy powiadomić wykonawców o wyborze najkorzystniejszej oferty oraz opublikować przedmiotową informację na stronie WWW, a następnie sporządzić protokół i opublikować ogłoszenie o udzieleniu zamówienia? Czy ofertę wykonawcy, która wpłynęła do zamawiającego na umowę realizacyjną, należy odesłać?

Postępowania podprogowe - pierwsze stanowisko KIO do nowelizacji budzi kontrowersje

Według składu orzekającego rozszerzenie katalogu przesłanek umożliwiających skorzystanie wykonawcom z instytucji odwołania miało na celu możliwość zakwestionowania wyboru przez zamawiającego oferty wybranej niezgodnie z kryteriami określonymi w siwz.postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej z 5 września 2016 r., sygn. akt KIO 1599/16

Obliczanie terminów – nowe zasady w ustawie Pzp

Pytanie Jak należy obecnie liczyć terminy na zadawanie pytań do siwz i ich udzielanie? Jeżeli termin na zadawanie pytań upływa w sobotę, czy automatycznie przechodzi na poniedziałek, tak samo, jak ma to miejsce w przypadku terminów na składanie odwołań?Odpowiedź Jeżeli termin na złożenie pytań do siwz upływa w sobotę, to zostaje on przesunięty na  poniedziałek pod warunkiem, że to poniedziałek jest dniem następnym po dniu lub dniach wolnych od pracy. 

Nowe zasady zamówienia z wolnej ręki po nieudanym przetargu – sprawdź

Pytanie Zamawiający prowadzi przetarg nieograniczony, stosując przepisy ustawy Pzp sprzed nowelizacji. Postępowanie zostało unieważnione na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp. Czy wolno mu teraz wszcząć procedurę na podstawie nowego art. 67 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp (Dz.U. 2016 r. poz. 1020)?OdpowiedźZamawiający może skorzystać z możliwości udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki po unieważnionym przetargu nieograniczonym, który był wszczęty przed wejściem w życie przepisów nowelizacji ustawy Pzp, o ile są spełnione okoliczności wymienione w art. 67 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp (w nowym brzmieniu).