Jednolity europejski dokument zamówienia – wszystko, co musisz o nim wiedzieć, aby właściwie ocenić oferty
Pytanie W prowadzonych postępowaniach unijnych mamy obowiązek wymagać od wykonawców oświadczenia własnego na potwierdzenie spełniania warunków udziału i braku podstaw do wykluczenia (jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia). Proszę o wyjaśnienie zagadnień związanych z jego formą, treścią, terminem złożenia i aktualnością. Czy można uzupełniać jednolity europejski dokument zamówienia na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych?
Jak przeprowadzić plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych?
Pytanie Nowelizacja Prawa zamówień publicznych wprowadziła w art. 13a obowiązek zamieszczania na stronie internetowej zamawiającego planu postępowań o udzielenie zamówień, jakie przewiduje on przeprowadzić w danym roku finansowym. Czy mamy już w tym roku obowiązek zamieścić ten plan? Jakich zamówień ma on dotyczyć? Czy chodzi tylko o zakupy o wartościach powyżej 30.000 euro czy wszystkich?
Czy zamówienie z wolnej ręki na odbudowę zniszczeń po pożarze?
Pytanie W zeszłym tygodniu mieliśmy pożar w jednym z naszych obiektów na składowisku odpadów komunalnych (sortownia odpadów selektywnie zbieranych). Straty dotyczą wnętrza hali, uszkodzone zostały m.in. bramy segmentowe, oszklenie, instalacja elektroenergetyczna, monitoring, wywietrzniki dachowe, kabina sortownicza. Konstrukcja obiektu nie została naruszona. Obecnie trwają prace (szacowane są straty) likwidatora szkód z towarzystwa ubezpieczeń. Potrzebujemy pilnie odbudować obiekt, gdyż musi być prowadzona segregacja odpadów (m.in. wymagane jest osiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu). Straty szacujemy na ok. 600 tys. zł netto. Nie znamy jeszcze wyceny likwidatora i zakresu prac remontowych, jakie według niego powinny być wykonane. Proszę o podpowiedź, jak postąpić w tej sytuacji – czy trzeba korzystać z ustawy Pzp, jeżeli de facto otrzymamy odszkodowanie od ubezpieczyciela, czyli wydatkowane będą pieniądze z ubezpieczenia? Jeżeli tak, to w jakim trybie udzielić zamówienia? Czy możliwe jest np. zastosowanie art. 4 pkt 8 ustawy Pzp? Wykonywane będą w tym przypadku prace z kilku branż (w tym np. dostawy) przez różnych wykonawców.
Czy po nowelizacji ustawy Pzp gmina może zlecić spółce wywóz odpadów komunalnych?
Pytanie Gmina jest 100% udziałowcem w spółce z o.o., która realizuje na terenie gminy zadania z zakresu zaopatrzenia ludności w wodę oraz budowy sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Czy po ostatniej zmianie przepisów ustawy Pzp możemy zlecać spółce wywóz odpadów komunalnych od mieszkańców gminy, budowę wodociągów i kanalizacji oraz drobne naprawy na drogach i utrzymanie czystości na terenie samorządu? Na podstawie jakich obowiązujących przepisów Prawa zamówień publicznych wolno nam to zrobić?
9 września 2016 r. wprowadzono progi unijne dla zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi
Zmiana rozporządzenia w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, wprowadziła progi unijne dla zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi. Wynoszą one 750.000 euro oraz 1.000.000 euro.
Wykluczenie wykonawcy z postępowania po nowelizacji ustawy Pzp – dowiedz się, kiedy jest możliwe
Nowelizacja ustawy Pzp wprowadziła wiele nowych znaczących zmian dotyczących wykluczenia wykonawcy z przetargu. Oprócz kilkunastu przesłanek obligatoryjnych przewidziano kilka fakultatywnych. Nowe regulacje przekładają się m.in. na ukształtowanie przez zamawiającego treści siwz, oświadczenie własne wykonawcy, zwłaszcza składane na formularzu JEDZ. Następnie na katalog oświadczeń lub dokumentów składanych przez wykonawcę na potwierdzenie braku podstaw jego wykluczenia z postępowania.