Zaświadczenia z KRK i ZUS nie mogą, co do zasady, stanowić tajemnicy przedsiębiorstwa

Pytanie: Pytanie Wykonawca zastrzegł jawność dotyczących go informacji z Krajowego Rejestru Karnego (dalej: KRK), Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS) i urzędu skarbowego (dalej: US). Poinformował przy tym zamawiającego, iż mają one charakter technologiczny, techniczny i organizacyjny przedsiębiorstwa oraz posiadają wysoką wartość gospodarczą. Czy należy wezwać wykonawcę do wykazania, że informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa czy od razu je odtajnić?

Zasady ustalania wartości usług transportu realizowanych 2 miesiące

Pytanie: Pytanie: We wrześniu podpisaliśmy umowę na dowóz dzieci do szkoły (przetarg nieograniczony – wartość zamówienia powyżej 30.000 euro, a poniżej progów unijnych). Wykonawca poinformował nas, że od maja, ze względu na trudną sytuację finansową przedsiębiorstwa nie będzie mógł dalej wywiązywać się z umowy. Obliczyliśmy, że wartość zamówienia za maj i czerwiec (do końca roku szkolnego) nie przekroczy 30.000 euro. Czy możemy zamówić potrzebną usługę bez stosowania ustawy Pzp?

Zamawiający nie może żądać od wykonawców oświadczenia o przynależności do izby samorządu zawodowego

Pytanie: Pytanie: Czy cytowany zapis ze specyfikacji istotnych warunków zamówienia w zakresie warunku dysponowania określoną osobą jest zgodny z prawem: „Wykonawca potwierdzi spełnianie niniejszego warunku udziału w postępowaniu, jeżeli wykaże, że dysponuje kierownikiem budowy posiadającym uprawnienia w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Do oferty należy dołączyć oświadczenie wykonawcy, że zaproponowana osoba posiada wymagane uprawnienia i przynależy do właściwej izby samorządu zawodowego, jeżeli taki wymóg na tę osobę nakłada ustawa Prawo budowlane”?

Zaległości w opłacie lokalnych podatków wykluczają z postępowania

Pytanie: Pytanie: Wykonawca składa ofertę w gminie, w której zalega z podatkami lokalnymi i opłatami. Czy zamawiający, wiedząc o tym fakcie, może go wykluczyć z postępowania  na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp w kontekście § 3 ust. 1 pkt 3 i 4 rozporządzenia w sprawie rodzaju dokumentów, jakich może zadać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane?

Wykonawca nie odzyska wadium, jeśli ze swojej winy nie uzupełnił dokumentów

Pytanie: Pytanie: W postępowaniu wpłynęło 10 ofert. Trzy pierwsze zostały odrzucone, ponieważ zawierały rażąco niską cenę. Czwarty w kolejności wykonawca – w odpowiedzi na wezwanie – nie uzupełnił dokumentów, wobec czego zostanie wykluczony z postępowania. Czy należy zatrzymać mu wadium?

Wartości udzielonych zamówień nie sumuje się z innymi nieplanowanymi zamówieniami tego samego rodzaju

Pytanie: Pytanie: Nasze zamówienie polega na modernizacji i skoczni w dal w szkole podstawowej. W zeszłym roku w trybie przetargu nieograniczonego zleciliśmy 3/4 prac. W bieżącym roku został nam ostatni etap, którego koszt szacujemy na 9.236,76 euro. Jak traktować to zamówienie? Czy udzielić go w trybie przetargu nieograniczonego, bo jest ono częścią projektu, czy planować na podstawie dostępnych środków i zlecić w procedurze właściwej dla zakupów poniżej 30.000 euro?

Usługa na obsługę prawną może być świadczona w sposób jednorazowy lub ciągły

Pytanie: Pytanie: Mamy zamiar przeprowadzić postępowanie na obsługę prawną. Uważam że to usługa powtarzająca się okresowo i podlega szacowaniu na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy Pzp, ale są osoby w jednostce, które twierdzą, że to usługa ciągła i należy określić jej wartość zgodnie z cenami rynkowymi. Kto ma rację?