Nie można zastrzec jawności odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej
Teza Zastrzeżenie całej treści odwołania jako tajemnicy przedsiębiorstwa jest sprzeczne z prawem. Wykonawca może chronić elementów swojej oferty przez zastrzeżenie jawności ich treści. Jednak nie mają waloru tajemnicy przedsiębiorstwa zarzuty i żądania odwołania.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 13 października 2014 r.; sygn. akt KIO 1975/14
Nie każda wada postępowania ma nieusuwalny charakter i uniemożliwia zawarcie ważnej umowy z wykonawcą
Pytanie: Pytanie W przetargu na roboty budowlane załączyliśmy do siwz dokumentację techniczną, przedmiar robót oraz kosztorys ślepy. Cena ma charakter kosztorysowy. Po otwarciu ofert okazało się, że pomiędzy dokumentacją techniczną a kosztorysem załączonym do siwz są pewne rozbieżności. Przykładowo w dokumentacji technicznej jest: wykonanie dolnej warstwy podbudowy z tłucznia 31,5/63 mm, gr. 20 cm, w przedmiarze w tej samej pozycji: wykonanie dolnej warstwy podbudowy z tłucznia 20/63 mm, gr. 20 cm, a w kosztorysie ślepym: wykonanie dolnej warstwy podbudowy z tłucznia 40/80 mm, gr. 20 cm. Wykonawca wypełnił kosztorys w takiej formie, w jakiej był on sporządzony przez zamawiającego. Czy należy unieważnić postępowanie z uwagi na błąd w opisie przedmiotu zamówienia? Czy może kierować się dokumentacją techniczną i zgodnie z nią poprawić kosztorys ofertowy?
Nazwa spółki cywilnej nie musi zawierać nazwisk wspólników
Pytanie: Pytanie W postępowaniu otrzymaliśmy ofertę od spółki cywilnej. W kilku złożonych przez nią dokumentach (m.in. formularzu ofertowym i cenowym czy oświadczeniu z art. 22 ustawy Pzp) występuje jedynie nazwa spółki, bez wskazania imion i nazwisk tworzących ją osób. Nie załączono umowy spółki. Ofertę podpisał pełnomocnik upoważniony przez jedynych dwóch wspólników zgodnie z załączonymi wypisami z CEIDG. Czy formularze ofertowy i cenowy należy uzupełnić o imiona i nazwiska wspólników na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp, zaś oświadczenia uzupełnić w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp?
Data sporządzenia wykazu zrealizowanych zamówień jest bez znaczenia
Pytanie: Pytanie W toku badania ofert wezwaliśmy wykonawcę do złożenia wyjaśnień. Wątpliwości dotyczyły jednej z referencji. Nie zawierała ona informacji potwierdzających, że wykonawca zrealizował zadanie, jakiego żądaliśmy. W odpowiedzi otrzymaliśmy nowe referencje i poprawiony wykaz robót budowlanych zawierający inne niż pierwotnie wskazane w ofercie zadania. Były one realizowane w latach 2012–2013 i spełniają określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (dalej: siwz) warunki. Jednak wykaz opatrzono bieżącą datą, tzn. po upływie terminu składania ofert. Czy ofertę należy odrzucić?